Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Friedman, kryptoměny a bolestivé objevování toho, co již dávno víme

Friedman, kryptoměny a bolestivé objevování toho, co již dávno víme

26.02.2018 12:44

Milton Friedman je obecně považován za nekompromisního ochránce svobody a bojovníka s vládními intervencemi, včetně těch, které by měly mít negativní dopad na kvalitu a hodnotu měny. Friedman na Wall Street Journal v roce 1997 radil Japonsku, jak se vypořádat se ztracenými dekádami. Nepřekvapí, že návrh jeho řešení měl monetaristickou povahu. Pro zastánce simplistického vnímání toho, jak funguje monetární systém a co ekonomice (ne)prospívá, mohou ale být jeho rady šokem. V pokrizové době, kdy se o pozornost nemalé části veřejnosti úspěšně uchází návrhy na zlatý standard, teorie o prudkém rozšíření kryptoměn a podobné kreativní návrhy je dobré zas a znovu si připomínat, co díky lidem jako Friedman již dávno víme.  

Friedman v roce 1998 tvrdil, že neadekvátní monetární politika je z velké části příčinou dlouhodobých problémů japonské ekonomiky. Jeho pohled na historický vývoj byl zkráceně následující: V roce 1973 reagovala Bank of Japan na rostoucí inflaci snížením tempa růstu peněžní nabídky z cca 25 % ročně na cca 10 % ročně. Nejdříve došlo k prudkému útlumu růstu nominálních příjmů a pak i inflace. V roce 1974 nastala krátká recese, pak se ale reálný růst vrátil na slušné úrovně. Podle ekonoma šlo o „zlatá léta“. Po nich ale přišla léta mnohem horší.  

V roce 1987 se zástupci velkých světových ekonomik dohodli na stabilizaci kurzu dolaru a Japonci tak začali americkou měnu kupovat nově vytvořenými jeny. Výsledkem byl opětovný rychlý růst domácí monetární báze, který nejdříve zvýšil jak inflaci, tak reálný růst. Nakonec ale vytvořil bubliny na akciích, realitách a dalších aktivech. BoJ reagovala až v roce 1990 snížením růstu monetární báze, nastal propad a v roce 1994 dokonce deflace. 

„Nejjistější způsob jak zajistit zdravé oživení je zvýšit monetární růst, přejít od utažené politiky k uvolněné, udržet monetární růst na úrovních ze zlatých osmdesátých let a zároveň to se stimulací nepřehnat“, radil Friedman Japoncům. Nezapomínal přitom na nutné reformy, ale poukazoval na to, že jejich provedení bude v přívětivém monetárním prostředí mnohem jednodušší. Což mimochodem ukazuje, že Friedman rozhodně nebyl zastáncem někdy až perverzně ohýbaných teorií kreativní destrukce. 

Ekonom si byl vědom toho, že BoJ již snížila sazby na minima a tudíž se její zástupci budou při poslechu jeho rad podivovat, jak by měli ještě více svou monetární politiku uvolnit. Odpověď ale byla podle Friedmana na talíři: BoJ může kupovat vládní obligace na volném trhu a platit za ně přímo oběživem, či depozity u BoJ. Většina těchto peněz skončí u komerčních bank, zvýší jejich rezervy a tudíž jim umožní navýšit i závazky a to rozhýbe ekonomiku, tvrdil ekonom. 

Popsaná politika měla podle Friedmana mít „stejný dopad, jako vždy předtím“: „Zhruba po roce dojde ke zrychlení růstu a asi po dalším roce se zvýší inflace“. Uvolnění mělo podle něj nejdříve snížit sazby, ale následný vyšší růst měl naopak začít sazby tlačit nahoru. „Jde o standardní jev, který ukazuje, proč je tak mylné posuzovat monetární politiku podle výše sazeb. Nízké sazby jsou obecně známkou utažené monetární politiky a platí to i v Japonsku. Vyšší sazby naopak naznačují, že politika je uvolněná“. 

Víme hodně, hodně jsme zapomněli a něco ještě musíme objevit

Jak jsem naznačil, v pokrizových letech vyplavala na povrch řada ekonomických názorů, které podle mne lze považovat až za kult. Ten v podstatě hlásá, že vše je prohnilé, musíme si projít ohromnou „kreativní destrukcí“ a hlavně se nesmí ničemu pomáhat. Je to podobné, jako kdybychom se rozhodli řešit plevel mezi jahodami tím, že je v letním horku nebudeme dva měsíce zalévat. A mimochodem toto rozhodnutí bychom implicitně učinili i v případě, že by někdy došlo k masivní dominanci kryptoměn s konstantním objemem. 

Zastánce zmíněného kultu asi nepřesvědčí ani Friedman, ale „nerozhodnutí“ snad budou věnovat pozornost jeho postoji: Člověk, kterého lze asi jen těžko vinit z rozhazovačnosti, nezodpovědnosti a podpory vládních intervencí na každém místě doporučoval i Japonsku s jeho nemalými problémy na nabídkové straně ekonomiky masivní monetární stimulaci. A už ve své době varoval před tím, abychom nízké sazby interpretovali jako známku uvolnění. Čtenář si v této souvislosti možná vzpomene, jak média v prvních letech QE neustále omílala, že tento program je neúčinný, protože výnosy vládních obligací rostou. Jenže ona to byla naopak známka, že účinný je. 

Friedmanův vhled byl neobyčejně hluboký, ale někde přece jen nepřesný, či lépe řečeno nedotažený do konce. Což se mimo jiné ukázalo na tom, že pokrizové programy QE neměly ani zdaleka takový efekt, jaký Friedman „standardně“ předpovídal. Příště bych rád věnoval pár řádků tomuto tématu.


 

Čtěte více:

Na trhu se již zase hledají „ještě větší hlupáci“
19.02.2018 16:31
Kdysi jsem četl jednu studii, která došla k závěru, že hedge fondy běh...
Trh ztrácí odkupovou „stimulaci“. Je to dobrá zpráva
20.02.2018 14:38
Odkupy akcií jsou v USA významnou složkou poptávky po akciích a také s...
Co říká ropa o akciích a akcie o ropě?
21.02.2018 17:27
V posledních letech se v USA zejména díky těžbě z břidlic úplně přehod...
Zajímavější než Buffettovy nákupy jsou někdy jeho prodeje
22.02.2018 18:16
Warren Buffett svými posledními tahy asi neudělal radost shortařům na ...
Pravicově levicoví islamofobní sluníčkáři
23.02.2018 17:54
Tak před několika dny se (opět) ukázalo, že návrhy na šetření v době, ...

Váš názor
  • Za předpokladu, že
    28.02.2018 8:56

    "Většina těchto peněz skončí u komerčních bank, zvýší jejich rezervy a tudíž jim umožní navýšit i závazky a to rozhýbe ekonomiku," tvrdil ekonom. Předpokladem pro tento proces je, že banky mají jak smysluplně navyšovat své závazky, tj. že závazky věřitelům, vkladatelům něco vynášejí. A to je možné pouze tehdy, pokud banky přemění tyto závazky na pohledávky/úvěry, které vynášejí ještě více. v situaci, kdy banky sedí na stovkách miliard a zoufale hledají smysluplné podnikatelské záměry, se nerozhýbe ekonomika, pouze ceny a přijdou bubliny. Tí celá Firedmanova konstrukce ztrácí smysl.
Aktuální komentáře
19.06.2024
16:16Největší investice v moderní historii Česka, onsemi za 2 miliardy dolarů rozšíří výrobu mikročipů
15:38Wall Street vybírá své akciové tipy z indexu S&P 500 na druhou polovinu roku
14:37Evropská komise navrhla rozpočet EU pro rok 2025 ve výši 199,7 miliardy eur
13:49Jakub Brukner: Alternativy k Nvidii, panika na francouzských bankách a evropské automobilky
12:33Technická analýza: Útok Amazonu na historická maxima  
11:58Výrobce tenisek Golden Goose kvůli nepokojům v EU odkládá vstup na burzu
11:33Evropské akcie bez nových impulsů slábnou. Koruna pokračuje v ústupu  
10:41Jízda Nvidie na vrchol: Enron, krypto, covid, AI a výnos 591 078 %
9:41Inflace v Británii se v květnu po třech letech vrátila na dvouprocentní cíl
9:08Rozbřesk: MNB snižuje základní sazbu na 7 % a zařazuje opatrný režim, koruna oslabila přes 24,80 EURCZK
9:06Čínské automobilky usilují o zavedení odvetných cel na auta z EU
8:55Nvidia předhonila Apple a Microsoft a stala se nejhodnotnější firmou, v USA se dnes neobchoduje a evropské futures jsou smíšené  
18.06.2024
22:02Hlavní indexy dnes bez větších změn. Nvidia se stala nejhodnotnější společností světa.  
17:58Tady se hledá nejpohodlněji…
17:38Fitch zlepšila výhled polské ekonomiky, letošní růst odhaduje na 2,8 procenta
17:20Akciová Evropa dnes vede nad Amerikou, dluhopisy profitují z dat  
15:20Analytici: Francouzské akcie kvůli politické nejistotě čeká nejspíš další propad
15:17Maloobchod ve druhém čtvrtletí vzbuzuje pochybnosti o síle amerického spotřebitele  
13:29WEBINÁŘ Psychologie úspěšného investora s hlavním makléřem Pavlem Mokošem - 26. června od 15:00
12:15Důvěra investorů v německou ekonomiku v červnu vzrostla méně, než se čekalo

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y