Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Medvědí trh v nedohlednu, investory zlobí zisky a nás Huawei

Perly týdne: Medvědí trh v nedohlednu, investory zlobí zisky a nás Huawei

26.07.2019 18:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Medvědí trh je podle některých názorů v nedohlednu. Banka JPMorgan ale varuje před korekcí, až si podle ní investoři všimnou, jaké oni sami předpokládají firemní zisky. Statistici Evropské unie si spíše než firemních zisků všímají třeba počtu automobilů v jednotlivých zemích. Opravdu hodně jich má Lucembursko. Takový Nissan to ale asi nezachrání, automobilka chce po sporném kralování Carlose Ghosna osekat náklady - a pracovní pozice o desetinu. Na ochlazení se připravují tuzemské firmy - biblické  ‚několik let hojnosti a několik let hubených‘, které v ekonomice platí, jim na rozdíl od veřejného sektoru asi není cizí.

Korekce kvůli očekávaným ziskům: JPMorgan varuje před výraznou korekcí akciového trhu, která by prý mohla přijít už v tomto čtvrtletí. Podle CNBC se banka obává zejména snížení ziskových očekávání pro příští rok, které by mohlo být právě tím, co prodeje akcií spustí. Následující dva týdny by si ale akcie měly vést dobře, protože budou těžit z očekávaného snížení sazeb americkou centrální bankou. Poté se ovšem investoři zaměří na další faktory, včetně zmíněných očekávaných zisků. V druhé polovině roku pak „řada analytiků začne svá očekávání korigovat“, a to ovlivní vývoj na trhu v následujících měsících.

Medvědí trh stále v nedohlednu:

CNBC tento týden poukazuje i na seznam indikátorů, který sestavila Citi a který ukazuje na pravděpodobnost příchodu medvědího trhu. Tedy dlouhodobějšího poklesu cen akcií. Seznam od Citi celkem zahrnuje 18 ukazatelů a banka tvrdí, že v roce 2000 jich příchod medvěda věštila naprostá většina a v roce 2007 třináct. Nyní je to znatelně méně – viz následující tabulka dělená do segmentů týkajících se valuací, sklonu výnosové křivky, sentimentu, chování korporací (investice, fúze a akvizice, IPO), ziskovost a síla rozvahy spolu s rizikovými spready korporátních obligací:

0

Na příchod medvědího trhu tedy nyní poukazuje PE založené na ziscích z posledních 12 měsíců, sklon výnosové křivky, návratnost vlastního jmění ROE a rizikové spready spolu s mírou zadlužení firemního sektoru měřenou na základě poměru čistého dluhu k EBITDA. Celkový počet varovných signálů a jejich celková síla je tedy stále znatelně nižší než v letech 2007 a 2000.

Dluhy evropských vlád a auta domácností: Eurostat tento týden přináší přehled míry vládního zadlužení evropských zemí k prvnímu čtvrtletí letošního roku. Graf ukazuje, že nejvyšší dluhy má v této oblasti Řecko – odpovídají více jak 180 % HDP. S odstupem za ním se v žebříčku nachází Itálie a Portugalsko. V celé EU se poměr dluhů k HDP nachází na úrovní 80 %, naše zadlužení je na méně než polovině této hodnoty a na podobných úrovních jako v Dánsku, či Rumunsku. Zdaleka nejnižší jsou ale dluhy v Estonsku, kde dosahují méně než 10 % HDP:

0

Eurostat také srovnává země s nejvyšším a nejnižším počtem automobilů v přepočtu na hlavu. Žebříčku dominuje Lucembursko s 670 auty na 1000 obyvatel, naopak v Rumunsku je v pouze 261 automobilů na 1000 obyvatel.

3


Čína a duševní vlastnictví: Ana Maria Santacreu a Makenzie Peake z Federal Reserve Bank of St. Louis ve své nové studii „A Closer Look at China’s Supposed Misappropriation of U.S. Intellectual Property“ zkoumají mnohokrát skloňované čínské zneužívání amerického duševního vlastnictví. Ve studii nalezneme i následující dva grafy, které ukazují vývoj čínských plateb za toto vlastnictví, první v absolutních částkách, druhý relativně k čínskému produktu:

4


Ekonom Tim Taylor komentuje studii a grafy s tím, že rostoucí platby ještě neznamenají, že Čína platí za vše, co používá. Na druhou stranu je ale zřejmé, že i kdyby byly platby dvojnásobné, pro její ekonomiku by nešlo o žádnou vážnou ránu a americkému produktu by to také výrazněji nepomohlo. Opak ovšem platí o některých nadnárodních společnostech, jejichž příjmy by výrazně vzrostly.

Nissan v krizi: Reuters si všímá, že automobilka Nissan Motor Co představila „největší restrukturalizační plán za posledních deset let“ a chce snížit počet pracovních míst asi o desetinu. Cílem je „osekání nákladů, které se prudce zvedly, když v čele společnosti stál Carlos Ghosn“. Poslední zveřejněné výsledky ukázaly na „kolaps zisků“ způsobený útlumem tržeb a rostoucími náklady. Reuters tvrdí, že „roky snižování cen a levných prodejů firemním zákazníkům oslabily vnímání značky zejména v USA“. To se projevuje například na nízkých cenách vozů na trhu ojetých automobilů a také zmíněnými klesajícími zisky.

… a u nás doma

Huawei zlobí: Seznam.cz na základě informací Radiožurnálu píše, že „zaměstnanci české pobočky čínské telekomunikační společnosti Huawei údajně shromažďují citlivá data o lidech, s nimiž vedou obchodní jednání. Získané informace také probírají s lidmi z čínského velvyslanectví....Huawei obvinění odmítá“. Dva bývalí manažeři Huawei v Česku „údajně museli do interního systému vyplňovat například údaje o soukromých zájmech klienta, počtu jeho dětí nebo o jeho finanční situaci. Přístup k informacím je podle nich řízen výhradně z centrály firmy v Číně“.

Seznam.cz připomíná, že „západní země včetně ČR řeší zapojení Huawei do komunikační infrastruktury. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v prosinci označil technologie Huawei a další čínské firmy ZTE za bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury...Huawei se brání, že pro varování neexistují důkazy“.

Firmy už se připravují na ochlazení:
Seznam.cz píše i o tom, že „firmy se připravují na horší časy...nošovická automobilka Hyundai už snížila kvůli zpomalení ekonomiky byznys plán“. Portál cituje Radka Špicara, viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy: „Byznys se vždycky choval o něco racionálněji než veřejný sektor, který se zadlužuje bez ohledu na to, jestli jde ekonomika nahoru nebo dolů. Byznys ví, že to biblické ‚několik let hojnosti a několik let hubených‘ prostě v ekonomice platí a že když trh, tržby a zisky stoupají, tak už je potřeba v tu chvíli myslet na to, že to jednou půjde dolů – protože v té době vás to vyjde levněji a je to jednodušší, než když začínáte šetřit v době, kdy už je ekonomika v recesi.“


 
 

Čtěte více:

Perly týdne: Investice po snížení sazeb, problematické zlato a u nás datové změny
21.06.2019 22:11
Který sektor kupovat a který nikoli, když se úrokovou sazby sesouvají...
Perly týdne: Nejslabší místa finančního systému, akciová rotace a vtipní Češi vracející peněženky
28.06.2019 13:45
Ve světě... Rotace do hodnoty a nízké volatility: CNBC poukazuje na an...
Perly týdne: Roubini opět varuje, zisky budou brutální a my máme na více obnovitelnosti
05.07.2019 12:32
Roubini věští (opět) recesi, brutální výsledková sezóna za dveřmi, var...
Perly týdne: Čas na hotovost, akciová rally na 100 % a u nás málo vody a nadšení z dat
12.07.2019 17:25
Nastal čas na hotovost? Nebo přijde rally se 100% jistotou? Letos zatí...
Perly týdne: Akciová rotace, dalších 10 % zisků a naše realitní výjimečnost
19.07.2019 18:26
Podle jednoho z top analytiků na Wall Street se na trzích vynořila pří...

Váš názor
  •  
    27.07.2019 11:24

    Vypovedacia hodnota informácií seznamu.cz je asi na úrovni JBP(jedna babka povedala) , lebo aj tie babky "údajne" vedia to čo druhý nie.
    Petrík
Aktuální komentáře
12.11.2019
12:13Němečtí investoři ubrali z pesimismu. Sázejí na ekonomiku a méně konfliktů v obchodě
12:11RMS Mezzanine, a.s. - Splacení přijatého úvěru od Poštová banka, a.s.
11:44Výsledkům Deutsche Post vévodí poštovné a expresní zásilky (komentář analytika)  
10:51Trump promluví o obchodní politice. Trhy zatím vyčkávají  
9:25Rozbřesk: První a úspěšný test nové prognózy ČNB
8:59ČEZ, a.s. - Hospodářské výsledky za 1.-3. čtvrtletí 2019
8:54Trhy v Evropě by měly mírně růst. ČEZ k číslům pod odhady přidal slabší výhled pro zisk  
8:38Politico: Trump znovu odloží rozhodnutí o clech na auta z EU
8:18Kvartální zisk a výnosy ČEZ pod odhady, firma snižuje roční výhled pro zisk
5:57Jak iPhone navyšuje obchodní deficit USA s Čínou
11.11.2019
22:01Rozpačitý úvod týdne v USA
18:38U auta s přidřeným motorem je nejdůležitější správný tlak v pneumatikách?
17:27Kofola hlásí vyšší tržby za první tři čtvrtletí, čistý ziskl klesl
17:18Libře pomohla politika, jinak trhy zůstávají negativně naladěny  
17:03Odhad výsledků ČEZ: O polovinu vyšší zisk, pozornost směřuje k výhledu  
15:51Ifo: Podmínky ve světové ekonomice jsou nejslabší za deset let
15:46Borg: Evropu čekají roky utlumeného růstu
15:22Tržby Alibaby při Singles Day překonaly loňský rekord již odpoledne
13:54Clarida: Plný efekt snížení sazeb ještě přijde, politika nyní nastavena odpovídajícím způsobem
12:48Britská ekonomika se vyhnula recesi, roste ale nejpomaleji od roku 2010

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Advance Auto Parts Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
CBS Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
Deutsche Post AG (09/19 Q3)
Enel SpA (09/19 Q3)
Prysmian SpA (09/19 Q3, Aft-mkt)
Rockwell Automation Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
Tyson Foods Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
Vodafone Group PLC (09/19 Q2)
7:30Infineon Technologies AG (09/19 Q4)