Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - rozhovor
Patrick Vyroubal pro Patrii Online: Investice ovlivní měnová politika USA, která zřejmě nabere restriktivnější tón

Patrick Vyroubal pro Patrii Online: Investice ovlivní měnová politika USA, která zřejmě nabere restriktivnější tón

01.10.2016 10:00
Autor: Pavel Daniel

Vybrat si do svého investičního portfolia tu správnou akcii je cílem každého investora. Jenže, jak na to? Skupina Patria proto oslovila, v rámci blížící se České investiční konference, která se uskuteční 10.–11. listopadu 2016 v hotelu Pyramida v Praze, všechny přednášející. V rozhovorech s investičními profesionály finančního světa, které budou zveřejňovány v příštích dnech na finančním zpravodajském portálu Patria.cz, redakce zjišťovala, jaké tipy tito profesionálové mají, jak si vybírají konkrétní tituly do svých portfolií a podle čeho se rozhodují, zda si nějaký titul koupí.

Aktuální rozhovor v sérii interview s přednášejícími na České investiční konferenci je s Patrickem Vyroubalem, portfolio manažerem, ČSOB Asset Management.

Patria Online: Do čeho byste sám nyní investoval: do akcií, nebo dluhopisů?

V současné době se na trzích hledá obtížně nějaká rozumná investice, protože jak akciové, tak dluhopisové trhy v posledních letech silně rostly. Tento růst bohužel částečně způsobila silně expanzivní měnová politika centrálních bank, o jejíž účinnosti bychom mohli hodně polemizovat. Úrokové sazby na dluhopisových trzích jsou leckdy na historických minimech, ba dokonce v záporu, přičemž záporné výnosy se týkají zhruba jedné třetiny globálně emitovaného dluhu. Investoři proto mohou očekávat, že výnosy budou v příštích letech relativně nízké.

Patria Online: Jsou podle vás nyní globální akcie levné nebo drahé?

Objektivně musím říci, že ocenění akcií na bázi násobku P/E se nyní nachází na historicky nadprůměrné úrovni, což však nemusí znamenat nic špatného, protože dokud budou firemní zisky růst, pak podmínky pro akciový trh jsou stále příznivé.

Patria Online: Kde vidíte na trhu aktuální příležitosti?

Budu se bohužel opakovat, protože momentálně se na trzích těžko hledá nějaká vyloženě zajímavá příležitost. V obecné rovině bych se v případě akcií pokoušel hledat firmy, které se nacházejí ve fázi růstu a jejichž ocenění je na rozumné úrovni. Růst zisků by přitom neměl mít pouze cyklickou povahu, ale měl by ztělesňovat dlouhodobější trend. Jako ilustrativní příklad nám dobře poslouží sociální síť Facebook.

čsob_am 

Patria Online: Co soudíte o periodách volatility v tomto roce?

Období zvýšené volatility se na trzích periodicky opakuje a můžeme ho považovat za běžný jev. V letošním roce jsme ho mohli pozorovat ze začátku roku, kdy se objevily obavy ohledně globální recese mající původ v Číně, a druhý vrchol volatility nastal koncem června, když britští občané odhlasovali v referendu odchod z Evropské unie. Předpokládám, že vyšší volatilitu uvidíme ještě letos za předpokladu, že americká centrální banka přistoupí ke zvýšení základní úrokové sazby.

Patria Online: Mění se podle vás vnímání rizik investory?

Určitě ano a hodně to souvisí s posledním vývojem na trzích. Například těsně po krizi mají investoři daleko větší averzi vůči riziku než v situaci, kdy trhy vykazují dlouhý a silný růst. Tehdy naopak vládne na trzích euforie a dojem, že tentokrát je to jiné a nic špatného se nemůže stát. Historická zkušenost přitom jasně ukazuje, že nejvhodnějším okamžikem k nákupu je období krize.

Patria Online: Pokud mluvíme o rizicích, jaká jsou nyní podle vás pro investice ta největší?

Na prvním místě bych jmenoval riziko příchodu globální recese, která je vždy nepříznivým faktorem pro riziková aktiva. Dále se mohou investoři začít domnívat, že trhy jsou již relativně předražené, což by vedlo ke korekci, aniž by došlo ke změně fundamentu. Nepříznivým faktorem by mohlo být i nečekané utažení měnové politiky, které by mohlo vyvolat pokles na dluhopisových a následně na akciových trzích.

Patria Online: Jak hodnotíte vývoj LIBOR, co podle vás ovlivňuje aktuální dění této úrokové míry?

Vývoj u této úrokové sazby je úzce provázán s opatřeními a rétorikou amerického Fedu. Do budoucna proto můžeme očekávat, že směr pohybu bude především vzhůru, protože měnová politika USA nabere s největší pravděpodobností restriktivnější tón.

Pozvání na investiční konferenci

Patria Online: Podle čeho vybíráte tituly a nástroje? Jaká je vaše investiční filosofie, strategie, tipy, rady…?

Investiční strategie fondů, které spravuji, je přímo daná statutem fondu, v němž je popsána jeho základní strategie, povolené instrumenty, způsob měnového zajištění a další důležité detaily. V alokaci aktiv vycházím z celofiremní strategie skupiny KBC Asset Management, ze které odvozuji naše preference, ať už mezi akciemi a dluhopisy, určitými regiony, sektory či tématy. V posledním kroku přichází na řadu výběr konkrétních akcií. Zde beru v úvahu jak kvantitativní, tak kvalitativní ukazatele a informace. Konkrétně se jedná například o poměry P/E, P/B, zadluženost, ziskovou marži, tempo růstu zisku v čase, situaci v daném odvětví nebo zohlednění aktuální fáze hospodářského cyklu.

Patria Online: Jaké máte aktuálně nejziskovější tituly v držení?

Protože jednotlivé tituly byly a jsou drženy v různých časových obdobích, srovnávat jejich vzájemnou výkonnost je obtížné. Pokusím se proto pouze zmínit několik firem, u nichž jsem měl v minulých letech pozitivní názor a jejichž výkonnost zároveň překonala výkonnost trhu. Jde například o společnosti jako Visa, MasterCard, Alphabet (Google), Gilead Sciences, Allergan, L'Oréal, Estée Lauder, McKesson nebo Starbucks.

Patria Online: Na které trhy a země se zaměřujete?

Tím, že mám na starosti fondy se zaměřením na globální akcie, je moje pozornost primárně soustředěna na rozvinuté akciové trhy. Konkrétně se jedná o Spojené státy americké, západoevropské země a Japonsko.


Čtěte více:

Daniel Gladiš pro Patrii Online: Miluji volatilitu, v dobách největších výkyvů se dají dělat skvělé nákupy!
27.09.2016 13:30
Vybrat si do svého investičního portfolia tu správnou akcii je cílem ...
Jakub Skryja pro Patrii Online: Investiční příležitosti vidíme ve firmách se střední či menší tržní kapitalizací
08.10.2016 11:00
Vybrat si do svého investičního portfolia tu správnou akcii je cílem ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.11.2019
13:08Víkendář: Velká renesanční inflace, demografie a zlaté peněžní šoky
8:1517. listopad ŽIVĚ z Národní, Koncert pro budoucnost i Ceny Paměti národa
16.11.2019
21:04300 tisíc lidí na Letné 30 let od 1989. Co přinese 17. listopad?
15:5430 let od pádu železné opony: Jak si vedou česká a další ekonomiky a jak je na tom koruna?  
7:32Víkendář: Pokud ustoupíme, skončíme jako čínští Ujguři
15.11.2019
22:01Americké akcie zakončily týden na historických maximech
19:50Skvostná umělecká díla na předaukční výstavě Galerie KODL
18:54Nic moc si nenalhávat
17:25Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
17:18František Kronus: Poněkud přehnaný optimismus na trzích
16:50Skvělá čísla nVidie kalí matný výhled, trh čekal víc (komentář analytika)  
16:18OPEC vs. američtí břidlicáři: kdo s koho?  
16:14Špatná data? Trhy si závěr týdne zkazit nenechají  
15:49Applied Materials: Výhled konečně předpovídá rostoucí zisky (komentář analytika)  
15:26Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
13:13Perly týdne: Tesle utíká čas, IBM jej revolučně zkracuje a my „vynikáme“ v krádežích aut
12:27Hongkongská vláda čeká letos poprvé za deset let pokles ekonomiky
12:20Velké chyby ve statistice mohly ovlivnit rozhodování Riksbank. Je to katastrofa, zní z banky
11:11Jak mohou s akciemi zamávat americké volby?
10:45Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s. - Oznámení o výsledku jednání valné hromady – rozhodnutí o rozdělení zisku a výplatě podílu na zisku akcionářů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data