Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak bude vypadat eurozóna za deset let?

Jak bude vypadat eurozóna za deset let?

14.5.2018 12:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Hlavního ekonoma francouzské banky Natixis Patricka Artuse nenechává úplně klidným současný vývoj v eurozóně, která má podle něj „tři vážné strukturální problémy“. Klade si proto otázku, jak by asi mohla tato měnová unie vypadat za deset let v případě, že by tyto problémy nevyřešila.

První vážnou slabinou eurozóny je podle Artuse nedostatek federalismu. Ten totiž brání tomu, aby byly eliminovány rostoucí rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi. Tyto rozdíly podle Artuse plynou z toho, že některé země dosahují vysoké produktivity a sofistikace výroby, jiné se zase zaměřují na méně sofistikovaná odvětví, jakými je třeba turistický ruch. Prohlubující se rozdíly jsou například patrné z vývoje HDP na hlavu, který je shrnutý v následujícím obrázku (relativně k německému produktu na hlavu):

0

Druhým klíčovým problémem eurozóny je nedostatečná mobilita kapitálu uvnitř měnové unie. To znamená, že úspory nejsou efektivně alokovány uvnitř eurozóny, protože země jako Německo a Nizozemí odmítají půjčovat zemím na periferii a namísto toho jejich úspory směřují ven z unie. V neposlední řadě je pak problémem, že tíha potřebných změn je nesena zejména zeměmi, které se nachází v hlubokých ekonomických problémech. To se projevuje hlavně tím, že musely projít bolestivým procesem vnitřní devalvace, zatímco Německo k obnovení rovnováhy nepřispělo ani tím, že by uvolnilo svou fiskální politiku, nebo že by se v této zemi zvýšilo tempo růstu mezd.

Jak tedy bude eurozóna vypadat v případě, že ony strukturální brzdy přetrvají? Potenciální růst bude podle Artuse stále nízko, protože nedojde ke zlepšení v alokaci úspor. Budou se i nadále zvyšovat rozdíly mezi členskými zeměmi a prohlubovat příjmová propast. A následně může sílit migrace uvnitř měnové unie, která bude znamenat zejména přesun lidí s vysokoškolským vzděláním z chudých do bohatých zemí a regionů. Podle Natixisu je tento trend již nyní patrný na odlivu vzdělaných lidí ze Španělska a Francie a jejich přesunu do Německa. „Pokud bude eurozóna skutečně vypadat tímto způsobem, je možné, že některé země se rozhodnout vzdát se eura i přesto, že takový krok sebou ponese enormní náklady,“ uzavírá Artus.

Zdroj: Natixis

 

Čtěte více:

Z eurozóny se stává ekonomika rentiérů
3.5.2018 16:56
Hlavní ekonom francouzské banky Natixis Patrick Artus tvrdí, že příjmy...
Víkendář: Německo musí jednat, než bude pozdě
5.5.2018 8:11
Není to tak dávno, co se zdálo, že Emmanuel Macron a Angela Merkelová...
Test ECB: Největší řecké banky by mohly ztratit 15,5 miliardy eur
7.5.2018 8:39
Čtyři největší banky v Řecku by za nejméně příznivých podmínek na trhu...
Padá Evropa do dalšího útlumu, nebo jen škobrtla?
8.5.2018 7:57
Eurozóna si v roce 2017 užívala nejrychlejšího tempa ekonomického růst...

Váš názor
  •  
    14.5.2018 13:25

    Jak bude vypadat eurozóna za deset let? Zcela jistě se bude zmítat ve vleklé krizi. A nejen Evropa. Pamatujte na tato slova. Nemýlím se.
    James Bond
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data