Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nový pohled na „dividendové“ akcie

Nový pohled na „dividendové“ akcie

15.04.2020 18:32

Nečeká se, že by firmy s vysokým tokem hotovosti v sektorech, jako jsou telekomunikace, omezovaly dividendy. A když tak učiní, pro investory je to šok. V tomto duchu se na CNBC vyjádřil jeden investor a stanice k tomu dodává, že výplatu dividend přerušují firmy jako HSBC, Standard Chartered, či Rolls Royce. Bank of New Zealand zase požádala banky v zemi, aby dividendy přestaly vyplácet, podobně se zachoval regulátor v Austrálii, dividendy již přestaly vyplácet banky v UK. CNBC k tomu píše, že rostou obavy, že v USA k tomu nakonec dojde také. Minulý týden jsem se tu psal já, že pozastavení dividend by v současné době mělo být vnímáno spíše pozitivně snad vyjma firem, které mají ultrasilnou rozvahu. Dovolil bych si tak pár poznámek.

Financial Times píší, že někteří akcionáři HSBC požadují svolání mimořádné valné hromady, na které by protestovali proti rozhodnutí přerušit výplatu dividend. S mým pohledem tak evidentně nesouzní dlouhá řada lidí. Vezměme si ale jeden velmi prostý případ:

Dejme tomu, že společnost Diviforever po všech potřebných investicích soustavně vydělává 100 ročně. A tyto peníze také soustavně vyplácí svým akcionářům. Nyní si představme, že se objeví riziko významného narušení podnikání firmy, které by mohlo přinést velké ztráty, neschopnost pokrýt byť jen základní investice do provozu, či dokonce splácení závazků. Management firmy tak rozhodne, že platbu dividendy nyní pozastaví a počká, až se situace vyjasní. Co v takovém případě akcionář ztratí? V podstatě nic, může jen získat.

V případě dobrého vývoje totiž po obnovení výplaty dividend dostane akcionář za rok tradičních 100 , plus 100 , které byly dány rok předtím stranou jako rezerva. V případě toho, že se naplní onen pesimistický scénář, akcionář při předchozím pozastavení výplaty dividend získá. Protože firma bude mít více zdrojů na to, aby přežila a potom mohla opět co nejdříve najet na onu 100 dividendu. Alternativou by byl její pád – oněch 100 stále vyplácených dividend by pak byl velmi drahým krokem.

Přerušení výplaty dividend je tak v podobné situaci fakticky nákupem částečného pojištění proti extrémnímu vývoji, a to v podstatě zadarmo. A to nehovořím o možnosti, že i relativně nízký propad zisků by vedl k tomu, že nějaká firma by nebyla schopna dividendy vyplácet bez toho, aby okamžitě a přímo ohrozila své finanční zdraví. Proč tedy investoři v současné době odmítají pojištění zadarmo a trvají na výplatě dividend, jako kdyby se nic nedělo? Teoreticky to může být setrvačností v uvažování, kdy je přerušení výplaty dividend prostě historicky vnímáno negativně. Výše popsaná logika by ale ukazovala, že taková setrvačnost by mohla přijít draho.

Můžeme si také představit, že akcionáři firem pevně věří, že scénář pádu firmy nenastane, i když dividendy vypláceny budou. Je to pak samozřejmě diskuse o dopadech současné pandemie, míře restrikcí, jejich uvolňování, možných nových ohnisek nákazy a podobně. Pointa je ale v tom, že (jak tu rád opakuji), nikdo z nás neví ohledně budoucnosti nic, negativní scénáře mohou být extrémní, a to stačí, aby byla výše uvedená logika relevantní.

A je tu také ještě jedna možnost. Tedy ta, že akcionáři věří, že v nejhorším případě se firmě dostane pomoci od vlády, tudíž od daňových poplatníků. Pak by z jejich pohledu preventivní hromadění hotovosti a zadržení dividend nedávalo smysl. V této souvislosti stojí za povšimnutí třeba situace, jako je ta u HSBC a bank obecně. Tedy u firem, kde je problém „příliš důležitá na to, aby padla“ asi největší.

Pokud se dříve hovořilo o dividendové strategii, mohlo to znamenat více věcí: Orientace na firmy dlouhodobě navyšující dividendy, na firmy s vysokým dividendovým výnosem, na firmy u nichž se čekalo prudké zvýšení dividend, atd. Je možné, že tou nejlepší dividendovou strategií se ale nyní ukáže být orientace na firmy, které dividendy vyplácet (zatím) mohou, ale nečiní tak.

 

Čtěte více:

Odměňování akcionářů na pražské burze začíná. KB má dividendu schválenou, ČEZ to čeká
26.04.2022 12:29
Jak firmy s akciemi na prestižním trhu pražské burzy odmění svoje podí...
Nevyplácejte kvůli koronaviru dividendy, slyší firmy po celém světě
30.03.2020 8:24
Firmy prakticky v celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru prevent...
Omlácené trhy ohrožují teď tuto investiční strategii: dividendové akcie
09.04.2020 13:30
Hluboký hospodářský propad vyvolaný nákazou Covid-19 ohrozil oblíbenou...
O2 zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč
10.04.2020 9:54
Představenstvo O2 kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádn...

Váš názor
 • Blábol na blábol
  15.04.2020 23:46

  Každá rozumná firma průběžně odkládá finance do fondu rezerv. Nepotřebuje okrádat akcionáře o očekávanou dividendu. Pokud tak činí, je pro rozumného akcionáře nejvhodnějším řešením poohlédnout se jinde.
  JS
  • Re: Blábol na blábol
   16.04.2020 10:50

   Přesně. zdravá HSBC má rezervy velká část akcionářů stejně využívala DRIP. Zase taková tragedie ta takzvaná epidemie není.
   Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
09.06.2023
22:06Tesla táhla Nasdaq 100 k lepšímu výsledku, TSLA US +4,06 %  
17:59Zvedání sazeb a utažená monetární politika není to samé
17:18Techy táhnou S&P 500 dál do býčího trhu  
16:20Technická analýza S&P 500: Jasno až skoro jasno, ale objevují se první signály oblačnosti  
15:20Bern pomůže bance UBS při problémech s Credit Suisse až devíti miliardami franků
14:44Bloomberg: Slabý evropský průmysl udržuje poptávku po plynu na nízké úrovni
13:27Turecko jmenovalo guvernérkou centrální banky bývalou manažerku zkrachovalé First Republic Bank
13:08USA chtějí prodloužit zmrazení digitální daně, do dohody přitom hodil vidle Kongres
11:58Evropským akciím se nahoru nechce, trhy už vyhlížejí Fed  
11:42Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:11Perly týdne: Apple směrem ke 4 bilionům dolarů kapitalizace a terapie kvůli Amazonu
11:10Výrobní ceny v Číně v květnu meziročně klesly o 4,6 %
10:46Výkony slovenského průmyslu v dubnu meziročně klesly o dvě procenta
10:35Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o úrokových sazbách ISIN CZ0002006000
9:07Rozbřesk: Eurozóna v recesi - jaké čekat dopady na Česko? S&P500 se vrátil do býčího trhu
8:58Evropské trhy vstoupí do posledního obchodního týdne mírným nádechem  
8:45Energetika EDF se rozloučila na francouzské burze. Stát ji vykoupil od listopadu s vysokou prémií pro menšinové akcionáře
8:41Sněmovna dala šanci zpomalení valorizace penzí, debata trvala přes 13 hodin
8:35Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o výplatě výnosů z dluhopisů
6:23Komentář Invesco: Co by investoři měli vědět o recesi v USA a inflaci v eurozóně

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data