Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč bojujeme v dávno skončených ekonomických válkách a mzdy moc nerostou?

Proč bojujeme v dávno skončených ekonomických válkách a mzdy moc nerostou?

10.04.2017 18:02

Ve vyspělých zemí jasně převládá názor, že největší ekonomickou pohromou je vysoká inflace. Tento postoj je patrný z různých diskusí a promítá se i do politiky centrálních bank. Příkladem může být ECB se svým asymetrickým inflačním cílem ve výši 2 %. Tato hranice by totiž podle jejího mandátu neměla být překročena. Tolerováno může ovšem být její podstřelování. Což má podle mne znatelný dopad na efektivitu jejích kroků v době, kdy se snaží stimulovat. Dnes bych se tak rád věnoval jedné základní otázce: Proč ve společnosti tak moc převyšuje averze k hyperinflaci nad averzí k hluboké deflaci?

Odpověď je důležitá, protože mimo jiné hrozí, že v budoucnu budeme bojovat v minulých inflačních válkách, zatímco proti nám bude stát deflační hrozba. Neselektivní historie nám přitom ukazuje, že hyperdeflace je minimálně stejně ničivá, jako hyperinflace. Konec konců největšími problémy moderního věku procházely vyspělé ekonomiky v silně deflačních třicátých letech minulého století a ne během neustále skloňovaných inflačních let sedmdesátých. I přesto ale v posledních letech, která byla poznamenána znatelnou deflační hrozbou, byla stále jasně patrná rezervovanost veřejnosti a velké části ekonomů k ekonomické politice, která by byť jen teoreticky mohly vést k vyšší inflaci. O mudrování o návratu ke zlatému standardu nemluvě. Opět se tedy nabízí otázka: Proč?

Možných vysvětlení je řada. Sedmdesátá léta nám jsou například časově přece jenom blíže, než léta třicátá. Někdo také tvrdí, že škody napáchané vysokou inflací jsou přece jen vyšší, než škody způsobené hlubokou deflací. Něco na některých z podobných vysvětlení může být, ale pro mě samotného tato věc stále zůstávala trochu záhadnou. Uspokojivě mě jí nyní pomohl vyřešit skvělý ekonom– historik Jesus Fernandez-Villaverde z University of Pennsylvania. Ten v rozhovoru pro MacroMarketMusings poukázal na vlastně hodně jednoduchou věc:

Během hyperinflace se prudce rostoucí ceny dotýkají všech. Ekonomická bolest se tak šíří napříč celou společností a vzpomínky na ní mají následně velmi hluboké kořeny. Deflace, byť hluboká, se dotkne jen části společnosti – zejména té, která ztratí pracovní místo. Ti, kteří mají to štěstí a zaměstnání neztratí, si mohou užívat klesajících cen. Jak Fernandez-Villaverde říká, i ve Španělsku v hluboce útlumových pokrizových letech byli lidé, kteří měli zaměstnání a pochvalovali si, že restaurace jsou poloprázdné a instalatér k nim v případě potřeby dorazí během patnácti minut. Během předchozího boomu na něj totiž čekali měsíce a restaurace byly narvané k prasknutí.

Deflační bolest je tedy koncentrovanější a jednoduše řečeno značně snižuje její vzpomínkovou trvanlivost. Hyperinflace se dotýká všech a tudíž si jí pamatujeme hodně dlouho. Němcům se tak může v noci stále zdát o inflační Výmarské republice, ale na Velkou depresi si moc nevzpomenou. Jak jsem uvedl, pro mě je to vysvětlení uspokojivé, ale na druhou stranu nám asi v praxi moc nepomůže. V tom lepším případě tak žádná velká deflace nepřijde, protože v boji s ní bychom si nějaký čas sami svazovali ruce našimi selektivními vzpomínkami.

Je to o mzdách

Jaká je inflačně/deflační situace nyní? Minulý týden jsem poukazoval na to, že v Evropě, respektive eurozóně letos celková inflace pravděpodobně vzroste blízko k cíli, ale mohlo by jít o přechodný jev, na který by ECB neměla reagovat ukvapenou změnou kurzu směrem k monetární restrikci. Jádrová inflace totiž zůstane značně utlumena a to zejména kvůli vývoji mezd. V USA podle mne Fed zatím ukazuje, že je připraven v případě rychlejšího zvedání inflace prudčeji šlápnout na brzdu (nová inflační čísla budou zveřejněna v pátek). Zaznamenal jsem sice hlasy, že Fed je „za křivkou“, ale o soustavném posunu směrem k inflaci nad 2 % se dá podle mne uvažovat stále jen případě tvrdé intervence ze strany černých labutí v Bílém domě. A i v této ekonomice bude hrát významnou roli vývoj mezd.

Commerzbank se shodnou okolností v jedné ze svých posledních analýz věnuje právě tomu, proč mzdy v řadě vyspělých ekonomik rostou stále tak pomalu (v Německu i USA je přitom ekonomika blízko plné zaměstnanosti). Výsledkem je následující seznam: Globalizace může mít sice nejlepší roky za sebou, ale levná pracovní síla z rozvíjejících se ekonomik stále tlumí mzdy i na Západě. Klesá obliba a síla odborů. Růst produktivity je slabý. A inflační očekávání se stále drží nízko (mezi mzdami a inflací se tedy také uplatní sebenaplňující se proroctví).

Celkově to tedy vypadá, že se nacházíme v relativně komfortní situaci, kdy nehrozí ani vysoká inflace, ani silné deflační tlaky. Těšme se, že to tak zůstane a diskuse o našich selektivních vzpomínkách a jejich dopadech na naši akceschopnost bude jen takovou zajímavostí. A že ty mzdy začnou růst o něco rychleji, protože ekonomické oživení bez zdravého růstu mezd nebude nikdy udržitelné. Dlouhodobý vývoj celkové inflace a mezd v USA a eurozóně shrnují následující dva grafy:

Soustružník

 

Čtěte více:

BMW ukazuje, že tradiční automobilky čekají hodně zajímavé časy
29.03.2017 18:45
Německá automobilka BMW prodala v roce 2012 asi 40 % svých vozů na úvě...
430 000 Kč zisku na každém Porsche a z Ferrari dividendová akcie
30.03.2017 19:11
Podle Bloombergu loni Porsche na každém prodaném voze v průměru vyděla...
Jak a kdy zkorigují vysoké valuace amerických akcií?
31.03.2017 19:44
Jsou zejména americké trhy skutečně tak drahé, jak jsem naznačoval v n...
Další kolo sebedestrukčních nadějí v eurozóně?
03.04.2017 19:18
V USA se trhy tak nějak srovnávají s tím, že Fed letos ještě bude prav...
Tři nejnabušenější růstové akcie na americkém trhu
04.04.2017 18:58
Růstové akcie jsou pro řadu investorů populárním segmentem trhu. Nejed...
Růstová akcie s krutou minulostí a optimistickou budoucností
05.04.2017 17:01
Společnosti Paycom a Supernus patří mezi nejnabušenější růstové akcie ...
Pozor na „defenzivní“ telekomunikační společnosti
07.04.2017 6:45
Telekomunikační akcie jsou obecně považovány za defenzivní tituly. Jej...
Na trh míří obrovské objemy „steroidních“ peněz, riziko korekce roste
07.04.2017 19:13
Je to už pár let, co jsem tu na základě jedné zajímavé studie porovnáv...

Váš názor
  • Nevím, nevím....
    13.04.2017 10:58

    Celá myšlenka příspěvku je jednoduchá a stojí na úvaze, že deflace produkuje nezaměstnanost a naopak inflace zaměstnanost zvyšuje. Byť tu někdy korelaci lze najít, takové tvrzení mi připadá neopodstatněné.
    Ullspeger
  • "Plná" zaměstnanost ?
    10.04.2017 19:36

    no jo no když ale ta uměle vznikající místa ve státním sektoru jsou naprosto neproduktivní, takže nakonec budou mít všichni práci ale takovou o jejíž výsledek nikdo nestojí :o), no a pokud budou dál troubové=politici zvyšovat rozdáváním inflace, tak jsem zvědav jak budou řešit to, že většina populace v EU přijde o to co si šetřila na duchod, takže budeme všichni zase žít z ruky do huby... nebo najdou finanční perp.mobile :o), pokud je polovina osazenstva a nejen EU bárky ekonomicky v druhém poločase, tak cenová stabilita je to jediné o co by se měli všichni starat, jenže troubelín politik má jen 4 roky prebend a žádnou odpovědnost
    Mike -Green D. is killing Europe
  •  
    10.04.2017 19:17

    Kolikrát a v kolika státech byla hyperdeflace? a kolikrát a v kolika státech byla hyperinflace? myslím, že odpověď na tyto otázky není tak složitá......
    abc
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data