Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum ČNB: Analytici očekávají vyšší inflaci

Průzkum ČNB: Analytici očekávají vyšší inflaci

30.08.2019 12:03
Autor: Redakce, Patria.cz

V srpnovém průzkumu ČNB došlo v porovnání s minulým šetřením k nárůstu průměrné roční prognózy inflace. Ale výhled hospodářského růstu se na příští rok snížil. Naprostá většina dotázaných respondentů se domnívá, že dvoutýdenní repo sazba bude za rok na stejné úrovni jako nyní, nicméně mezi zbývajícími nyní více převažuje počet těch, kteří očekávají pokles této základní měnově politické sazby.

Inflace

V červenci se meziroční tempo růstu indexu spotřebitelských cen opět vrátilo na hodnotu 2,9 %, což je o 0,2 p.b. více než měsíc předtím. Mírně nahoru se posunula také průměrná roční prognóza analytiků a v porovnání s červnovým šetřením se nachází o 0,1 p.b. výše, tedy na 2,2 %. V tříletém horizontu zůstává prognóza stále ukotvena na úrovni 2% inflačního cíle ČNB.

Vývoj indexu spotřebitelských cen tak potvrzuje domněnky analytiků z minulých šetření, podle kterých je hospodářský vývoj v ČR stále lehce proinflační. Vedle červencového nárůstu cen rekreací inflaci nadále táhne vzhůru především trh práce a vysoký růst mezd, který posiluje domácí poptávku. Nezanedbatelnou roli sehrávají také vyšší ceny potravin.

Silná domácí poptávka pramenící především z vysokého růstu mezd by měla udržovat inflaci nad cílem ČNB i ve zbytku letošního roku, jelikož ochlazení bude na trh práce podle analytiků přicházet jen pomalu. V příštím roce by se měly poptávkové tlaky sice zmírnit, nicméně opačným směrem by mohl působit plánovaný nárůst spotřebních daní. Očekávaný protiinflační efekt nemusí přinést ani kurz koruny, jelikož někteří analytici předpokládají v ročním horizontu jeho oslabení. A v neposlední řadě suché počasí představuje riziko vyšších cen potravin.

HDP

Podle předběžného odhadu ČSÚ hrubý domácí produkt v 2Q 2019 meziročně vzrostl o 2,7 % (zpomalení o 0,1 p.b. v porovnání s 1Q 2019), přičemž růst domácí ekonomiky se nadále opírá nejen o spotřebu domácností, ale i o zahraniční poptávku, zatímco u investiční aktivity pokračuje postupné snižování dynamiky. Pohled analytiků na hospodářský vývoj v letošním roce se nemění a HDP by tak mělo meziročně vzrůst o 2,5 %. Naproti tomu mírný pokles (o 0,1 p.b. na 2,3 %) zaznamenala prognóza hospodářského růstu na příští rok.

Ve světle slábnoucí evropské ekonomiky a pravděpodobné německé recese jsou podle ekonoma ČSOB Petra Dufka výsledky české ekonomiky velmi dobré. Naznačují minimálně prozatímní odolnost domácího hospodářství vůči vnějším nepříznivým vlivům. Varování však přináší domácí předstihové indikátory a zhoršující se situace v českém průmyslu, což by mohlo vyústit v další zpomalování domácí ekonomické aktivity. Navíc nezanedbatelným brzdícím prvkem zůstává přetrvávající nedostatek pracovní síly a významné riziko i nadále spočívá v potenciálních negativních dopadech brexitu a v zavádění protekcionistických opatření do mezinárodního obchodu.

Sazby

Převážná většina dotázaných analytiků nadále předpokládá, že v průběhu následujících dvanácti měsíců nedojde ke změně nastavení základních úrokových sazeb. V porovnání s minulým šetřením však vzrostl počet respondentů, kteří v ročním horizontu očekávají snížení základní dvoutýdenní repo sazby ČNB.

Obecně analytici předpokládají, že vzhledem k nejistotě okolo brexitu a budoucímu vyjednávání o dalších protekcionistických opatřeních bude ČNB opatrná a s dalším utahováním své měnové politiky nebude pospíchat. V případě, že by se tyto problémy hladce vyřešily, mohlo by dojít ke zvýšení základních sazeb ČNB. Naopak pokud se ekonomický vývoj ve světě zhorší, mohlo by dojít k jejich poklesu.

V souladu s oslabením očekávání růstu základních úrokových sazeb došlo i ke snížení prognózy 12M PRIBORu, a to v měsíčním (-6 bp) i ročním horizontu (-12 bp). Vedle toho eskalace napětí na finančním trhu vedla k propadu swapových sazeb (o 51 bp v u IRS 5Y a o 60 bp u IRS 10Y) a i k související korekci jejich průměrných prognóz (v rozsahu -31 bp až -46 bp).

Zdroj: ČNB, ČTK



Čtěte více:

Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu české ekonomiky pro tento i příští rok
27.08.2019 16:41
Ministerstvo financí zhoršilo proti červencové prognóze odhad růstu ek...
Ekonom Petr Dufek: Česká ekonomika si stále drží tempo
30.08.2019 9:50
Česká ekonomika si i ve druhém čtvrtletí udržela velmi solidní tempo r...
Eurozóna hlásí stabilní inflaci a pomalejší pokles nezaměstnaných
30.08.2019 12:09
Inflace v eurozóně v srpnu zůstává na 1 %, hluboko pod 2% cílem ECB. N...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.09.2024
9:11Víkendář: Řecko zvažuje šestidenní pracovní týden
07.09.2024
9:08Víkendář: Od „vyrobeno v Číně“ k „vyrobeno Čínou“
06.09.2024
18:29Komoditně – akciové cykly, trend a současnost
17:31Negativní efekt dat převážil, akcie padají, peníze se stěhují do dluhopisů  
16:58Ekonomika EU i eurozóny ve čtvrtletí vzrostla o 0,2 procenta, upřesnil Eurostat
16:34Technická analýza: Obrat trendu na Amazonu?  
15:32Americký trh práce se zvedl, ale bude to stačit? Data pochybnosti nesmazala  
14:41Jan Bureš: Český průmysl stále hlavním rizikem probíhajícího oživení
13:31Než otevře Wall Street: UiPath, DocuSign  
13:22ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:40Random Thoughts #1: Trend je přítel  
12:20Komentář analytika: Výhled Broadcom pro další čtvrtletí nenaplnil odhady, akcie klesají  
11:56Nervozita před zásadními daty a slabý Broadcom doléhají na akcie. Jaká bude reakce na trh práce?  
11:20Perly týdne: Morgan Stanley americkým akciím moc nefandí
11:15Zahraniční obchod ČR se v červenci propadl do schodku 4,1 mld. Kč
9:56Stavebnictví v červenci po čtyřech měsících poklesu meziročně vzrostlo o 2 pct
9:55Akcie Raiffeisen propadají o 7 %, soud zablokoval prodej ruské pobočky
9:54Český průmysl zůstává v útlumu, v červenci meziročně klesl o 1,9 pct
9:17Rozbřesk: Hop nebo trop - toť pro Fed srpnová data z amerického trhu práce
8:51Evropské futures červené, událostí dne zpráva o zaměstnanosti v USA  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data