Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Italská vláda schválila nepodmíněný příjem a nižší důchodový věk

Italská vláda schválila nepodmíněný příjem a nižší důchodový věk

18.1.2019 12:07
Autor: ČTK

Italská populistická vláda schválila své dva hlavní volební sliby - nepodmíněný základní příjmem pro chudé Italy, kteří si hledají práci, a snížení důchodového věku. Informoval o tom dnes server Euronews. Kritici mají za to, že soubor reforem je vzhledem ke stavu italské ekonomiky neudržitelný. Opatření musí do dvou měsíců schválit parlament.

Premiér Giuseppe Conte po čtvrtečním jednání vlády schválení reforem přivítal jako "projekt, který se týká pěti milionů lidí žijících v chudobě a milionu lidí, kteří mohou dříve odejít do důchodu".

Zavedení základního nepodmíněného příjmu pro chudé a snížení důchodového věku byly klíčové body koaliční smlouvy protiimigrační Ligy a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S).

V roce 2017 žilo podle údajů italského statistického úřadu ISTAT pět milionů Italů v absolutní chudobě. To znamená, že si nemohou dovolit základní zboží a služby. Většina z nich žije v jižní Itálii, kde má nejvíce podporovatelů M5S.

Na základní nepodmíněný příjem 780 eur (17.880 Kč) bude mít podle současného návrhu nárok každý měsíc člověk v domácnosti, která žije v podnájmu a nemá jiný zdroj výdělku. Z toho 150 eur (3830 Kč) musí připadnout na nájem či splátku hypotéky.

Má-li někdo příjem nižší než 780 eur, bude mu přidáno až do výše této sumy, která se pokládá za hranici chudoby pro jednu osobu, která žije v podnájmu. Imigranti, kteří nepochází z EU, budou mít na nepodmíněný příjem nárok jen pokud žijí v Itálii nejméně deset let.

Lidé, kteří budou pobírat nepodmíněný příjem, musí týdně vykonat osm hodin veřejně prospěšné práce, chodit na školení a kurzy a přijmout jednu ze tří nabídek práce, které odpovídají jejich kvalifikaci.

Dávky lze pobírat po 18 měsíců a pak je třeba o ně požádat znovu. Firma, která takovou osobu zaměstná, bude do vypršení 18 měsíců dostávat její dávky. Za zneužití systému hrozí trest až šest let vězení.

Odchod do důchodu by se měl řídit podle "kvóty 100" - ten, kdo bude do penzijního systému přispívat po 38 let, bude moci do důchodu odejít v 62 letech místo dosavadních 67 let.

Šéf M5S a vicepremiér Luigui Di Maio informoval, že nepodmíněný příjem bude udílen od dubna a že v únoru budou zveřejněny informace, jak o něj bude možné zažádat.

 
 
 

Čtěte více:

Wall Street v zeleném; Morgan Stanley po výsledcích -4 %
17.1.2019 22:03
Americké akciové trhy zakončily dnešní obchodní den v kladném teritori...
Zeman: Čína kvůli Huawei zrušila schůzku ministerstev zahraničí
18.1.2019 8:34
Čína v reakci na varování před technologiemi čínské firmy Huawei v Čes...
Rozbřesk: Stagnující prodeje aut v Evropě
18.1.2019 9:16
Na první pohled to vypadá, že je česká ekonomika vůči aktuálnímu zpoma...

Váš názor
 • T R E N D
  18.1.2019 13:42

  Smiřme se s tím, že to je trend. Před 20 ti lety byla dnešní realita také nepředstavitelná (QE, ZIRP, ...). Demokracie soustavně posouvá celé politické klima doleva. Americký či britský levičák z před XX let by dnes byl považován za pravičáka. ______________ Jakmile jednou lidem někdo vnukne myšlenku, že je možné dostávat peníze za nic, každé další volby už budou jen o tom, jak moc se ta dávka zvýší. ______________ Nakonec o něčem podobném již uvažují i naši soudruzi centrální plánovači: http://www.cnb.cz/cs/o_cnb/blog_cnb/prispevky/barta_20181022.html ______________ Ono pokud nadcházející krize zastihne centrální banky na nule či těsně nad ní, je dost možné, že vrtulníkové peníze (základní nepodmíněný příjem rovnou z "tiskárny") centrálním plánovačům přijdou jako dobrý nápad. Zvlášť když pod okny bude rozzuřený dav vykřikovat, že nemají (opět) prostřednictvím QE a TARP dávat miliardy bankéřů, že lid také chce své. ______________ Ostatně jak asi (krize nekrize) bude vláda ČR (a jinde na tom nejdou lépe) řešit penze za 15-25 let, když na ně prostě nebude? Ekonomové počítají, že za 20 let nebude na penze vyšší, než 6500Kč/měs. Ale kdo si myslí, že demokratickým hlasováním má šanci projít snížení penzí na (udržitelnou) polovinu, ten je vedle. Penze tou dobou budou třeba 65000Kč/měs, jen za ně bude k mání to, co dnes za 6500. ______________ Stát zkrátka nedostatek peněz tradičně řeší (již po tisíciletí) "ředěním" peněz. Inflací. Pokud možno skrytou (ta přiznaná pro stát není tak výhodná - působí tlak na valorizace). A kolik jí je skryto, napoví třeba tato stránka: http://www.shadowstats.com/alternate_data/inflation-charts
  Hayek
  • Re: T R E N D
   18.1.2019 14:08

   Italska vlada neni prastena, jen ma mozna vice informaci. E.Draghni je Ital.Dluhy Italie jsou vetsinou vuci ECB, jez mohutne skupovala Italske vladni dluhopisy. Ruzpadem EU se dluhy vsech dluzniku smahem smazou. S tim mozna pocitaji vsichni velci dluznici (Italie,Recko,Spanelko,Portugalsko)
   Drahokoupil
  • špatné školství
   18.1.2019 14:01

   to je základní problém, nedostatek zákl. ekonomického vzdělání je tristní a druhý je poněkud překvapivý, ale je jím rovnost hlasů, jak může o něčem rozhodovat jouda co je schopen si vzít "výhodnou" půjčku s 200% p.a. úrokem ? takže se vše řeší i v tom školství uplácením voličů "zvýšením" platů, hned na druhé straně se jim skutečnou inflací sebere to samé a ještě se sníží hodnota jejich uspor, kdo volá včetně hošanů z čnb po inflace je ekonomický analfabet nebo politický zmetek, protože jediná šance vyhnout se nějakému revolučnímu průšvihu je, že si lidi našetří na důchod sami, ale to je i při oficiální 2,5% inflaci ekonomický nesmysl
   Mike
  • Re: T R E N D
   18.1.2019 13:49

   JJ. Přesně. Tíživé strašidlo socialsmu a blahobyt za hlas. Je to peklo.
   Velkamedvědice
  • Re: T R E N D
   18.1.2019 13:47

   A co evropské dotace pouze vyvoleným? To nejsou peníze za nic? Jednomu se dá z peněz jiných. Může se potom někdo divit, že natahuje ruce každý, kdo je má?
   medvedvsechnosned
 • Ať žijí maastrichtská kritéria
  18.1.2019 11:02

  v eurozóně a jejich plnění členskými zeměmi!
  medvedvsechnosned
 •  
  18.1.2019 10:21

  Typicky socanské řešení. Slíbí se nepodmíněný příjem a pak se schválí nepodmíněný příjem, který je podmíněn 8 h práce týdně, musíte chodit po školeních a přijmout nabízenou práci :-)
  ..
  • dvě tečky
   18.1.2019 12:42

   Řešení existuje. Neplníš dva roky po sobě maastrichtská kritéria - vítej mimo eurozónu. Každý nechť se zařídí podle vlastních priorit kartami, rozdanými voliči.
   medvedvsechnosned
   • Re: dvě tečky
    18.1.2019 12:48

    Koukám, že radit ostatním by ti šlo. Do toho, jak si fungují v eurozóně je čechům velké kulové.
    ..
    • dvě tečky
     18.1.2019 12:57

     Když je potom Čechům velké kulové, tak proč jsou neustále obtěžování články, jež dokládají neřešitelné problémy. Nebo snad má Brusel lepší řešení, než strčit hlavu do písku?
     medvedvsechnosned
     • Re: dvě tečky
      18.1.2019 13:06

      Jestli tě ty články obtěžují je nejlepší je nečíst. Nebo si pro své trollení najdi jiný web, kde o eurozóně nic nebude. Doporučuji nějaký zahrádkářský nebo maminkovský. Porno je pak jistota.
      ..
      • dvě tečky
       18.1.2019 13:24

       Tím, že budeme hořekovat jednou nad Itálií, podruhé nad brexitem a potřetí třeba nad Orbánem se nic nezmění. Je třeba řešení. A od koho jiného, než z Bruselu!
       medvedvsechnosned
       • Re: dvě tečky
        18.1.2019 13:33

        A když se náhodou nelamentuje, nad Itálií, brexitem či Orbánem, tak slyšíme, jak je EU ubližováno Trumpem, Putinem, Čínou a čert ví, kým ještě.
        medvedvsechnosned
        •  
         18.1.2019 13:42

         Mluv za sebe fízle, hořekuješ, bleješ a cítíš se obtěžován, jen ty. Pochybuju, že tě komunisté a fašisté dali mandát za ně vystupovat.
         Velkamedvědice
         • VM
          18.1.2019 13:52

          jaké má Brusel řešení proti opakování se exitu v jiné zemi? Jaké má řešení k tomu, aby omezil vliv populistů? Jaké má řešení, které povede pro uzavření dohody s Trumpem ohledně cel? Jaké má řešení, proti zneužívání dotací? Nic, nic a zase nic.
          medvedvsechnosned
          • Re: VM
           18.1.2019 13:56

           Nijak nesouvisí, že ses privilegoval mluvit za všechny. Hlava jen odráží volbu jednotlivych národů, zvolených politiků a jimi nominovaných zástupců. Začni u sebe a přestaň obhajovat největšího příjemce dotací.
           Velkamedvědice
           • VM
            18.1.2019 14:08

            Ty se divíš, že lidé natahují ruce po dotacích, když jim je systém cpe? To si myslíš, že Babiš není člověk? Natahuje ruce stejně, jako ostatní. Je třeba změnit systém, protože lidi nezměníš a dělají to, co jim systém umožňuje. Budou natahovat ruce, dokud se budou dotace systémem nabízet.
            medvedvsechnosned
            • Re: VM
             18.1.2019 14:17

             Já se nedivím ničemu, zvláště u Bureše . Tuto možnost mu poskytují jeho voliči a obhájci.
             Velkamedvědice
             • VM
              18.1.2019 14:21

              A komu mají tu možnost voliči poskytnout? Těm, co zde kradli už od roku 1990? Navíc dotace nejsou o Babišovi, nýbrž systému.
              medvedvsechnosned
      • dvě tečky
       18.1.2019 13:11

       Problém má především Brusel, který nenabízí řešení a jen tupě přihlíží kolem sebe. Dočkali jsme se od něho za poslední rok nějakých reforem? A rok před tím? Na co se čeká?
       medvedvsechnosned
  • Přesně
   18.1.2019 11:59

   Socialisti nechápou význam slov.
   HenryFord
Aktuální komentáře
17.2.2019
14:58Kanada poznává, že Čína dává, ale také bere
10:35Víkendář: Tenze mezi Francií a Itálii eskalují, evropská rodina moc harmonická není
16.2.2019
16:25Islámská revoluce čtyřicetiletá
12:58Socialisti miléniálové: Nová levicová doktrína
8:08Víkendář: Brexit jako pomsta za Thatcherovou a šílenost, která musí brzy skončit
15.2.2019
22:01Dow Jones i Nasdaq mají za sebou osmý růstový týden v řadě
18:12Trh a hlavně technologie s energetikou mají být pod negativním ziskovým tlakem, valuace už si své odpracovaly
17:58Summary: Divize brambůrků prozšířila provozní marži Pepsico
17:41ECB dnes pomohla akciím bankovního sektoru  
17:29Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď s Mexikem
17:15Optimistický závěr týdne podpořil Trump. Akcie navyšují zisky  
17:12Jak rychle vlastně roste čínská ekonomika? Těžko říct...
16:21Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
15:36Nástupkyně Merkelové AKK: Musíme se postavit nefér praktikám Číny, integrace jen pomalu
14:41PepsiCo ve čtvrtletí v zisku, za celý rok ale čeká propad
13:13Perly týdne: Flirtování s recesí, šílená poptávka po Tesle a ČR skrytě mířící řeckým směrem
12:13Výhled na rok 2020 posílá akcie Nvidie nahoru  
11:15ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:13Koruna dostává další pozitivní impuls z ekonomiky. Hlavní trhy zatím bez jasného směru  
10:09ČNB: Neřízený brexit by oslabil korunu a vynutil si zvýšení sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data