Hospodářský rozmach Německa je u konce, největší evropská ekonomika je teď na cestě k obvyklému tempu růstu. Řekl to dnes ekonom institutu Ifo Klaus Wohlrabe. Pozorně sledovaný průzkum mnichovského institutu ukázal, že podnikatelská nálada v Německu se v červnu zhoršila. Její index klesl na 101,8 bodu z květnových 102,3 bodu a ocitl se nejníže za více než rok.
Index ale i tak mírně překonal očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters v průměru počítali s poklesem na 101,7 bodu. Květnovou hodnotu indexu, který je založen na průzkumu mezi zhruba devíti tisíci německých firem, ústav zpřesnil směrem vzhůru z původně ohlášených 102,2 bodu.

K červnovému poklesu podle Wohlrabeho přispěla obchodní válka, kterou rozpoutal americký prezident Donald Trump. Německé firmy nejsou spokojeny se současnou hospodářskou situací, do budoucna však hledí s mírným optimismem. Dílčí index očekávání zůstal v červnu na úrovni květnových 98,6 bodu. Wohlrabe řekl, že nynější krize ve vládní koalici ohledně migrace se v indexu neodráží.
Citelně se snížil index v oblasti obchodu, kde podnikatelé výrazně snížili hodnocení současné situace a kde jsou vyhlídky pesimistické poprvé od února 2015. Výrazně větší pokles ústav zaznamenal v maloobchodu než ve velkoobchodu.
Ekonomové v tuto chvíli však recesi největší evropské ekonomiky vylučují a předpovídají jí pokračující růst, ačkoli pomalejším tempem, než bylo loňských 2,5 %.
„Mírný pokles potvrzuje náš…příběh ekonomiky, která zpomaluje na normální růstovou úroveň,“ uvedl podle agentury Reuters v komentáři analytik banky LBBW Uwe Burkert.
Obdobně většina dat, která v poslední doby z Německa přišla, poukázala na to, že její růst zpomaluje. V prvních čtyřech měsících roku byla slabá průmyslová aktivita i vývoz ze země. Prezident USA Trump nyní hrozí, že Washington zavede k jednostranným clům na některé kovy ještě cla na dovoz aut z Evropské unie. To je segment, kterému Německo vévodí.
Zdroje: ČTK, Reuters, Ifo