Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Mělký nádech Providentu (+20 %): Zbavuje se Parkinsona, vrací ostříleného matadora

    Mělký nádech Providentu (+20 %): Zbavuje se Parkinsona, vrací ostříleného matadora

    25.08.2017 14:28
    Autor: Josef Němeček, Patria Finance

    Britská finanční společnost Provident Financial, která tento týden propadla o brutálních 60 procent hodnoty, v úterý jednorázově o 75 % ceny akcie, oznámila výměnu na klíčovém postu ředitele sekce drobných půjček. Akcie odpověděly růstem o zhruba 20 procent. Z úrovní nad 18 librami za akcii propadla hodnota firmy do blízkosti 5 liber za kus, od úterka zvolna šplhá k aktuálním 9 librám za akcii. 

    Provident Financial právě v úterý podruhé za poslední dva měsíce zhoršil výhled, zrušil výplatu dividend a její ředitel Peter Crook oznámil rezignaci. Akcie firmy v bezprostřední a prudké reakci odepsaly 75 procent hodnoty.

    Provident se zaměřuje na poskytování půjček méně bonitním klientům, kteří nesplňují kritéria standardních bank. Podnik se snaží restrukturalizovat právě sekci drobných půjček, v níž si místo najatých agentů buduje vlastní personální základnu. Nedaří se jí to však tak rychle, jak by chtěla.

    Nová ředitelka Manjit Wolstenholmeová se proto rozhodla nahradit ředitele sekce Andyho Parkinsona bývalým šéfem divize spotřebitelských úvěrů Chrisem Gillespiem, který z firmy odešel v roce 2013 a nyní se vrací. Jeho úkolem podle vyjádření podniku bude "znovu vybudovat vztahy se zákazníky, zvýšit výběr dlužných částek na standardní úroveň a celkově stabilizovat provoz".

    Graf: Vývoj akcií Provident Financial v Londýně za posledních 5 obchodních dní (online): 

    Výkon našich konkurentů ukazuje, že neřešíme nějaký fundamentální problém, zasahující celý sektor, ale že jde o problém Providentu,“ uvedla nová šéfka Manjit Wolstenholmeová s tím, že Chris Gillespie by měl být schopen tento problém vyřešit. 

    O čem se přesně bavíme? Dobře to ilustrují tato čísla. Zatímco loni se společnosti dařilo vymáhat 90 procent dluhů, nyní je to pouhých 57 procent. To je hlavním faktor prudkého obratu ve výhledu firmy pro letošní hospodaření. Ještě před prázdninami hovořila o zisku kolem 60 milionů britských liber, od úterka je výhledem letošní ztráta 80 milionů až 120 milionů liber, v přepočtu zhruba 2,3 miliardy až 3,4 miliardy korun.

     

    V úterý k neprospěchu Providentu vyšlo souběžně najevo, že divizi Vanquis nyní kvůli jednomu z produktů vyšetřuje finanční úřad. Společnost Provident proto prodej divize, který chtěla uskutečnit, až do ukončení šetření pozastavila.


     

    Čtěte více:

    Zemětřesení v Provident Financial: Akcie -75 % po předpovědi ztráty a konci dividendy i šéfa
    22.08.2017 13:03
    O brutálních až více než 75 procent v rámci jediného dne propadají akc...

    Váš názor
    •  
      27.08.2017 19:31

      Provident se rozhodl vyhodit Andyho Parkinsona, jelikož zjistil, že v tomhle byznysu neumí moc chodit. Místo toho angažoval Chrise Alzheimera, který se rozhodl zvýšit firemní zisky, zrovna si ale nemůže vzpomenout o kolik :D
      lump
    Aktuální komentáře
    05.08.2026
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
    16:00USA - Index ISM ve službách