Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdy vláda otevře ekonomiku? Možná druhotná otázka

Kdy vláda otevře ekonomiku? Možná druhotná otázka

17.04.2020 17:45

Britská Office for Budget Responsibility přišla s projekcemi vývoje britského produktu a zasazuje je do dlouhodobější perspektivy. Očekávaný propad nemá minimálně od roku 1908 obdoby. Nicméně OBR počítá s tím, že situace by se měla velmi rychle zvrátit a mělo by naopak nastat oživení, o kterém z hlediska historie platí to samé. K této a podobným projekcím a také k uvolňování restrikcí si dovolím pár poznámek.

Pokud počítáme s cca 13 % poklesem produktu vyznačeným v grafu a pak s cca 17 % růstem, dostáváme se k výslednému produktu, který je necelá 2 % nad výchozí hodnotou. Což je i úroveň dalšího růstu vyznačeného v grafu po počáteční horské dráze. OBR tak vlastně projektuje extrémy, které ale ve svém konečném agregátním efektu žádným extrémem nejsou.

001

Podobné projekce, s jakými přišla OBR, jsou nyní podle mého pocitu poměrně středním proudem. Nic proti nim, jen si nejsem jist, nakolik tu je důležité přání, popřípadě tendence kotvit se k „byznys as usual“. Některé epidemické modely a studie se zdají být otevřenější „alternativám“. Během týdne se například dostala do popředí zájmu médií nová studie „Projecting the transmission dynamics of SARS-CoV-2 through the postpandemic period“, dočíst se o ní můžeme i na některých domácích webech. Její autoři Stephen M. Kissler, Christine Tedijanto, Edward Goldstein, Yonatan H. Grad1, a Marc Lipsitch prezentují řadu scénářů dalšího vývoje s opakovaným navracením se viru a to s frekvencí let, či měsíců.

Modely vědců pracují s řadou proměnných včetně délky trvání imunity, či sezonnosti během roku. Podívejme se na výstupy - následující grafy popisující možné scénáře přerušení restrikcí/sociálního distancování, opětovného růstu počtu nakažených a opětovného zavedení SD:

001

A podívat se můžeme i na možné scénáře na úrovni následujících let:

001

Ne každý výstup prezentovaný v těchto sériích grafů se rýmuje s projekcemi OBR. A i samotná OBR si je jistě vědoma toho, že její předpovědi jsou jen jedním z mnoha možných scénářů. Nějakou pevnou kotvu tedy stále nemáme (Čína je už kvůli „kvalitě“ dat na samostatnou diskusi a pravidelně se jí tu věnuji). Toto konstatování nám ale v rozhodování o rychlosti uvolňování restrikcí moc nepomůže. Nenapíšu také nic objevného, když zmíním, že v takové situaci je nejlepší postupovat pomaleji, opatrněji, chytře a s pomocí těm, kteří čelí největšímu tlaku. Tak úplně vědomi si ale možná nejsme následující věci – na ekonomiku nemusí mít vyjma extrémů největší dopad vládou prosazované restrikce, omezení a distancování, ale chování naše, dobrovolné. Co tím myslím?

Včera jsem tu v úvaze o Royal Carribean psal i tom, že podle některých průzkumů se poměrně velká část těch, kteří se dříve dovolenkově plavili po mořích a oceánech domnívá, že po opadnutí současné pandemie na loď znovu vyrazí. To by naznačovalo, že limity a hranice stanovuje zejména vláda. Jenže například podle dat OpenTable poklesly objednávky míst v amerických restauracích ještě před jejich uzavřením o cca 70% (viz následující graf). A třeba švédská kina jsou otevřená, ale jejich tržby prý klesly až o 90 %.

001

Uvedeným tedy naznačuji, že se možná příliš upínáme k tomu, kdy vláda „otevře“ ekonomiku. S implicitním předpokladem, že vládní intervence jsou ta hlavní a plošná brzda návratu k tomu, co jsme dříve považovali a stále považujeme za normální. Jenže důležitější možná bude pro nemalou část ekonomiky to, jak moc budeme brzdit sami. A třeba správně - v jádru věci samozřejmě opět hovoříme o tom, co ukazují ony epidemické grafy. Mimochodem, co když bude konečný scénář záviset hlavně na tom, kdy za normální přestaneme považovat to, co tak normální ve skutečnosti nebylo?

 

Čtěte více:

Taylor: Americká ekonomika je jednou velkou pojišťovnou pro zbytek světa
17.04.2020 14:59
„Podívejme se na jednu zajímavou věc. Celková aktiva držená americkými...
Ceny kávy rostou poté, co ji lidé začali pít doma
16.04.2020 17:15
Ceny kávy v posledním měsíci vzrostly. Globální karanténa podnítila pa...
Pár chudých let?
16.04.2020 18:16
Royal Caribbean ztrácí za poslední tři měsíce asi 70 %, za poslední mě...
Biotechnologie a koronavirus: Hon za léky i testy je v plném proudu
17.04.2020 11:39
Akcie společnosti Gilead Sciences rostou dnes v premarketu o více než ...
Perly týdne: Alkohol a COVID-19, nevídané oživení a u nás 2 roky poklesu cen nemovitostí
17.04.2020 13:13
Alkohol proti nemoci COVID-19 nechrání, upozorňuje WHO, a přístup k ně...

Váš názor
  •  
    17.04.2020 22:48

    V některých regionech nemocných už nepřibývá. V těch bych začal rychleji uvolňovat, abych měl jasno, jak se bude situace vyvíjet.
    Zdravý rozum
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data