Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tržní sázky na růst sazeb v USA zůstávají tváří v tvář lepším payrolls malé

Tržní sázky na růst sazeb v USA zůstávají tváří v tvář lepším payrolls malé

11.07.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Trh již podruhé v řadě zcela minul terč a to v případě nejdůležitějšího makroekonomického čísla měsíce, kterým je přírůstek nových pracovních míst v USA - tzv. payrolls. Tržní konsensus se dvakrát po sobě mýlil o více než 100 tisíc, což je zhruba na úrovni jedné směrodatné odchylky měsíčních změnových pracovních míst (která se pohybuje okolo 200 tisíc měsíčně). To není zrovna malá odchylka, uvědomíme-li si o jak důležité číslo z pohledu změny globální tržní kapitalizace jde. Mimochodem právě díky nečekanému překvapení u payrolls se klíčový akciový index S&P500 dostal v pátek na svá historická maxima.

Nabízí se přitom několik vysvětlení, která objasňují, proč byl trh první pátek v měsíci ve svých odhadech tak “mimo”:

Vysvětlení č. 1. - navzdory technologickému pokroku a kouzly s velkým množstvím dat makroekonomové stále nejenže neumí přesně předpovídat budoucnost, ale dokonce ani současnost. Zde připomeňme, že v případě amerických payrolls jde o statistiky z trhu práce za uplynulý měsíc.

Vysvětlení č. 2 - data z trhu práce budou nakonec dodatečně revidována směrem k původním odhadům (což však už samozřejmě nebude nikoho zajímat). Nicméně zde je třeba upozornit, že následné revize (s výjimkou té první) jdou u payrolls stejně na vrub sezónnímu očišťování, což z fundamentálního hlediska není podstatné.

Vysvětlení č. 3 - ty skutečně dobré odhady neobsahuje tržní konsensus sbíraný agenturami Bloomberg či Reuters a tudíž nejsou fakticky publikovány. Je klidně možné, že některé finanční instituce (např. hedgové fondy) rovněž produkují odhady pro důležité americké makro statistky, avšak protože do jejich tvorby více investují, tak se o ně nechtějí dělit s ostatními a na Bloombergu či Reuteru je nenajdete.

Každopádně po dvojím analytickém selhání u tak důležitého čísla jako jsou payrolls by mělo dojít napříč trhem k procesu, který tak hezky popsal ve svém posledním bestselleru “Superforecasting” Phillip Tetlock. Analytici by se měli zavrtat do svých modelů a se znalostí nových dat zkusit najít chybu, resp. svou prognostickou schopnost zlepšit. Jedině tato náročná iterace, která může vést v řadě případů i k tomu, že staré modely (pro odhady payrolls) budou zcela zahozeny, může vést v budoucnu k lepším výsledkům a nebude se stávat, že trh bude při odhadu tak důležitého čísla vedle jak ta jedle.

P. S. Malou útěchou pro nás osobně je to, že jsme v případě květnových a červnových payrolls porazili svými odhady trh. Jde však tak trochu o vítězství Pyrhy, neboť tržní konsensus jsme porazili o cca desítku(y) tisíc.

Region - forex
Mírně slabší než očekávaná data z průmyslu za květen se v pátek na koruně neprojevila (nebo je kompenzoval silnější maloobchod za stejný měsíc). Stejně tak i forint v podstatě ignoroval mírně nižší inflaci, jež v červnu dosáhla -0,2 % meziročně. Regionální měny vesměs posilovaly a koruna se tak z brexitového výletu vrátila do blízkosti intervenční hranice ČNB.

V kalendáři pro tento týden zaujmou především čísla o inflaci v ČR a o nezaměstnanosti (obojí za červen). Dnes bude zveřejněna i míra inflace v Polsku, ale zde jde již jen o revizi bleskového odhadu. Z pohledu regionálních měn bude tak zajímavý zejména další vývoj kauzy italských bank, která by měl zlotému a forintu bránit ve výraznějším posilování.

Dluhopisy
Výrazně lepší než očekávané payrolls neměly na výnosovou křivku amerických vládních dluhopisů nakonec výraznější vliv. Důvodem může být i to, že červnové číslo sice výrazně pozitivně překvapilo, ale údaje za předchozí dva měsíce byly přece jen slabší. Tříměsíční průměr naznačuje zřejmý pokles dynamiky tvorby nových pracovních míst v posledních měsících. Šance na růst sazeb na červencovém zasedání dle trhu mírně vzrostla, ale i tak této možnosti přisuzuje ani ne 5% pravděpodobnost. Lepší payrolls byly znát i na desetiletém německém výnosu, který ale vzrostl pouze velice krátkodobě.

Nadcházející týden je naplněný vystoupeními představitelů Fedu, kteří tak budou mít možnost se k silnějším číslům z trhu práce vyjádřit. Kromě toho se v pátek stočí pozornost na čísla o maloobchodních tržbách v USA. Sledovat nicméně bude dobré i pobrexitové zasedání Bank of England a další vývoj situace kolem italských bank. To jsou faktory, které by měly držet výnosy stále poblíž historických minim.

Komodity
Cena ropy zůstává hluboko pod padesátidolarovou hranicí. Trh patrně trápí zejména znaky naplňování poptávkových rizik - ze sezónního pohledu nízké marže rafinerií totiž mohou značit právě to, že růst poptávky nemusí být nakonec tak silný, jak se zdá.

Z nabídkové strany zaujala především data o aktivitě amerických těžařů. Ta minulý týden dále vzrostla. Odezva je v podstatě “učebnicová” - podle našich odhadů nastává nejsilnější dopad nečekaného růstu cen ropy na aktivitu s odstupem dvou až tří měsíců. Vzhledem k celkovému vývoji na trhu nicméně stále čekáme stabilizaci americké produkce ropy až na počátku příštího roku.

 
 
 

Čtěte více:

Přímá demokracie a další referenda o odchodu z EU
09.07.2016 6:00
Po hlasování o Brexitu uvažuje o podobném kroku řada populistů v celé ...
Dolar na konce týdne rozkývala nová data
08.07.2016 17:34
Červnová data z amerického trhu práce překonala odhady a vysoký nárůst...
Wall Street si připsala zisky, S&P 500 atakoval historická maxima
08.07.2016 22:02
Americké akciové trhy zakončily páteční seanci o více než procento výš...
Akciová Asie otevřela nový týden růstem. Může za to vývoj v USA po makro datech
11.07.2016 8:20
Třetí červencový týden roku 2016 otevřely asijské akciové trhy většino...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2024
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb
8:34Automobilová jednička Toyota zvýšila celoroční zisk i tržby na rekord, čeká ale pokles provozního zisku kvůli investicím
7:20Windlad: Technologie jsou dlouhodobými investicemi. Nejde o to, rychle je otáčet se ziskem, ale o budování hodnotných firem
07.05.2024
22:01Indexy na Wall Street dnes bez větších změn  
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí
15:40Akcie Disney klesají (-9 %) kvůli menšímu přírůstku předplatitelů a slabšímu výhledu zisku  
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta
9:23SAB Finance a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva skupiny SAB Finance a Individuální účetní závěrka společnosti SAB Finance a.s. za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Anheuser-Busch InBev SA/NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
ARM Holdings PLC (03/24 Q4, Aft-mkt)
Fluence Energy Inc (03/24 Q2, Aft-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Siemens Energy AG (03/24 Q2, Bef-mkt)
Vistra Corp (03/24 Q1, Bef-mkt)
7:30Alstom SA (03/24 Q4)
7:30Bayerische Motoren Werke AG (03/24 Q1)
7:30Continental AG (03/24 Q1)
7:30Skanska AB (03/24 Q1)
7:45Koninklijke Ahold Delhaize NV (03/24 Q1)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
8:00Puma SE (03/24 Q1)
8:00Verbund AG (03/24 Q1)
9:00Endesa SA (03/24 Q1)