Komentář: Včerejší den byl bohatý na události determinující ceny ropy. Mezinárodní energetická agentura IEA ve svém měsíčním reportu poukázala na to, že letos očekává nárůst produkce ropy v zemích mimo kartel OPEC, a to na 2 mil. barelů denně. Jedním z tahounů tohoto růstu je pochopitelně i velmi často skloňovaná Severní Amerika. Na druhou stranu IEA tímto zcela nepopravila všechny ropné býky, neboť na druhou stranu očekává, že výpadky produkce a nejistota spojená se zeměmi Irán a Venezuela dál představují cenově pozitivní riziko. Nakonec včera cenám s přesahem do dnešního dne pomohla i data americké vládní agentury EIA, která reportovala týdenní propad zásob ropy, ale také ropných produktů.
USOil: Zatím to vypadá, že trendový kanál zabránil lehké americké ropě v dalším propadu a pomohl cenám najít pevnou půdu pod nohama. I přes útočný tweet prezidenta Trumpa na adresu kartelu OPEC, který mu leží v žaludku kvůli vysokým cenám ropy, jež Trumpovi úplně nesedí do jeho předvolební kampaně, ropa pomalu začíná pokukovat po vyšších metách. Významný vliv na ceny bude mít zasedání členů ropného kartelu OPEC, které je naplánované na příští týden a na kterém se má mluvit o případném rozvolnění současných podmínek útlumu těžby.
Preferovaný scénář: Long pozice. Ceny ropy se drží při spodní hranici trendového kanálu, nicméně trajektorie, kterou nastolily, zatím vypadá na návrat do středu trendového kanálu. I když nervozita spojená s blížícím se zasedáním členů OPEC tlumí větší růstovou euforii, zůstáváme pro nadcházející týden pozitivní. V cestě vzhůru má WTI před sebou několik důležitých technických úrovní, a to 68 resp. 72 dolarů za barel.
Alternativní scénář: Short pozice. Prosáknutí zásadnějších informací o podobě návrhů členů kartelu OPEC v nadcházejícím týdnu může s cenami ropy hýbat oběma směry. V případě, že by vlivem negativních zpráv došlo k proražení spodní hranice trendového kanálu, mohl následovat pokles na hodnoty technické podpory 62 resp. 58 dolarů za barel.
