Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká ekonomika je hluboko pod svým potenciálem. Řešení může být značně „neamerické“

Americká ekonomika je hluboko pod svým potenciálem. Řešení může být značně „neamerické“

18.07.2018 16:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Americké hospodářství se podle známého ekonoma Lawrence Summerse pohybuje hluboko pod svým potenciálem. „Podíl lidí ve věku 25 – 54 let, kteří pracují nebo si zaměstnání hledají, během posledních 20 let klesl. Navzdory mnohokrát zmiňované flexibilitě amerického trhu práce je tu mnohem vyšší pravděpodobnost, že muž mezi 25 – 54 lety věku nebude pracovat, než ve Francii a moc se neliší od Itálie. A na rozdíl od většiny vyspělého světa klesá i podíl pracujících žen,“ píše Summers na stránkách Financial Times. A probírá jedno neobvyklé řešení.

Summers poukazuje i na to, že Donald Trump měl hlavní podporu voličů v té části USA, kde jsou problémy na trhu práce největší. Nabízí ale řešení ve formě „vzdorování technologickému pokroku a mezinárodnímu obchodu“. „Pokud by Spojené státy dokázaly se slušnou efektivností zavést garantovaná pracovní místa, zaměstnanost by se výrazně zvedla a zemi by to prospělo. Osobně jsem návrhy na zavedení takových garancí nadšen. Ale panuje obecný cynismus ohledně činnosti vlády a je tak důležité nedělat sliby, které nelze naplnit,“ píše Summers.

Oněmi garancemi pracovních míst myslí ekonom program „zaměstnání poslední instance“, o kterém v USA hovoří někteří jeho kolegové. Ten by mohl nabízet minimální mzdu, ale neřešil by pak podle Summerse situaci těch, kteří byli propuštěni z dobře placených míst ve výrobním sektoru. Pomáhal by hlavně mladým lidem. Pokud by se mzda u tohoto typu garantovaného zaměstnání zvedla například na dvojnásobek minimální mzdy, už by šlo o atraktivní alternativu pro zhruba čtvrtinu pracovní síly v USA. Jenže pak je třeba pečlivě se věnovat otázce nákladů a celkového dopadu na ekonomiku.

„Předpokládejme, že by mzda dosáhla 15 dolarů na hodinu a k tomuto typu zaměstnání by se přesunuly 4 miliony Američanů. Tedy asi čtvrtina těch, pro které by taková mzda mohla být atraktivní. Vládní výdaje by se pohybovaly kolem 60 000 dolarů na zaměstnance a vcelku kolem 840 miliard dolarů. To je více než čtvrtina současných celkových federálních výdajů,“ píše Summers a k tomu odhaduje, že náklady soukromého sektoru by kvůli tlaku na vyšší mzdy vzrostly asi o 240 miliard dolarů. Týkaly by se zejména menších firem, jako jsou restaurace.

Čeho by se nově vytvořená pracovní místa týkala? Nyní pro federální vládu pracují asi 2 miliony lidí a Summers se domnívá, že stále existuje prostor pro zvýšení zaměstnanosti v oblasti budování a opravy infrastruktury či péče o starší lidi. Nyní jsou podobné služby prováděny na smluvní bázi, a pokud by měl nastat přechod na nový systém, vyžadovalo by to mimo jiné významnou restrukturalizaci vládních účtů.

Ohledně makroekonomických dopadů Summers zmiňuje možné posuny v politice Fedu, které by závisely na tom, jak jeho zástupci vnímají změny na trhu práce, ve fiskální politice a v oblasti vládního dluhu. Pokud by Fed svou politiku utáhl, mohl by takový krok eliminovat zvýšení zaměstnanosti vyvolané tvorbou garantovaných pracovních míst. Celkově pak ekonom hodnotí návrhy na vytváření „pracovních míst poslední instance“ jako dobrý základ pro úvahy o zlepšení situace na trhu práce, ale tyto návrhy „nelze brát doslova“. Lepší strategií je podle jeho názoru kombinace vládní podpory mezd, cílených vládních výdajů a programů vzdělávání.

Zdroj: Financial Times

 

Čtěte více:

Roboti v supermarketech a rizikovost investic do technologických akcií
11.04.2018 18:33
V jednom extrémním scénáři mohou roboti již za poměrně krátkou dobu na...
Tesla se snaží omezit náklady, bude propouštět
13.06.2018 9:17
Americký výrobce elektrických automobilů Tesla propustí 3600 zaměstnan...
Druhá zaměstnání mění názor na práci
13.06.2018 16:51
Kazuhiro Hasegawa už tři roky řídí taxi. Tuto práci si chválí navzdory...
Za pomalým růstem mezd hledejte i hvězdné firmy, říká OECD
04.07.2018 16:03
Práce je konečně dost. Vyšší mzda a kvalitnější pracovní prostředí al...

Váš názor
 • Komu slouží tyto lživé články.
  18.07.2018 16:46

  Všichni přece víme z našich jiných novin a televize, že pravý opak je pravdou. Nejvíce zadlužená země na světě nemá šanci v mírovém soutěžení a proto se uchyluje k válkám, aby měla kam dodávat svoje zbraně a bořit vybudované prosperující podniky a decimovat obyvatelstvo bez ohledu na jeho utrpení a snaze o lepší život. Ukázkou jejich úrovně je jejich prezident, ustavičně vykřikující urážky a cpoucí se jako hulvát i před královnu. Jen díky našim přátelům na východě nejsme již jejich gubernii nebo státem přispívajícím nuceně do jejich prázdné kasy na další války a podrobování svobodných států světa.
  mědvědvšechnosžral
  • Re: Komu slouží tyto lživé články.
   18.07.2018 18:45

   Kolaborante, co si dovoluješ mluvit za vsechny..Rusští okupanti sou tak tvoji přátelé, tak nelži
   Velkamedvědice
  • Re: Komu slouží tyto lživé články.
   18.07.2018 17:06

   ty trolové za ruský peníze žvaní jako najatí :-). Jasnej důchodce, co si chudák přivydělává. Slovník ještě z Rudého práva.
   jerry
   •  
    23.07.2018 11:19

    Tebe snáď nikdy nedocvakne, že to robia podobne ako Ty zadarmo.
    Peterr
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data