Aktualizováno Průmyslová produkce v únoru po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně klesla o 0,9 %. Oproti lednu tak její pokles zpomalil. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali pokles o 1,2 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla produkce tuzemského průymslu meziměsíčně nižší o 0,3 %. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o více než 3 %.
„Průmyslová produkce v únoru poklesla o necelé jedno procento. Výroba v průmyslových podnicích běžela bez výrazných omezení a odpovídala aktuální ekonomické situaci před vypuknutím pandemie. Děkuji všem podnikům, které nám data i v této nelehké situaci poskytly, a mohli jsme tak zpracovat výsledky v plném rozsahu,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
K meziroční změně průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (pokles o 7,5 %), výroba strojů a zařízení (pokles o 7,6 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (pokles o 2,8 %). Průmyslová produkce naopak vzrostla v odvětvích výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (růst o 3,0 %), výroba elektrických zařízení (růst o 4,7 %) a zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků růst o 16,0 %).
Hodnota nových zakázek v únoru ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 3,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 5,5 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 2,8 %.
Zdroj: Reuters

Zdroje: ČSÚ, Reuters