Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdy Trump uzná, že ekonomice uškodil?

Kdy Trump uzná, že ekonomice uškodil?

25.12.2018 12:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Investiční banka Natixis se v jedné ze svých analýz ptá, kdy americký prezident Donald Trump začne pochybovat o své ekonomické politice. Banka totiž tvrdí, že již nyní je patrné zpomalování tempa růstu amerického hospodářství a tento trend by měl pokračovat i v roce 2019. Příčinou je návrat ke stavu plné zaměstnanosti a pokles investic do bydlení a nákupu zboží dlouhodobé spotřeby. K tomu dochází i přes „velmi expanzivní monetární politiku“. A kupí se i další problémy, které úzce souvisí právě s tím, jaké kroky prosazuje či prosadila současná hlava USA.

Mezi ty hlavní patří „znatelné zvýšení vnějšího deficitu, a to zejména s Čínou, ke kterému dochází „i přes růst protekcionismu“. Příčinou je zmíněná expanzivní fiskální politika prováděná v době, kdy se ekonomika blíží plné zaměstnanosti. V neposlední řadě se pak horší situace na americkém akciovém trhu, přestože zisky obchodovaných společností rychle rostou. Podle Natixisu k tomu dochází hned z několika příčin a těmi hlavními jsou protekcionismus a geopolitické tenze. 

Donald Trump by tak s ohledem na současnou situaci měl litovat toho, že provedl mohutnou fiskální expanzi v době, kdy ekonomika naráží na svůj potenciál. Taková stimulace totiž růstu moc nepomůže a jen zhorší vnější deficity. Navíc „zavedl nesmyslná cla na zboží, které se v USA již nevyrábí“. A v neposlední řadě „udržuje klima tenze a nejistoty na mezinárodním poli, kdy například není jasné, zda a kdy přijde s novými tarify nebo sankcemi. Taková situace se pak promítá do vývoje akciového trhu“. Zachránit to dnes nedokáže už ani předchozí výrazné snížení daňové zátěže korporátního sektoru. 

Natixis se nepokouší odhadnout, zda americký prezident začne své politiky někdy skutečně litovat, ale přináší mimo jiné následující dva grafy, které mají demonstrovat, jak americká ekonomika naráží na hranice rychlosti svého růstu. V prvním obrázku vidíme vývoj nezaměstnanosti spolu s mírou participace. Zatímco nezaměstnanost se dostala na mimořádně nízké úrovně, participace po dlouholetém poklesu nejeví známky obratu k růstu. 

a 

Druhý z výše uvedených grafů pak porovnává vývoj skutečného produktu (meziroční růst) a vývoj potenciálu. Podle odhadů Natixisu se skutečný produkt svým růstem dostal nad potenciál již v roce 2017 a od té doby se mezera mezi oběma proměnnými rozšiřuje, což by měl být ovšem dlouhodobě neudržitelný stav.

Zdroj: NatixisČtěte více:

Trumpova antiekonomika služeb
18.12.2018 5:51
V devatenáctém století tvořili více než 70% americké pracovní síly far...
Trumponomie a ekonomický fanatismus
19.12.2018 5:56
Podle známého ekonoma Gregoryho Mankiwa se někteří jeho kolegové snaží...
Ministr obrany Mattis opouští vládu, přel se s Trumpem o vojáky v Sýrii
21.12.2018 8:33
Americký ministr obrany James Mattis ve čtvrtek rezignoval na svou fun...
Bude Trump chtít sesadit šéfa Fedu Powella a vyvolá bouři na trzích?
24.12.2018 8:47
Americký prezident Donald Trump popírá, že by navrhoval propustit šéfa...

Váš názor
  • Co už
    25.12.2018 13:54

    Takže vlastně aplikuje vládnutí EU potentátů. Ti se taky montují do kde čeho.
    HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data