Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na překvapivě dobrou notu. Jak čte analytik Patrie výsledky Goldman Sachs?

Na překvapivě dobrou notu. Jak čte analytik Patrie výsledky Goldman Sachs?

17.10.2017 17:04
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

Výsledkovou sezonu bankovního sektoru uzavírá Goldman Sachs na překvapivě dobrou notu. Vygenerované tržby ve výši 8,3 mld. USD (+2 % meziročně) dalece předčily většinu očekávání, jelikož konsensus stanovoval hodnotu 7,5 mld. USD. To samé platí o čistém zisku na akcii, jenž přeskočil tržní konsensus o 77 centů a skončil na 5,02 USD (+3 % meziročně). Stejně jako v případě Morgan Stanley, i tady pomohla kontrola nákladů. Kompenzace a bonusy (60 % provozních nákladů) vzrostly meziročně jen o 1 %. Efficiency ratio (zjednodušeně podíl nákladů na čistých tržbách) je nadále na hodnotě 64,5 %. Výsledky jednotlivých divizí za čtvrté čtvrtletí 2016 jsou následující:

Investiční bankovnictví: Tržby segmentu narostly na 1,8 mld. USD (+17 % meziročně). Hlavním hybatelem byly opět příjmy z transakčního poradenství, které vylétly vzhůru o 40 % na 0,9 mld. USD. Jedná se o výsledek bující aktivity na poli fúzí a akvizic. 

Finanční trhy: Stejně jako konkurence, tak i GS trpěl nízkou volatilitou trhů a vysokou srovnávací bází předešlého roku. Výnosy divize se propadly meziročně o 17 %  na 3,1 mld. USD. Dominantní FICC segment dostal největší zásah a jeho příjmy se sesunuly o 26 % meziročně na 1,45 mld. USD. Propad to je sice dramatický, ne však tak moc jak očekával trh. Ve srovnání s konkurencí však zarazí horší příjmy z obchodování na akciových trzích. Finální výše 1,7 mld. USD značí meziroční pokles o 7 %, což je nejslabší výsledek z celé šestice velkých bank. Na vrub to můžeme připsat zejména derivátovým produktům.   

 Investice a úvěry: Tady se dostáváme k asi nejlepší části oznámení. Tržby segmentu vykázaly až 35% meziroční přírůstek na 1,9 mld. USD. Důvodem je zejména návratnost Private Equity, která vygenerovala tržby ve výši 1,4 mld. USD (+50 %). Management banky podtrhuje příznivé korporátní prostředí. Úvěrový byznys si kvůli nadále ploché výnosové křivce polepšil jen mírně. 

Správa aktiv: Příjmy z aktivního správcovství aktiv popolezly meziročně nahoru o 3 % na 1,5 mld. USD na vyšších poplatcích a většímu objemu transakcí. Hodnota spravovaných aktiv dosáhla 1,46 bil. USD.

Kapitálová pozice: Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET1 (fully phased-in) si meziročně pohoršil o 50 bps na 12,0 %. Stejným směrem se vybralo také supplementary leverage ratio (poměr vlastního kapitálu k aktivům bez ohledu na rizikovost jednotlivých tříd aktiv), jež ubralo 20 bps na 6,1 %. Odměna pro akcionáře v tomto kvartálu představovala cca 2,5 mld. USD (dividendy + zpětný odkup akcií). Návratnost vlastního kapitálu (ROTCE) je na úrovni 11,3 %.  

V kostce: výsledky Goldman Sachs za poslední kvartál můžeme zhodnotit pozitivně. Trochu nás sice zaskočil výraznější (v poměru s konkurencí) propad příjmů z obchodování s akciemi, avšak trh s ním již počítal. Pomocnou ruku okamžitě podal segment investičního bankovnictví a hlavně Private Equity, kteří vytáhly hlavní provozní metriky nad tržní konsensus. Hlavní poselství tedy je, že GS už není odkázaná na finanční trhy. Zapůsobila na nás také kontrola provozních nákladů. 

 
 
 
 

Čtěte více:

Tržby i zisk Goldman Sachs vyšší než se čekalo, obavy z FICC překonány
17.10.2017 14:34
Goldman Sachs dnes zveřejnil své výsledky za třetí čtvrtletí, které sn...
Americký průmysl naplnil očekávání a odrazil se vzhůru
17.10.2017 15:32
Po slabém srpnu se průmyslová výroba v USA odrazila k 0,3procentnímu r...
Morgan Stanley obstála vůči těžkým trhům i dobrým výsledkům loňska (komentář analytika)
17.10.2017 15:39
Americká investiční banka Morgan Stanley se nenechala zaskočit vysokou...
Dolar sílí proti měnám i drahým kovům
17.10.2017 16:53
Dnešek přinesl potvrzení, že celková i jádrová inflace v eurozóně v z...
Investiční den s Patrií: Další třesk čekám z dluhového trhu, říká analytik Soták
17.10.2017 17:00
Skokový růst volných pracovních míst, růst mezd vysoko nad inflací, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data