Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: JP Morgan náklady přitížily, Wells Fargo pomohly

Summary: JP Morgan náklady přitížily, Wells Fargo pomohly

15.01.2019 18:01
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

JP Morgan 4Q18

JP Morgan v uplynulém kvartálu trpěl stejnými problémy jako jeho konkurent Citigroupslabými výnosy z dominantního FICC segmentu. Tržby poskočily vzhůru o 5 % yoy na 26,8 mld. USD, zatímco čistý zisk na akcii jen o 15 % yoy na 1,98 USD. Konsensus byl v obou případech nastaven o něco výše, konkrétně na 26,9 mld. USD a 2,21 USD. Efektivita banky vyjádřená metrikou efficiency ratio (provozní náklady děleno tržby) se zvedla mezikvartálně až o 3 p.b. na 60 %. Negativní překvapení přišlo i na rezervních nákladech. Více detailů přiblíží následující řádky:

·         Investiční divize: Příjmy z obchodování na finančních trzích (FICC + Equity) meziročně bohužel sklouzly o 6 %. Započítáme-li daňovou reformu ve 4Q17, tak je propad ještě ošklivější, a to o 11 % yoy. Hlavní vinu na tom nese zmiňovaný FICC segment (-18 % yoy), jenž podal nejhorší výkon od roku 2009. Příjmy z obchodování na akciových trzích sice dosáhly rekordu, nicméně když vezmeme v potaz daňovou reformu, bavíme se jen o 2% yoy růstu. Investiční bankovnictví opět hlásí stagnaci s nulovým růstem. Tady management upozornil, že současné pozastavení vládních výdajů může mít negativní dopad na plánované transakce a primární úpisy, což by se mohlo v budoucnu odrazit na výnosech investičního bankovnictví.

·         Rizikové náklady: Překvapivě nízké rizikové náklady, které jsme chválili ve 3Q18, nás nyní zaskočily opačným směrem. Meziročně se zvedly o 15 % na 1,5 mld. USD, přičemž hlavním bodem překvapení bylo vytváření rezerv ve výši 0,3 mld. USD, zatímco trh očekával rozpouštění ve výši 0,1 mld. USD. K budování docházelo opět na portfoliu kreditních karet (+300 mil. USD yoy). Odpisy nedobytných úvěrů se meziročně nezměnily a drží se na 1,3 mld. USD, s čímž ale trhy tak nějak počítaly dopředu.

·         Úvěrová činnost: Současný plochý tvar výnosové křivky (místy dokonce inverzní), je pro čistou úrokovou marži pohromou. Bankám se však prozatím daří těmto negativním tlakům odolávat a čistou úrokovou marži chrání před propady. Nejinak je tomu i v případě JP Morgan, jenž ji dokonce dokázal zvednout na 2,54 % (+3 bps qoq; kons. 2,54 %). Podporu navíc poskytl objem poskytnutých úvěrů (+3 % qoq a +6 % yoy), který se nyní nachází na 985 mld. USD. Spojením těchto dvou faktorů se čistý úrokový výnos zvedá o 10 % yoy na 14,5 mld. USD. Poměr klasifikovaných úvěrů k celkovým úvěrům zůstává nezměněn na 0,49 %.

·         Kapitálová pozice: Rizikově vážená aktiva ani objem kapitálu se v podstatě nehnuly z místa, což tím pádem platí i o ukazateli kapitálové přiměřenosti CET1, jenž je pořád na 12 %. To samé můžeme konstatovat o firemním supplementary leverage ratio (poměr vlastního kapitálu k aktivům bez ohledu na rizikovost jednotlivých tříd aktiv), jenž sklouzl jen o lehkých 0,1 p.b. qoq na 6,4 %. Slabší čistý zisk se podepsal na návratnosti vlastního kapitálu (ROTCE), která sklouzla mezikvartálně o 3 p.b. na 14 %. Meziročně se však nadále díváme na solidní zlepšení této klíčové metriky (+6 p.b. yoy).

Suma sumárum, výsledky JPM jsou ve srovnání se Citi horší zejména z pohledu nákladových položek. Jinak je to však stejný příběh se slabým FICC segmentem kompenzovaným tradiční úvěrovou činností.

Akcie se po špatném úvodu pomalu vrací k včerejší zavírací ceně.

 

Wells Fargo 4Q18

Na výsledcích Wells Fargo se nejvíce podepsaly neuspokojivé příjmy z poplatků, které se propadly o 15 % yoy na 8,3 mld. USD. Za poklesem lze pozorovat především výrazně nižší příjmy z poskytnutých hypoték a také z investičního bankovnictví. Čistý úrokový výnos naštěstí zabojoval stejně jako u ostatních bank (+2,5 % yoy na 12,6 mld. USD). Tady můžeme poděkovat jak čisté úrokové marži držící se na 2,94 %, tak rostoucímu objemu poskytnutých úvěrů (+1 % qoq na 946 mld. USD). Konsensus se však naplnit nepodařilo a celkové tržby ubírají 6 % yoy na 21 mld. USD (kons. 21,7 mld. USD).

Výsledky nakonec zachraňovalo osekávání nákladů. Efektivita banky vyjádřená jako efficiency ratio (provozní náklady děleno tržby) je sice na poměry sektoru s hodnotou 63,6 % pořád slabá, avšak proti hodnotě 76,2 % z předešlého roku se jedná o výrazně zlepšení (tady platí čím nižší, tím lepší). Ruku k dílu přiložily i rezervní náklady, které dosáhly jen 500 mil. USD, neboli o 130 mil. USD méně než v předešlém roce. Čistý zisk na akcii se díky tomu dokázal dokonce mírně zvednout, a to o 4 % yoy na 1,21 USD (diluted EPS). Spolu s tím se pozvedla návratnost vlastního kapitálu (ROTCE) z 14,9 % ve 4Q17 na nynějších 15,4 %. Mezikvartálně došlo k mírnému poklesu vlastního kapitálu a ukazatel kapitálové přiměřenosti CET 1 se proto posouvá trochu níž na 11,7 % (-20 bps qoq).

V kostce řečeno, neuspokojivou horní část výsledovky ve 4Q18 dokázal management zachránit alespoň prostřednictvím kontroly nákladových položek. Z jakéhosi důvodu to však trhu nestačilo (i když u Citi zjevně ano) a akcie dnes klesají o 2,5 %.

 

Čtěte více:

JPMorgan (-2,3 %)  zklamala tam, kde před ní Citi
15.01.2019 13:15
Největší americká banka podle aktiv JPMorgan Chase & Co utržila v posl...
Klíčové hlasování o brexitu: Scénářů řada, o divokém se hlasovat nebude
15.01.2019 14:03
S nejistotou pohlížejí Britové na dnešní hlasování Dolní sněmovny o br...
Automobilky Volkswagen a Ford vytvoří globální alianci
15.01.2019 15:04
Německá automobilka Volkswagen se dohodla s americkým konkurentem Ford...
Brexit: Jak se na něj chystají tuzemští exportéři?
15.01.2019 17:29
Členové britské Dolní sněmovny budou dnes večer hlasovat o brexitové d...
Pražská burza zůstala po změně cílovek na Erste nad 1000 b. Za hranicemi se čeká na verdikt o brexitu
15.01.2019 16:55
Pražská burza na indexu PX zůstala nad úrovní 1000 bodů. Přidala tak ...
Benda: ČNB může v příštích 18 měsících několikrát zvýšit sazby
15.01.2019 17:08
Zvyšování úrokových sazeb České národní banky je stále na pořadu dne...
Akcie krotí úvodní optimismus, na libru s eurem začíná doléhat brexit
15.01.2019 17:31
Úvodní optimismus na hlavních trzích během dne povadl v důsledku novýc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data