Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dojné krávy Apple a Samsung drží pozice, blíží se ale obrat celého trhu

Dojné krávy Apple a Samsung drží pozice, blíží se ale obrat celého trhu

11.4.2017 18:36

Apple a Samsung mají na trhu chytrých mobilních telefonů stále hodně silnou pozici i přesto, že jejich kombinovaný podíl v druhém čtvrtletí roku 2016 znatelně poklesl. Poslední čtvrtletí minulého roku ale zase přineslo určitý obrat a posilování pozic obou gigantů:

preklad1

Apple i Samsung jsou samozřejmě ostře sledovanými společnostmi a o jejich produktech a výhledu toho řada zdejších čtenářů a investorů ví bezpochyby více než já. Přesto si dnes dovolím o těchto dvou ikonách naší konzumní společnosti z investorského pohledu něco napsat. Dlouhodobější návratnost akcií je jednoznačně vyšší u Applu (v grafu vyznačena zeleně). Nicméně posledních 12 měsíců už je na tom mnohem lépe Samsung (více než 50 % návratnosti vs. asi 30 % Applu):

preklad2

Zdroj: Financial Times

Chytré dojné krávy

Jak vypadá srovnání ziskovosti a návratnosti obou společností? Hrubá marže je hodně podobná – Samsung z každého dolaru tržeb generuje téměř 39 centů hrubého zisku (v terminologii GAAP) - z nich musí ještě zaplatit nepřímé provozní náklady, náklady finanční a daně. Applu na to vše zbývá 40 centů. Jeho provozní marže dosahuje asi 27 %, takže na zaplacení nákladů finančních a daní mu zbývá z každého dolaru tržeb 27 centů. Samsungu na to zbývá už jen 14 centů. A čistá zisková marže u Samsungu dosahuje 11 %, zatímco u Applu 20 % - jemu tak na čistém zisku zůstává pětina tržeb, Samsungu asi desetina.

Marže jsou ale jen výsekem celkového finančního příběhu, který by měl gradovat pohledem na dosahované návratnosti investic, či investovaného kapitálu. Tento pohled ukazuje, že návratnost investic u Applu dosahuje téměř 20 % a návratnost vlastního jmění téměř 35 %. Samsung dosahuje mnohem umírněnějších čísel – návratnosti investic kolem 11 % a návratnosti vlastního jmění o něco málo vyšší. Jinak řečeno, každý dolar investovaný do vlastního jmění Applu (účetně) generuje asi 35 centů zisku, u Samsungu to je asi 12 centů zisku. Samsung by zde mohl Apple předhonit pouze v případě, kdy by své nižší marže eliminoval tím, že by jeho aktiva generovala více tržeb. Jenže to se evidentně neděje, a i když návratnosti Samsungu nejsou nijak špatné, Apple zatím hraje jinou ligu.

Zisky jsou ale často jen čísly na papíru, protože se do nich promítá řada čistě účetních položek. Jak to vypadá s tokem hotovosti obou firem? Apple v roce 2016 generoval na provozu asi 66 miliard dolarů (jeho provozní tok hotovosti tak znatelně klesl z 81 miliard dolarů minulého roku). Celkem firma zainvestovala 46 miliard dolarů a po investicích jí tedy zbylo 20 miliard dolarů. Rok předtím to bylo asi 26 miliard dolarů. Pokud toto číslo vztáhneme k celkovým aktivům, zjistíme, že tato forma návratnosti se pohybuje kolem 6 %.

Samsung v roce 2016 generoval na provozu 48 bilionů wonů, proinvestoval asi 29 bilionu wonů a zbylo mu tedy necelých 20 bilionů wonů. Vydělaná částka ve wonech tedy odpovídá tomu, co vydělala Apple v dolarech (jeden dolar je asi 1 100 wonů). Pokud toto čísla vztáhneme k aktivům, zjistíme, že Samsung z tohoto pohledu dosahuje návratnosti ve výši asi 7,5 %. A tato jednoduchá úvaha nám ukazuje, že pokud se podíváme na skutečně vydělané peníze, jsou si Apple a Samsung mnohem více podobní než v obrázku nakresleném na základě účetních zisků.

Zlom na obzoru

Hovoříme tedy o dvou společnostech s hezkými maržemi a návratnostmi, které jsou každý rok schopny generovat hromadu hotovosti. A ještě více jí vracet akcionářům. Navíc se zdá, že tržní podíl obou firem se minimálně stabilizoval a dalším firmám na trhu se úspěšný atak zatím nedaří. Otázkou už zůstává „jen“ to, jak si povede celý trh.

Jak jsem zmínil na počátku, za nějakého odborníka se v této oblasti nepovažuji, takže se v závěrečné úvaze budu držet pouze tradiční ekonomické logiky a praxe. Jak ukazuje následující graf, vrchol prodejů mobilních telefonů by už mohl být za rohem. Trh bude saturován a mohl by se dokonce začít zmenšovat. Obvykle to znamená ostřejší boj o tržní podíl, který se projevuje cenovými válkami, poklesem marží a návratností.

V tom nejhorším scénáři tedy čeká toto odvětví osud podobný automobilkám: Pár velkých společností bojujících zuby nehty o každého zákazníka, dosahujících celkem mizerných návratností a čekajících na nějaký vysněný zvrat. V tom lepším scénáři si každý najde svou mega-niku a bude na ní vydělávat přijatelné návratnosti. Výše uvedené nicméně jasně ukazuje, že zdroje a rezervy v odvětví jsou zatím obrovské, takže trh bude pravděpodobně ještě dlouho v relativní pohodě.

preklad3


Čtěte více:

Růstová akcie s krutou minulostí a optimistickou budoucností
5.4.2017 17:01
Společnosti Paycom a Supernus patří mezi nejnabušenější růstové akcie ...
Pozor na „defenzivní“ telekomunikační společnosti
7.4.2017 6:45
Telekomunikační akcie jsou obecně považovány za defenzivní tituly. Jej...
Na trh míří obrovské objemy „steroidních“ peněz, riziko korekce roste
7.4.2017 19:13
Je to už pár let, co jsem tu na základě jedné zajímavé studie porovnáv...
Proč bojujeme v dávno skončených ekonomických válkách a mzdy moc nerostou?
10.4.2017 18:02
Ve vyspělých zemí jasně převládá názor, že největší ekonomickou pohrom...

Váš názor
 • Nazývat Apple nebo Samsung....
  16.4.2017 20:15

  Může nazvat "dojnou krávou" pouze někdo neznalý pojmů, ale jedná se spíše o špatný překlad a chybu překladatele, který to měl přeložit do češtiny jako husy které kladou zlatá vejce. S těmi překlady jsou zdejší znalci často na štíru a pobaví každého kdo zná pravý výraz. Proč si ten kdo něco překládá, nezjistí správný výraz a plácne něco co si myslí on/ona myslí. Jako velice používaný běžný výraz převzatý z AJ "outsider" tady zaměn'ovaný za "loser" a omylem popisující někoho kdo někam nepatří a je stranou "outside" a ne někoho kdo nemá na něco šanci. Ten, nemá šanci nebo na něco nestačí je v AJ "loser" nebo "underdog". Nedávno jsem byl svědkem když jeden takový dokonce překládal "underdog" do češtiny jako - nešt'astný pes. Není potom divu, když se Čech v cizině dostává do trapných situací a je považován za ......Mimochodem a pro upřesnění, "dojnými kravami, jsme bývali my, DDR, Mad'arsko, Polsko, Bulharsko a další před časem pro SSSR a to jsme nebyli zdaleka tak úspěšní jako Apple nebo Samsung.
  ..
 • Co tím chtěl autor říci?
  12.4.2017 12:14

  No dobře, a co tím chtěl autor vlastně říci? Že jsou obě společnosti úspěšné a pokud nepřijde černá labuť, že budou i nadále? A to snad někdo neví? Nebo šlo jen o to vyplodit článek a za výplň na stránkách Patria dostat bonus? Investorská okurková sezóna...
  Niemetz
Aktuální komentáře
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu
18:01Akcie Erste a CETV si drobně pomohou v regionálním indexu, naopak u ČEZ  
17:50Nové technologie jsou vidět všude. Jen ne tam, kde by to bylo nejvíce potřeba
17:44Komerční banka, a.s. - zveřejňuje informaci o změnách v představenstvu
17:26Americká cla pokazila konec týdne. Dolar ztratil na atraktivitě, ale většinu zisků drží  
17:00Členská základna ČSSD schválila vstup do vlády s hnutím ANO
16:07Karel Sokolovský: Banka, která má potenciál (video)
16:05Trump rozhodl o uvalení nových cel na čínské zboží
14:51Těžařům v Kongu odzvonila měděná léta
13:13Perly týdne: Itálie je silná a němečtější než Německo
12:21Adobe mírně překvapil, přepálené akcie to neohromilo (komentář analytika)  
10:50Faktory, které nejvíce ovlivňují dlouhodobou návratnost investic
10:49Trhy lehce v negativní náladě, koruně se stále nedaří. Téma obchodních válek je zpět  
10:45Po ránu se nedaří evropským bankám, Adidasu nahrává fotbal

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data