Výprodej jako zemětřesení, které může začít nenápadně a v podstatě kdykoli. Možnost, před kterou by se měli mít na pozoru investoři na amerických akciových trzích, tvrdí investiční poradce Marc Faber, přezdívaný kvůli svým převážně pesimistickým odhadům také Doktor Zkáza.
Čím argumentuje Faber? Investor, který v úterý oslaví 71. narozeniny, tvrdí, že akcie jsou hodně překoupené a nálada prostě moc optimistická na to, aby pokračovala takzvaná Trump rally, jak se akciovému růstu pod vidinou Trumpem slibovaných podpůrných opatření někdy říká.
Rostoucí úrokové sazby a zisky a marže, které jsou na rekordních úrovních, představuje další nebezpečí pro historickou rally. Růstovou šňůru na amerických trzích přitom nepřetrhne „jediná ruka“. Zlom bude mít více faktorů, tvrdí také Faber, který působí jako editor měsíčníku The Gloom, Boom & Doom Report.
„Velmi jednoduše řešeno. Trh začne mířit dolů. A jak půjde dolů, začne spouštět výprodej, a to bude potom jako lavina,“ uvedl Faber podle vysílací stanice CNBC.
Varování původem švýcarského finančníka a matadora finančních trhů přichází krátce poté, co americké akciové trhy trhají historické rekordy. Přední americký akciový index Dow Jones Industrial Average zakončil páteční obchodování na novém historickém rekordu, což si předtím vyzkoušel už desetkrát za sebou (vývoj indexu zachycuje graf níže). A pokud jde o širší index S&P 500, ten za únor zažil nejméně propadů za jakýkoli měsíc, počítáno od května 1990.

Pochyby o tom, zda je současný optimismus udržitelný, mají i jiní, na příklad americká banka Goldman Sachs. Naopak podle amerického investora Warrena Buffetta Buffett se americké akciové trhy ještě nenacházejí ve fázi "bubliny", tedy nereálně vysokých cen. Vzhledem k nynějším úrokovým sazbám jsou americké akcie dokonce spíše levné, domnívá se miliardář. Další vývoj ale je těžko předvídatelný a vyloučit nelze ani to, že akcie brzy výrazně oslabí, říká také investor, nazývaný také "zázrak z Omahy".
Faber, který proslul svými pesimistickými scénáři, poukazuje také na růst v Mexiku, Brazílii či v Asii. Všechny rostoucí trhy ale černě nevidí. Přitažlivě z investičního hlediska podle něj vypadá Čína - v příštích třech měsících do druhé největší světové ekonomiky mohou téct peníze. Solidní zisky by letos investorům mohly poskytnout také komodity jako měď a zlato. K ještě většímu růstu by cenám komodit mohlo pomoci další tištění peněz – tedy něco, co je při pohledu na Trumpovu administrativu a nastavení rozpočtu v budoucnu nevyhnutelné, tvrdí také Faber.
„Jediný člověk nedokáže udělat ´Ameriku opět velkou´. To je potřeba si uvědomit,“ říká investor, který sám současného amerického prezidenta podporuje. „Trump má podobně jako Reagan před sebou obrovské, obrovské překážky – včetně dluhu vůči HDP, který je stejně jako v jiných zemích gigantický.“
Zdroje: CNBC, Patria.cz, ČTK