Poté, co na konci měsíce října ohlásily slušné zisky evropské banky jako , a , přidává se k nim na počátku listopadu 2016 další trojice evropských peněžních domů: nizozemská ING, která ve třetím čtvrtletí roku 2016 zvýšila čistý zisk o 22 procent, když ohlásila, že činí 1,3 miliardy eur oproti hodnotě 1,09 miliardy eur ve shodném období minulý rok. nejvíce těžila z obchodování s dluhopisy a , která dokázala zvýšit zisk před zdaněním o 13 procent na 336 miliónů dolarů.
Lepším příjmům pomohly vyšší úrokové marže
Za lepšími příjmy jsou zejména vyšší úrokové marže a provize. Bance se také podařilo zvýšit objem vkladů a rostlo i portfolio půjček. Šéf banky Ralph Hamers si podle agentury Reuters pochvaloval i výkon banky na trzích, kde se snaží prorazit mezi už zajetou konkurencí – mezi tyto trhy zařadil vedle Španělska, Itálie, Francie a Rakouska i Českou republiku.
Banka už od roku 2011 škrtá a podle svých slov tak už ušetřila necelou miliardu eur.
Hodlá však restrukturalizovat dál – minulý měsíc ostatně oznámila, že zruší ještě 5 800 pracovních míst a propustí tak více než desetinu svých zaměstnanců. ING ale naopak investovala do digitálních technologií, například do telefonních aplikací. Akcie ING obchodované v Amsterodamu po dobrých výsledcích ve čtvrtek poskočily až o 4,2 procenta.
Vývoj akcií ING (zeleně), Société Générale (žlutě) a Credit Suisse (bíle) od začátku roku je zachycen v grafu níže:

Zdroj: Bloomberg
Dluhopisy přinesly příznivé výsledky
Francouzská , která se soustředí spíš na investiční bankovnictví, po vzoru amerických bankovních domů dokázala nejvíce vytěžit z obchodování s dluhopisy. Výnosy z něj se meziročně podařilo zvýšit až o 42 procent i přes snížení nákladů a propouštění. Dařilo se i obchodníkům s akciemi, kteří bance vynesli o 17 procent více než ve stejném období předchozí rok. Naopak v retailovém bankovnictví příjmy klesly o 6 procent.
Akcie „SocGen“ si tak v Paříži v den výsledků připisovaly až 6 procent.
Škrty se podepsaly pod příznivé výsledky hospodaření
, jak poznamenává deník Financial Times, si připomíná „první výročí“ strategické restrukturalizace, v jejímž rámci už společnost opustilo 5 400 zaměstnanců a do konce roku se k nim dalších 600 přidá. Především škrty dokázaly v předposledním kvartále zvýšit zisky před zdaněním o 13 procent na 336 miliónů dolarů.
Investory možná vyděsilo, že ve třetím čtvrtletí se nedařilo zejména akciovým traderům, jejichž zisky se meziročně propadly. Neslavně dopadl i byznys banky spojený s dluhopisy, který na rozdíl od ostatních evropských ale i amerických bankovních domů rostl jen minimálně. Jinými slovy – kde ostatní banky rostly, spíše stagnovala a výsledky vylepšila pouze škrty.
Cenné papíry reagovaly propadem.