Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Dolar zisky Deutsche Telekom tentokrát neodnesl, management vylepšil výhled

Summary: Dolar zisky Deutsche Telekom tentokrát neodnesl, management vylepšil výhled

08.11.2018 17:33
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

Deutsche Telekom F3Q18

Německý operátor, u nás známý pod značkou T-Mobile, byl v předešlých výsledcích (F2Q18) vážně poznačen slabým dolarem, který snižoval výnosy z americké větve (T-Mobile US). Tomuto neduhu se nyní společnost obloukem vyhnula a vykázala růst tržeb o 5 % yoy na 19,1 mld. EUR (konsensus 18,9 mil. EUR). Zásluhu má na tom především americký T-Mobile US, jenž se může pochlubit 9% yoy navýšením tržeb, zatímco německá část byznysu opět stagnovala na 5,4 mld. EUR (-1 % yoy). Zbytku Evropy se podařilo posunout tržby nahoru aspoň o 3 % yoy. Přechod na efektivnější technologie se však vepsal do EBITDA marže, která se rozšířila o 120 bps yoy na 32,5 % (kons. 31,8 %). Tyto dílčí úspěchy nakonec vykrystalizovaly v čistý zisk na akcii 0,23 EUR - více než dvojnásobek proti předešlému roku.

Právě zmíněná lepší efektivita je něco, co u DTE pravidelně vyzdvihujeme. Společnost se snaží převádět klienty pevných linek v Německu na All-IP architekturu, což je z pohledu nákladů výhodnější řešení. V posledních výsledcích jsme v tomto ohledu pozorovali mírné zvolnění tempa, nyní jsme však zpátky na +860 tis. qoq klientů. Celkem je na tomto způsobu připojení již 77 % klientů. Další metriku, kterou sledujeme, je přechod klientů na optické kabely, které poskytují vyšší přidanou hodnotu jak pro ně, tak prostřednictvím poplatků pro Deutsche Telekom. Ve třetím kvartálu se na optiku připojilo o 340 tis. qoq klientů více, což je lehké zrychlení proti předešlým +330 tis. Pořád to však bohužel nedosahuje tempa, kterého jsme sledovali půl roku dozadu (+430 tis. qoq).

Management má ve zvyku průběžně upravovat výhled pro celý fiskální rok, v případě, že se věci vyvíjejí nad očekávání dobře. Nejinak je tomu i teď. Výhled pro ukazatel EBITDA byl navýšen z 23,4 mld. EUR na nynějších 23,6 mld. EUR a volný cash flow z 6,2 mld. EUR na 6,3 mld. EUR. Jedná se tedy spíše o kosmetickou úpravu, i to však potěší. Ještě upozorníme na fakt, že během nedávné konference upozornil CEO akcionáře (a vlastně i běžné spotřebitele), že jestli se německé politické špičky nedohodnou na schůdném řešení pro implementaci 5G sítě, hrozí v této zemi “katastrofické selhání” při přechodu na novou technologii.

Akcie Deutsche Telekom se již tradičně chovají velice umírněně a i dnes se po dobrých výsledcích obchodují v okolí včerejší zavírací ceny.

 

UniCredit (Investiční tipy) F3Q18 

Náš italský favorit publikoval solidní podkladová čísla, která však opět zanikla ve smršti nečekaných jednorázových problémů spojených s tureckou dceřinkou. Tržby si polepšily jen o mírné 2 % yoy na 4,8 mld. EUR, čímž mírně překonaly konsensus. Pomalý růst byl výsledkem nízkého dividendového příjmu od dceřiných společností, jmenovitě turecké Yapi (-70 % yoy po započtení měnových pohybů). Spolu s absencí klientské aktivity zasahující i výnosy z obchodování na finančních trzích (-30 % yoy), se hlavním motorem růstu opět stává čistý úrokový výnos se 7% yoy zlepšením.

Úsporná opatření přinesla další 8% meziroční snížení provozních nákladů, což v součtu znamená, že hrubý zisk překonal konsensus o 6 %. Tady však začínají hlavní problémy. Blížící se pokuta za obcházení amerických sankcí donutila management vytvořit dodatečné rezervy, čímž se nám spolu s běžnými úvěrovými rezervami dostávají rizikové náklady (neboli celkové rezervy) na 1,4 mld. EUR (+50 % yoy). O jakou konkrétní částku šlo nám management neprozradil, avšak přislíbil, že do budoucna bude s touto pokutou již klid. Podobně iniciativně se postavil i k problémům s tureckou Yapi, u které přistoupil k přecenění úvěrového portfolia směrem dolů a ze zisku tak odepsal cca 840 mil. EUR. Čistý zisk se proto dostal sotva na 30 mil. EUR, nicméně po abstrahování od této jednorázové položky se se ziskem 880 mil. EUR již přibližujeme ke konsensu trhu.

A nyní k té hlavní dobré zprávě, kterou je čištění úvěrového portfolia. Celkový objem poskytnutých úvěrů nabobtnal o 5 % yoy na 430 mld. EUR, čímž kompenzoval stagnující úrokovou marži (14,1 %) a táhl kupředu zmiňovaný čistý úrokový výnos. Podíl klasifikovaných úvěrů na tomto balíku se snížil z 10,8 % před rokem na nynějších 8,3 %. Opět tedy můžeme s potěšením konstatovat, že italské turbulence neodřízly aspoň toto záchranné lano.V tomto ohledu navíc banka potvrdila cíle pro rok 2018 a 2019. Poměr rizikových nákladů a celkových poskytnutých úvěrů bohužel opět stoupl na 0,6 % (+150 bps qoq), za což nesou odpovědnost zmiňované rezervy na pokutu.

Posledním bodem oznámení je kapitálová přiměřenost. Ta vlivem rozvíjející se úvěrové činnosti (nárůst RWA) a nešťastným odpisům Yapi (pokles CET1) ubrala dalších 40 bazických bodů na 12,1 %. Management proto přistoupil ke snížení cílových intervalů pro tuto veličinu (FY18 nyní 11,5 až 12,0 %; FY19 nyní 12,0 až 12,5 %). Pokles chce aspoň částečně vyvážit odprodejem některých nemovitých aktiv. V nedávných zátěžových testech vyšla UniCredit se známkou premianta mezi evropskými bankami, takže se není čeho bát, nicméně k odměňování akcionářů speciální dividendou se asi tak brzo nedostaneme. Anualizovaná návratnost vlastního kapitálu ROTE dosahuje hezkých 7,5  % (bez započtení odpisů Yapi) a management nám udělal radost, když potvrdil cílových “víc než 9 %” pro rok 2019 (jádrové aktivity nad 10 %). Svůj závazek stvrdil navýšením úsporných aktivit.

Vyjádřit jednoznačný názor na tyto výsledky je náročné. Svým způsobem se skutečné jedná o solidní čísla, která podtrhují schopnosti managementu plnit vytyčené cíle a obrátit tuto italskou banku na profitabilní cestu. Kvartál za kvartálem mu však pod nohy hází klacky makroekonomické prostředí (Turecko) nebo politika (italská vláda) a je plně pochopitelné, že některé investory již tato situace unavuje.

Akcie UniCredit reaguj na smíšené výsledky poklesem o 4 %.

 

Siemens F4Q18

Německý průmyslový koncern se potýká se stejnými problémy jako jeho (teď již menší) americký bratr General Electric, avšak v podstatně menším měřítku. Tržby se pošouply vzhůru o 2 % yoy (GE -10 % yoy) na 22,6 mld. EUR, přičemž trh měl očekávání nastavená ještě o 300 mil. EUR výš. Objednávky se meziročně drží bez pohybu na 23,7 mld. EUR (GE +7 % yoy) a zakázky čekající na odbavení zůstávají na rekordních 132 mld. EUR. Provozní marže jen zlehka podklesla v kolenou a usadila na 9,3 % (-20 bps yoy). U čistého zisku se bohužel projevily vyšší daňové náklady spojené s vyčleněním časti divize Mobility (vlakové soustavy), které jej stáhly dolů o 45 % yoy na 680 mil. EUR (konsensus 600 mil. EUR). Musíme však rozhodně pochválit volný cashflow, jenž vyskočil vzhůru o 40 % yoy na 3,3 mld. EUR, čímž umožnil managementu navýšit plánovanou dividendu o deset centů na 3,8 EUR a spustit 3letý zpětný odkup akcií čítající 3 mld. EUR.

Pohled na jednotlivé divize jednoznačně vyznívá optimističtěji než u General Electric. Divize Power, která vyrábí turbíny a je v poslední době Achillovou patou obou společností, navýšila nové objednávky o 4 % yoy (GE -18 % yoy) a tržby stagnovaly na místě (GE -33 % yoy). Nicméně rozběhnutá restrukturalizace, která ji má navrátit zašlý lesk profitability, se v této chvíli podepsala na vytvoření provozní ztráty kvůli odstupnému pro propuštěné zaměstnance (celkem 300 mil. EUR). Holt, když se kácí les, létají třísky. Zdá se, že divize pořád bojuje s GE o velký kontrakt v Iráku (15 mld. EUR), z kterého jej chtěla vyšachovat americká vláda a celá věc se nakonec pravděpodobně skončí spoluprací obou společností. Ostatní divize poskytovaly zdravou podporu prostřednictvím rostoucích tržeb a profitability. Problémy, které měl GE s profitabilitou divize obnovitelných zdrojů se v případě Siemens Gamesa Renewable vůbec neprojevily - provozní zisk stoupl z -90 na +140 mil. EUR.

Poskytnutý výhled na fiskální rok 2019 napovídá, že nedojde-li k neočekávaným událostem, bude se všechno vyvíjet v zajetých kolejích, tzn. mírný růst tržeb doprovázený mírným pohybem vzhůru na zisku.

Na lehce pozitivní výsledky reagují akcie 1% vzestupem.

 


Čtěte více:

Evropská komise pro letošek čeká v EU27 růst HDP o 2,2 procenta
08.11.2018 11:17
Ekonomika 27 zemí Evropské unie letos poroste o 2,2 procenta, odhaduje...
Evropská komise: Italské hospodářství a veřejné finance jsou na křižovatce
08.11.2018 12:14
Italské hospodářství a veřejné finance jsou na křižovatce, varovala ve...
Finanční šéf ČEZ Novák: Prodloužení životnosti Dukovan o 10 let by stálo méně, než kolik za tu dobu vydělají
08.11.2018 13:27
Prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany o deset let na 60 l...
Analytik Patria Finance k výsledkům ČEZ: Solidní čísla s několika jednorázovými háčky
08.11.2018 16:30
ČEZ zveřejnil výsledky za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců letoš...
Firemní výsledky a blížící se Fed zabrzdily akcie. Euro se pouze konsoliduje
08.11.2018 17:22
Během dnešního dne doznívala pozitivní reakce na americké volby. Nálad...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  
8:15UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu fúze sloučení do sbírky listin
8:10Skupina Colt CZ dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot
6:41Yardeni: Býčí trend by měl i přes korekci pokračovat, zisky míří k novým rekordům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data