Lehká americké ropa se obchoduje u úrovně 45 dolarů za barel a ropný kartel OPEC vyjednal s členy dohodu o útlumu těžby kvůli podpoře trhu s ropou a hlavně její ceny. Nepřipomíná vám to něco?Kdybych ještě za okny viděl barevné stromy a padající listí, myslel bych si, že je podzim 2016. Dva týdny platnosti nové dohody o útlumu těžby ropy nás vrací v čase o více jak půl roku zpět. Lehká americká ropa se opět obchoduje na úrovni 45 dolarů za barel a nebudu-li počítat pokles z nedávné doby, tak se v podstatě bavíme o listopadových hodnotách, které OPEC donutili jednat.
Ale ani politická nejistota na Blízkém východě cenám ropy nepomáhá a oficiální statistiky EIA mluví o dalším růstu zásob o 3,3 milionů barelů. Světlem na konci tunelu může být až měsíční zpráva mezinárodní energetické agentury, která by měla přijít příští týden. Ta předběžně tvrdí, že vidí vznikající deficit ve třetím čtvrtletí. Navíc právě tato agentura silně agitovala za prodloužení dohody z důvodu pozitivního vlivu na zásoby ropy, které původní listopadová dohoda přinášela.
USOil: Dva týdny od vídeňské dohody členů ropného kartelu OPEC přináší další smutnou bilanci. Ropa po nečekaně špatných datech od agentury EIA pokračovala ve volném pádu, který prozatím končí u hranice 45 dolarů. Cena se v současné době nachází hluboko pod padesáti i dvousetdenním průměrem. Bohužel zatím nic nenasvědčuje tomu, že největší producenti ropy na světě těží tohoto černého zlata méně a to o více jak milion barelů denně.
Preferovaný scénář: Long pozice. Další velký propad k hodnotám kolem 45 dolarů za barel vytváří v grafu formaci dvojitého „W“. Spolu s faktem, že se nacházíme na spodní hranici bollingerova pásma v těsné blízkosti supportní hranice sekundárního kanálu, tak dostáváme silný býčí signál. Pokud se signály potvrdí, mohla by se cena dostat až k úrovni 50 dolarů za barel.
Alternativní scénář: Short pozice. Pokud silný prodejní tlak nepoleví, má cena ropy nakročeno k další supportní úrovni na hranici ekvidistančního kanálu na hodnotě 42,50 dolarů za barel.
