Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum ČNB: Analytici očekávají vyšší inflaci

Průzkum ČNB: Analytici očekávají vyšší inflaci

30.08.2019 12:03
Autor: Redakce, Patria.cz

V srpnovém průzkumu ČNB došlo v porovnání s minulým šetřením k nárůstu průměrné roční prognózy inflace. Ale výhled hospodářského růstu se na příští rok snížil. Naprostá většina dotázaných respondentů se domnívá, že dvoutýdenní repo sazba bude za rok na stejné úrovni jako nyní, nicméně mezi zbývajícími nyní více převažuje počet těch, kteří očekávají pokles této základní měnově politické sazby.

Inflace

V červenci se meziroční tempo růstu indexu spotřebitelských cen opět vrátilo na hodnotu 2,9 %, což je o 0,2 p.b. více než měsíc předtím. Mírně nahoru se posunula také průměrná roční prognóza analytiků a v porovnání s červnovým šetřením se nachází o 0,1 p.b. výše, tedy na 2,2 %. V tříletém horizontu zůstává prognóza stále ukotvena na úrovni 2% inflačního cíle ČNB.

Vývoj indexu spotřebitelských cen tak potvrzuje domněnky analytiků z minulých šetření, podle kterých je hospodářský vývoj v ČR stále lehce proinflační. Vedle červencového nárůstu cen rekreací inflaci nadále táhne vzhůru především trh práce a vysoký růst mezd, který posiluje domácí poptávku. Nezanedbatelnou roli sehrávají také vyšší ceny potravin.

Silná domácí poptávka pramenící především z vysokého růstu mezd by měla udržovat inflaci nad cílem ČNB i ve zbytku letošního roku, jelikož ochlazení bude na trh práce podle analytiků přicházet jen pomalu. V příštím roce by se měly poptávkové tlaky sice zmírnit, nicméně opačným směrem by mohl působit plánovaný nárůst spotřebních daní. Očekávaný protiinflační efekt nemusí přinést ani kurz koruny, jelikož někteří analytici předpokládají v ročním horizontu jeho oslabení. A v neposlední řadě suché počasí představuje riziko vyšších cen potravin.

HDP

Podle předběžného odhadu ČSÚ hrubý domácí produkt v 2Q 2019 meziročně vzrostl o 2,7 % (zpomalení o 0,1 p.b. v porovnání s 1Q 2019), přičemž růst domácí ekonomiky se nadále opírá nejen o spotřebu domácností, ale i o zahraniční poptávku, zatímco u investiční aktivity pokračuje postupné snižování dynamiky. Pohled analytiků na hospodářský vývoj v letošním roce se nemění a HDP by tak mělo meziročně vzrůst o 2,5 %. Naproti tomu mírný pokles (o 0,1 p.b. na 2,3 %) zaznamenala prognóza hospodářského růstu na příští rok.

Ve světle slábnoucí evropské ekonomiky a pravděpodobné německé recese jsou podle ekonoma ČSOB Petra Dufka výsledky české ekonomiky velmi dobré. Naznačují minimálně prozatímní odolnost domácího hospodářství vůči vnějším nepříznivým vlivům. Varování však přináší domácí předstihové indikátory a zhoršující se situace v českém průmyslu, což by mohlo vyústit v další zpomalování domácí ekonomické aktivity. Navíc nezanedbatelným brzdícím prvkem zůstává přetrvávající nedostatek pracovní síly a významné riziko i nadále spočívá v potenciálních negativních dopadech brexitu a v zavádění protekcionistických opatření do mezinárodního obchodu.

Sazby

Převážná většina dotázaných analytiků nadále předpokládá, že v průběhu následujících dvanácti měsíců nedojde ke změně nastavení základních úrokových sazeb. V porovnání s minulým šetřením však vzrostl počet respondentů, kteří v ročním horizontu očekávají snížení základní dvoutýdenní repo sazby ČNB.

Obecně analytici předpokládají, že vzhledem k nejistotě okolo brexitu a budoucímu vyjednávání o dalších protekcionistických opatřeních bude ČNB opatrná a s dalším utahováním své měnové politiky nebude pospíchat. V případě, že by se tyto problémy hladce vyřešily, mohlo by dojít ke zvýšení základních sazeb ČNB. Naopak pokud se ekonomický vývoj ve světě zhorší, mohlo by dojít k jejich poklesu.

V souladu s oslabením očekávání růstu základních úrokových sazeb došlo i ke snížení prognózy 12M PRIBORu, a to v měsíčním (-6 bp) i ročním horizontu (-12 bp). Vedle toho eskalace napětí na finančním trhu vedla k propadu swapových sazeb (o 51 bp v u IRS 5Y a o 60 bp u IRS 10Y) a i k související korekci jejich průměrných prognóz (v rozsahu -31 bp až -46 bp).

Zdroj: ČNB, ČTKČtěte více:

Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu české ekonomiky pro tento i příští rok
27.08.2019 16:41
Ministerstvo financí zhoršilo proti červencové prognóze odhad růstu ek...
Ekonom Petr Dufek: Česká ekonomika si stále drží tempo
30.08.2019 9:50
Česká ekonomika si i ve druhém čtvrtletí udržela velmi solidní tempo r...
Eurozóna hlásí stabilní inflaci a pomalejší pokles nezaměstnaných
30.08.2019 12:09
Inflace v eurozóně v srpnu zůstává na 1 %, hluboko pod 2% cílem ECB. N...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2019
8:26ČEZ musí SŽDC vrátit miliardu za proud, rozhodl pravomocně soud
8:23Čtyři největší tuzemské banky dnes podepíší vznik Národního rozvojového fondu, kam vloží až 7 miliard korun
7:36ČEZ, a. s. – Soud potvrdil povinnost ČEZ Prodej vrátit bezdůvodné obohacení společnosti SŽDC
6:20Může Trump zakázat nikotinového proroka?
18.09.2019
22:02Fed Wall Street sice potrápil, zármutek ale nevydržel
21:57Nejednotný Fed sice snížil úroky, ale v prognóze už s jejich další redukcí nepočítá
17:47Akcie, která prý může potopit celý trh
17:34FedEx - Poslíček špatných zpráv  
16:59Česká pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí
16:57Výnosy míří dolů. Zasáhne Fed na obranu peněžního trhu?  
16:17Bankéř bankéřů: Na globální recesi ještě nesázejte
14:20Politico: Podle Airbusu by si Američané novými cly uškodili sami sobě
12:41Strategie, která pohání růst bohatství Billa Gatese
11:38Fed sníží sazby, ale poslední události ho tlačí ještě dál. Trhy jsou v napětí  
10:47Elon Musk je nejinspirativnějším lídrem v technologiích, tvrdí průzkum
10:46Allianz: Domácnosti ve světě loni nepatrně zchudly, Češi zbohatli
10:24Propad registrací nových osobních automobilů v EU
9:40ČBA: Finanční gramotnost Čechů je stále jen průměrná
9:11Rozbřesk: Fed dnes sníží úrokové sazby, ty na trhu jsou však o dost výše
8:58Trhy před oznámením Fedu vyčkávají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů