Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summers o makroekonomické výzvě naší generace

Summers o makroekonomické výzvě naší generace

29.08.2016 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

John Williams napsal jednu z nejlepších analýz monetární politiky, která kdy byla nějakým ekonomem z Fedu vytvořena. Jasně v ní poukazuje na to, že neutrální výše sazeb se nyní nachází velmi nízko a pravděpodobně to tak ještě dlouho zůstane. Jde o jádro problému dlouhodobé stagnace, o které já sám hovořím poslední tři roky.

Domnívám se, že je nyní stejně pravděpodobné, že neutrální výše sazeb se bude držet výjimečně nízko, jako je pravděpodobné, že se zvedne na úroveň historického standardu. Přispějí k tomu faktory jako rostoucí příjmová nerovnost, demografické trendy, nižší ceny kapitálového zboží, zpomalující růst produktivity či odliv kapitálu z rozvíjejících se zemí.

Williams správně, i když trochu neochotně, poukazuje také na to, že nízké neutrální sazby mají významné důsledky pro ekonomickou politiku. Dává důraz na snahy o zvednutí těchto sazeb pomocí strukturálních reforem podporujících růst a na fiskální politiku. Podle mého mínění je ale málo pravděpodobné, že by se faktory jako lepší systém vzdělávání nějak výrazněji promítly do úrovně neutrálních sazeb v následujících deseti letech.

Mnohem větší význam má zmíněná fiskální politika. Investice do infrastruktury mají vedle stimulačních účinků i pozitivní dopad na stranu nabídky. Podle mých odhadů je tak pravděpodobné, že by se samy zaplatily a k podobnému závěru došel třeba MMF. Vyšší výdaje na systém sociálního zabezpečení by pravděpodobně vedly ke snížení míry úspor a následně k růstu neutrálních sazeb.

Velký zájem vzbudily Williamsovy závěry týkající se monetární politiky. Tvrdí, že existují silné argumenty ve prospěch zvednutí inflačního cíle tak, abychom nebyli omezováni tím, že sazby nemohou klesnout výrazně pod nulu. Pokud se Fed na počátku roku domníval, že neutrální sazby se pohybují nad 2 % a inflační cíl byl tehdy nastaven na 2 %, měl by nyní svůj názor přehodnotit. V současnosti se totiž odhaduje, že neutrální sazby se zřejmě pohybují kolem nuly. Chápu, že ekonomové z Fedu jsou pod tlakem, aby se chovali v rámci běžných norem. Jsem ale i tak zklamán, že Williams změnu v monetární politice neprosazuje razantněji.

Už je to roky, co panovala mezi trhy a Fedem shoda na tom, jak se budou sazby v budoucnu vyvíjet. Fed už se dlouho marně snaží správně predikovat vývoj sazeb a já mám za to, že nemůže napáchat velké škody tím, že by si za cíl stanovil 4 – 5% růst nominálního produktu. A i kdyby se držel současného rámce, je těžké pochopit, jak chce dosáhnout inflačního cíle ve výši 2 %. Jak může průměrná inflace dosahovat 2 %, když se nyní nezaměstnanost pohybuje pod 5 %, inflace cílové hodnoty stále nedosahuje a pravděpodobnost recese či útlumu roste?

Vše, co víme o ekonomickém cyklu, nám naznačuje, že v následujících několika letech si vyspělé ekonomiky projdou fází útlumu. Prostor pro další snižování sazeb ale neexistuje. Běžně přitom byly sazby během recese snižovány o 400 bazických bodů. Jde o monetární a makroekonomickou výzvu naší generace. Doufám, že se o ní bude vážně diskutovat.

Zdroj: Blog ekonoma Larryho Summerse.


Čtěte více:

Aktualizovaný investiční výhled Patria na rok 2016 - Akcie
25.08.2016 16:00
Patria v úvodu tohoto týdne zveřejnila v rámci komplexního investičníh...
Týden na měnách: Yellenová rozhýbala trhy
26.08.2016 17:37
• Šéfka Fedu dolaru moc nepomohla • Jen stále odolává ...
Technická analýza - Yellenová a Fischer poslali z Jackson Hole dolar do mohutného útoku
29.08.2016 8:26
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje pod hladinou denního pivotu na 1,...
Americký trh práce, index ISM a končící výsledková sezóna … týdenní výhled
29.08.2016 11:00
Janet Yellenová v závěru minulého týdne trhy slušně rozhýbala. Uvedla,...

Váš názor
 •  
  29.08.2016 17:00

  Hm, já se taky poslední tři (necelé) roky tady ptám, jak přišla ČNB na ten inflační cíl 2%, před jehož dosažením chce bojovat proti deflaci...
  Kalka.
 • Převratné myšlenky
  29.08.2016 15:10

  Informace, které nám Larry Summers, potažmo John Williams přinášejí, jsou na úrovni tyrolského sedláka úplně bez vyššího vzdělání, nebo na úrovni absolventa střední ekonomické školy průměrné kvality. Například, že po fázi konjunktury přichází útlum. Nebo, že strukturální reformou je zlepšení školství. Hmm: Strukturální reforma znamená, že když mám nízkou produktivitu, musím prostě víc a lépe pracovat. Když klesá počet pracujících a roste počet důchodců, musejí prostě pracující více odvádět do sociálního pojištění ... A vrcholem všeho je zjištění, že nebudeme mít v recesi kam snižovat úrokové sazby. No to mě překvapilo ... Na amerických ekonomických školách to musí vypadat!!!!!
  • Re: Převratné myšlenky
   29.08.2016 15:42

   Nehraj si furt na inteligenta. Si trapný.
   VM
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - PMI v průmyslu
3:00Čína - PMI ve službách
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board