Známý investor Ed Yardeni si všímá toho, že výnosy dluhopisů na globálních trzích klesají na mimořádně nízké hodnoty. Například The Washington Times uvádí, že podle posledních odhadů se asi 30 % globálních emisí obchoduje se zápornými výnosy. Dostaly se do nich i padesátileté švýcarské obligace, celá výnosová křivka je v červených číslech v Dánsku. Yardeni připomíná, že medvědi ještě před časem poukazovali na prudký růst amerických vládních obligací a na to, že Fed hodlal dál zmenšovat svou rozvahu. Proč se jejich varovné predikce nenaplnily a jaký je další výhled?
Yardeni se v první řadě domnívá, že predikovat další vývoj na trhu na základě odhadu vývoje poptávky a nabídky a toku peněz „nikdy nefungovalo“. Podle investora je naopak evidentní, že výnosy amerických vládních obligací táhne dolů situace na německém a japonském trhu. Tedy přesněji skutečnost, že výnosy tamních dluhopisů leží extrémně nízko, což je odrazem politiky ECB a Bank of Japan. Obě centrální banky se totiž zavázaly, že budou v dohledné době držet sazby u nuly.
Výnosy na trhu s TIPS podle Yardeniho ukazují, že investoři již nepožadují žádný reálný výnos a nominální výnosy odrážejí pouze očekávanou inflaci. Proč by ale měly být reálné sazby u nuly? Podle běžně přijímané teorie by se reálné výnosy měly vyvíjet podle tempa růstu produktivity, které „je reálnou návratností celé ekonomiky“. Jenže Yardeni tvrdí, že v praxi pozorujeme pouze velmi nízkou korelaci mezi těmito dvěma proměnnými. A růst produktivity se v posledních letech zvedá, a to zejména v USA.
Odpověď můžeme možná hledat zejména v oblasti demografického vývoje. Ten totiž na globální úrovni skutečně podporuje pokles sazeb. „Negativní sazby mohou odrážet dobrovolné vymírání lidstva dané poklesem míry porodnosti po celém světě. Zmenšující se populace a především počet mladých lidí bude tlačit na pokles reálných cen aktiv, protože se bude zmenšovat očekávaná budoucí poptávka po zboží a službách,“ míní investor s tím, že „demografie je náš osud“.
Zdroj: Blog Eda Yardeniho