Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Piketty: Zneužití národního bohatství má v Rusku nevídané rozměry

Piketty: Zneužití národního bohatství má v Rusku nevídané rozměry

17.04.2018 16:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Karel Marx by nyní slavil své dvousté narozeniny a nová ekonomická hvězda z Francie Thomas Piketty se na svém blogu na Le Monde ptá, co by Marx říkal na současný vývoj v Rusku. Tedy v zemi, která je nástupcem marxisticko-leninského Sovětského svazu.

Piketty poukazuje na to, že Marx vyrostl ve světě, kde vládl útlak a soukromé vlastnictví bylo takovou modlou, že se nezastavilo ani před vlastněním otroků. Bylo pro něj tudíž takřka nemožné predikovat úspěch sociální demokracie a státu blahobytu, kterého bylo dosaženo ve druhé polovině dvacátého století.

Marx zemřel v roce 1883, tedy ve stejném roce, kdy se narodil Keynes. Oby přitom náruživě komentovali vývoj ve své době a vytvořili řadu známých teorií o tom, jak se bude vyvíjet budoucnost. Faktem ovšem je, že když se bolševici v roce 1917 zmocnili moci, jejich kroky měly do teoretických predikcí hodně daleko. Drželi se sice toho, že je třeba zbavit se soukromého vlastnictví, ale ani zdaleka nebylo jasné, jak má být nový systém produkce organizován, kdo bude rozhodovat, jak bude rozdělováno bohatství ve společnosti.

Řešení bylo nalezeno v totálním soustředění moci do rukou několika málo lidí. Výsledky byly žalostné a tudíž bylo třeba najít obětní beránky, kteří byli rychle posláni za mříže, nebo skončili ještě hůř. Když Stalin zemřel, 4 % sovětské populace byla ve vězení, což je srovnatelné s tím, kolik je dnes ve vězení černých Američanů. Ve vězení je dnes podle Pikettyho asi 5 % z jejich dospělé mužské populace.

Sovětům se nejdříve dařilo určité dohánění Západu, a to zejména díky investicím. Před revolucí dosahovaly příjmy v Rusku asi 30 – 40 % příjmů západních zemí, v padesátých letech už to bylo asi 60 %. V následujících desetiletích se ale mezera začala opět prohlubovat, k tomu se snižovala očekávaná délka života, což je v dobách míru ojedinělý jev. Životní standard skokově klesl po rozpadu Sovětského svazu, ale po roce 2000 už příjmy na hlavu rostly a v roce 2018 se nachází přibližně na 70 % příjmů v západní Evropě. To ovšem platí, pokud jej měříme na základě parity kupní síly. Jestliže však použijeme tržní měnový kurz, klesne tento podíl asi na polovinu.

Příjmová nerovnost v Rusku roste podle Pikettyho mnohem rychleji, než udávají oficiální čísla. Ukazuje to studie, kterou zpracoval Filip Novokmet a Gabriel Zucman, a jednou z příčin je to, že „po rozpadu Sovětského svazu bylo upuštěno od veškerých ambic na přerozdělování“. Například daň z příjmů se od roku 2001 nachází na 13 % a nezáleží na výši těchto příjmů: Platí, ať již někdo vydělává 1 000 rublů či 100 miliard rubů. „Dokonce ani Reagan nebo Trump nejdou tak daleko, aby upustili od daňové progrese,“ píše ekonom. A poukazuje i na to, že v Rusku probíhá soustavný posun ke kleptokracii:

„Mezi lety 1993 a 2018 dosahovalo Rusko masivních obchodních přebytků. Ty v průměru dosáhly 10 % HDP ročně po dobu 25 let a celkem tudíž 250 % HDP. V principu by to této zemi mělo stačit na vytvoření stejně vysokých rezerv či státního investičního fondu, který by svou velikostí odpovídal třeba fondu norskému a který hospodaří pod přísným dohledem voličů. Oficiální ruské rezervy se ale nachází asi na jedné desetině této částky.“

Kam se tedy všechny peníze poděly? Podle Pikettyho dosahují zahraniční aktiva Rusů objemu odpovídajícímu ročnímu produktu Ruska. To naznačuje, že „bohatství země bylo převedeno do zahraničí neprůhlednými cestami a umožňuje malému počtu Rusů držet obrovský objem mezinárodních aktiv“. Tito Rusové žijí v Londýně, Monaku, ale i v Moskvě, protože někteří z nich zemi nikdy neopustili. Na celém systému podle ekonoma profituje i řada firem ze Západu a „míra tohoto zneužití bohatství nemá v historii obdoby“. Evropa by tedy namísto komerčních sankcí „měla konečně jít po těchto aktivech a také se věnovat ruskému veřejnému mínění“.

Piketty na svém blogu také ukazuje vývoj podílu nejbohatších 10 % populace v Rusku, USA a Francii na celkových příjmech:

001

Zdroj: Blog T. Pikettyho na Le Monde

 
 

Čtěte více:

Summers: Na svou politiku nakonec doplatí nejvíce samotné Spojené státy
14.04.2018 16:46
Rostoucí tenze v oblasti mezinárodního obchodu nenechávají v klidu trh...
Víkendář: Orbánizace Evropy bude pokračovat, EU by si měla zvyknout
15.04.2018 7:28
Ohromující volební vítězství strany Fidesz maďarského premiéra Viktora...
Víkendář: Sever Evropy nebere Rusko na lehkou váhu a dobře ví proč
14.04.2018 7:36
Vztahy mezi Západem a Moskvou se dostaly do stavu podobného tomu z dob...
Útok spojenců v Sýrii: Trump si stále přeje brzké stažení amerických sil
16.04.2018 8:07
Ministři zahraničí zemí Evropské unie budou dnes diskutovat o situaci ...
Saudi Aramco je nejziskovější ropnou firmou světa, ukázal pohled do účtů
16.04.2018 8:48
Společnost Saudi Aramco, která je největším producentem ropy na světě...

Váš názor
  • hovadina
    19.04.2018 14:22

    Ale na tom je přeci založen systém, lidé v postsovětském bloku vyvedou majetek či potopí banky, aby mohl zemi zaplavit úvěrový a penzijní systém zahraničních bank, tzv. letadlo, politruk Piquetty, tady brečí nad tím, že v Rusku nemá jeho banka stále ještě vše co by mohla ... samozřejmě zapomněl zmínit variantu, že peníze těchto zloduchů zabaví a pošle na účty ruských obyvatel, tak jako to dělají v SS či VB, kde pravidelně rozdělují majetky židovských miliardářů, tj. největších filantropů :-))) bože to zhovadilý článek, to je jako na objednávku,
    rob
Aktuální komentáře
22.02.2020
9:43Víkendář: Tento způsob boje s chudobou zdá se poněkud nešťastným
21.02.2020
22:06Výprodeje na Wall Street pokračovaly i na konci týdne
17:48Smutek akciových soutěží krásy
17:03Aktivita v sektoru služeb USA klesla, je nejnižší od roku 2013
16:32UNICAPITAL Invest I a.s. - Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
16:31Euro na závěr týdne ožilo, akcie naopak padají  
15:52The Economist: Akcie velkých technologií na roztrhání. Nebo ne?
15:36Čínský solární průmysl by mohl letos vzrůst o 50 procent
14:10Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude patřit EPH
14:03Z centrálního bankéře detektivem, aneb jak je těžké určit dopady viru
12:25Perly týdne: Nová kultovní akcie, recese s 25 % pravděpodobností a u nás větší kontrola investic
11:33Inflace v eurozóně v lednu zrychlila na 1,4 %
11:01Největší evropská pojišťovna Allianz dosáhla rekordního zisku
10:49IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v únoru zrychlil
10:42Nečekaně dobrá data se míjí účinkem, obavy na trzích převažují  
10:41Damodaran: Aktuální cena rizika na realitách, akciích a dluhopisech
9:35Prodej aut v Číně v půlce února kvůli epidemii klesl o 92 procent
9:11Rozbřesk: Prodej aut v Číně propadá o hrozivých 92 %. ECB reviduje, nakupuje a reinvestuje...
8:55Nové případy nákazy koronavirem navyšují pesimismus na trzích, EU jedná o rozpočtu  
8:48S&P: Vládní dluhy letos narostou na 53 bilionů dolarů. O 30 procent víc proti roku 2015

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data