Největších podíl ze všech prodejců za posledních osm let si na čínském trhu s chytrými telefony urvala čínská Huawei. A to i přesto, že čínský trh se smartphony v jarním čtvrtletí zpomalil a samotná Huawei je v hledáčku řady zemí světa, především USA, kde je od poloviny května na černé listině.
Americký krok významně narušil dodavatelský řetězec Huawei. Americké podniky totiž potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty.
V Číně ale Huawei držel nohu na plynu, uvedl analytik společnosti Canalys Mo Jia. Podle této firmy, jejíž výzkum byl zveřejněn dnes, zvýšil Huawei svoje dodávky chytrých telefonů v Číně ve druhém čtvrtletí meziročně o 31 %. Dodávky amerického konkurenta Applu ve stejném kvartálu klesly, a to o 14 %. Propadly se i dodávky čínských konkurentů Oppo, Vivo a Xiaomi.
Společnosti Huawei tak teď patří 38 % čínského trhu, ukazují také data dnešního průzkumu. Loni to bylo 27,6 %.

Američtí úředníci se obávají, že technologie od Huawei by mohly představovat riziko pro národní bezpečnost tím, že otevřou zadní vrátka čínské špionáži. Poukazují přitom na čínské zákony, podle kterých je prý každá čínská firma na vyžádání Pekingu povinna podílet se na shromažďování zpravodajských informací. Huawei opakovaně odmítá, že by se něčeho takového dopouštěl.
Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení a třetím největším výrobcem chytrých telefonů. Jako dodavatele ho využívají i čeští operátoři. Před používáním softwaru a hardwaru této čínské firmy loni v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Klíčovou strategií Huawei je i nadále investovat do agresivní expanze na domácím trhu a přetahovat zákazníky domácím značkám Oppo a Vivo, tvrdí Mo Jia z Canalys. Nové příležitosti prý může skýtat i obchodní válka mezi USA a Čínou. Třeba reklamy prodejců Huawei v Číně naznačují spojitost mezi touto značkou a volbou vlastenců.
Čínští zákazníci používají chytré telefony déle a méně často je mění za vyšší verzi. V první polovině letošního roku bylo hlavním důvodem zejména protahující se spuštění sítí 5G a přístrojů, které jsou pro ně uzpůsobené. Zákazníci proto s nákupem nespěchali.
Sítě 5G by se ke komerčnímu použití měly v Číně rozběhnout ve druhé polovině letošního roku. Dojít by následně mělo i ke zlepšení síťového pokrytí a kvalitě služeb a zákazníci tak postupně přejdou na přístroje, které budou 5G zvládat, předpokládá Canalys.
Ve druhém čtvrtletí to ale zdaleka pravda nebyla. Celkové dodávky na největším trhu s chytrými telefony klesly o 6 % na 97,6 milionu kusů. Dolů tak mířily už devět kvartálů za sebou.

Pokud jde o celé první pololetí, zvýšil Huawei svoje tržby o 23,2 % na 401,3 miliardy jüanů ze 325,7 miliardy jüanů před rokem. Přitom dodávky chytrých telefonů vzrostly o 24 % na 118 milionů kusů. Čistá zisková marže dosáhla 8,1 %.
Apple, který zveřejní svoje čísla v noci na zítra, už na začátku rok varoval před slabou poptávkou v Číně. V minulém kvartálu ale zmínil určité zlepšení.
Zdroje: Canalys, Huawei, CNBC, ČTK
Foto: Huawei