Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Pandemie není pod kontrolou, Česko směřuje k “lockdownu”. Co to bude znamenat pro ekonomiku?

Rozbřesk: Pandemie není pod kontrolou, Česko směřuje k “lockdownu”. Co to bude znamenat pro ekonomiku?

21.10.2020 9:12
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Máme za sebou další rekordní přírůstek počtu nakažených – v úterý jich přibylo skoro 12 tisíc. Navíc roste i počet hospitalizovaných, a to podle našich propočtů rychleji, než naznačují simulace na základě počtu nakažených. To může znamenat, že ve skutečnosti se pandemie šíří ještě daleko rychleji, než nastiňují oficiální čísla o testovaných a nakažených. Tomu by ostatně odpovídal i vysoký podíl nakažených a testovaných – v posledních deseti dnech vždy překonal 25 %. Sečteno, podtrženo, poslední sada opatření přijatá zhruba před týdnem zatím pravděpodobně nesnížila výrazně šíření nákazy a reprodukční číslo se i kvůli faktickému krachu systému trasování drží pravděpodobně stále viditelně nad úrovní 1 (viz například odhady na https://www.seznamzpravy.cz/sekce/koronavirus-stopcovid).

I proto dnes bude vláda jednat o dalším zpřísnění opatření. Pokud bude podobně jako na jaře uzavřena většina obchodů a služeb, česká ekonomika míří již k faktickému “lockdownu”. Ten bude podobně jako na jaře nejvíce bolet odvětví pohostinství, hoteliérství, obchod a dopravu. Delší trvání nejistoty však může mít tentokrát dopad do širší palety služeb – to znamená i tam, kde na jaře nákaza tolik cítit nebyla. Konkrétně do odvětví jako jsou real estate a částečně možná i IT a telekomunikace.

Velkou otázkou je, jak si poradí s druhou vlnou uzavírek páteř české ekonomiky – průmysl. V jeho prospěch hraje skutečnost, že značná část zahraničních trhů včetně klíčového Německa se zatím vypořádala s druhou vlnou pandemie lépe než my. To se však může v nejbližších týdnech změnit. I tak se zdá, že budou na rozdíl od jara méně narušeny subdodávky, a i spolupráce v rámci EU tentokrát nepovede k uzavírání hranic a narušování výroby. Problémem tedy může být především slabá poptávka daná například uzavíráním autosalónů a jiných prodejních míst. Na druhou stranu poptávka po řadě průmyslových produktů včetně automobilů je již v tomto roce tak nízká, že si těžko představit její další dlouhotrvající propad. Zvlášť pokud v sousedních zemích nikdo obchody a autosalóny zavírat nebude…


*** TRHY ***


CZK a dluhopisy

Česká koruna v tuto chvíli ignoruje špatné zprávy o vývoji pandemie a hrozbu nových opatření. Podobně jako ostatní riziková aktiva se těší ze zisků eura a z rýsujících se obrysů nového fiskálního balíku v USA.

Zahraniční forex

Eurodolar se včera posunul viditelně vzhůru nad hranici 1,18. Posun nebyl vyvolán žádnými konkrétními opatřeními – spíše je jasné, že v americkém Kongresu se schyluje k přijetí dalšího fiskálního balíku, který bude Fed akomodovat. Po něčem takovém nyní volají unisono hlavní představitelé americké centrální banky. Včera to byl naposledy Ch. Evans.

Euru (proti dolaru) nicméně mohlo pomoci velmi úspěšné upsání eurobondů vydávaných Evropskou komisí pro tzv. Fond obnovy. Poptávka po emisi 17 miliard desetiletých a dvacetiletých bondů byla přeupsána 14x.

Evropský primární trh s dluhopisy poprvé překonal hranici 1,5 bilionu EUR. Nejnověji k tomu příspěla nabídka prvních společných dluhopisů Evropské unie. Několik milníků, několik rekordů...#dluh #EU #sociální

Zveřejnil(a) Patria.cz dne Úterý 20. října 2020
 
Včera zasedala Maďarská centrální banka, která sice v souladu s očekáváním ponechala sazby beze změny, avšak v komentáři k rozhodnutí zmínila, že při svých rozhodováních bere v úvahu proinflační dopady chování finančních trhů. To si lze vyložit tak, že MNB sleduje kurz forintu a pokud by znovu začal výrazně oslabovat, tak je možné, že se dočkáme dalšího zvýšení jednotýdenní depozitní sazby. Měnový pár EUR/HUF by však musel být výrazně nad hladinou 370, aby se MNB k něčemu takovému odvážila.

 

Čtěte více:

Robotizace ohrožuje po světě až 800 milionů pracovních míst
20.10.2020 17:29
Pokrok v automatizaci ohrožuje významný podíl pracovních míst v sektor...
Trhy by měly zahájit růstem. Avast ukázal čisla za třetí kvartál, Pilulka završila IPO
21.10.2020 8:54
Růstem by měl ve středu zahájit akciové trhy v Evropě, především v sáz...
Netflix varoval, že počty nových předplatitelů budou slábnout. Očekávání byla nasazena vysoko
21.10.2020 8:59
Nárůst počtu předplatitelů americké internetové televize Netflix ve tř...

Váš názor
 •  
  21.10.2020 20:08

  Lockdown položí hafo lidí a kšeftu na lopatky. Psychicky, finančně i sociálně... a potom přijde na řadu vláda. Je tolika analýz a dat od jara, že lockdown není nejlepší řešení, je-li řešením vůbec!? Prymula dovede republiku do absolutního kolapsu!
  Čert
  •  
   21.10.2020 20:48

   Berte to i z té světlejší stránky. Většina toho funguje normálně.
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    21.10.2020 20:55

    Dobrá budu více optimistický, věřím že máte lepší info a přítomnost v terénu..!? Já čerpám pouze z médií a rodinných zpráv.
    Čert
    •  
     21.10.2020 22:39

     Jsem nad tím přemýšlel, co třeba mně osobně od rána nefunguje krom knajpy a kadeřnice. Žrádlo funguje, doktor funguje, hobby market funguje, brýlařka funguje, lékárna funguje, právnička funguje, realiťačka funguje,... doprava funguje... Kua zavřelo se vůbec něco krom těch hospod a kadeřnic? :P
     Ten, který tančí s papoušky
     •  
      21.10.2020 23:38

      Ok takže ty nechodíš cvičit, plavat nebo do wellnes? A co kino, divadlo? Taky nic?
      Lišák
      •  
       21.10.2020 23:41

       Ne. Ale támhle mám golf. Golf je zavřený?
       Ten, který tančí s papoušky
       •  
        21.10.2020 23:50

        Golf nehraju, ale znám jednoho sběrače míčků z Čeladné. Je to nevlastní brácha Kalky. :o)
        Lišák
 • ČAU LIDI!!!!!!!
  21.10.2020 14:37

  Pozdravujem Vás z Prahy, kdě som vám dojednal ložka na výstavišti, kdě budětě ležat vedľa seba ako sardinky. něbolo to ani také drahé, dvadsať šesť milionov za nájem nie je nič. Ja by som Vám aj požičal čapie hniezdo, tam by ale bolo riziko, že mi nakazítě surikaty. Teraz k veci: akýsi truľo tu píše, že by som mal podať demísiu???????? Dobre mu šibe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ja neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Je vám to jasné?????????????????????????????? nie je???????????????????????????? tak teda znova Ja neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim a neodstúpim. Dúfam, že teraz stě to už pochopily ako som vám povedal, keď som vám to vravel, že som to tak hovoril a musel som vám to říct!!!!!!!!!!!!!!!! Lebo ja som najlepší z najlepších a prišiel som sem do tohto bor-delu z Bratislavy urobiť poriadok, lebo už vtedy som dobre vedel, že vy česi ste najväčší zlodeji v galaxii a niekto vás zlodějov musí skarať. Však sa něbojtě - toto je len začiatok - BUDĚ LÍP, že sa z toho pocikátě!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  oradapoisson
  • Re: ČAU LIDI!!!!!!!
   21.10.2020 14:56

   Surikaty :D
   Ten, který tančí s papoušky
 • Lockdown by měl znamenat demisi
  21.10.2020 12:40

  Papaláši téhle banánové republiky se už rozhodli, nakonec bude lockdown, řekne se, že už není jiná alternativa a ovčané ještě budou rádi. Přitom prožrali všech čas a prostředky na krizové fungování. Co mám na mysli? Když se ví, že v lockdownu nezavřou potraviny, znamená to jediné, že každá pobočka třeba Lidlu se připraví na to aby mohli prodávat. => to měli udělat všichni. Zdravotnictvi? Ochromené nedostatkem personálu? Proč? Protože od srpna nenafasovali respirátory, štíty a ochranné pomůcky? Protože někdo ušetřil? Protože ležely ve skladech? Shitky z Číny? Jestli je něco neomluvitelné je to fakt, že tady nejsou na každém rohu vedle pytlíků na psí exkrementy respirátory ZADARMO pro každého. Cenově nesrovnatelné s vypnutím ekonomiky. Nebo antivirové nanoroušky = stojí litr kus, 10 miliard a má ji celý národ - dá se v ní fungovat celý den úplně normálně. Bez lockdownu.
  Me2d
  • Re: Lockdown by měl znamenat demisi
   21.10.2020 14:51

   Coby insider: podat demisi z tohoto důvodu měla už Klausova vláda, dnešní problémy mají kořeny v 90. letech. Tam začala personální devastace, tam začal trend k redukci za hranu racionálna, tam začal chaos v postgraduálním vzdělávání, tam se zakořenilo i zaostávání stavu budov. Dorazil to neblahé paměti Julínek a Heger. V těch velkých statistikách se ještě ztrácí jedna věc: nahodilost- třeba 3 infarkty za den a pak půl roku žádný. Pak kapacity na doraz podle celoročního průměru... Hlavně ale ta Maláčová má pravdu v hodnocení Babiše...
   Hawkie
   • No
    21.10.2020 15:48

    Podle toho co jste psal bych řekl že práce přicestoval časem, ale to byste věděl Klausova vláda demisi podala. Ale když vládla tak byli lidi spokojeni s demokracii jak nikdy potom.
    HenryFord
  • Re: Lockdown by měl znamenat demisi
   21.10.2020 12:57

   Vždyť ty nanoroušky netěsní. Ale jestli za to chce někdo vyhazovat prachy.
   Ten, který tančí s papoušky
 • banda neschopáků
  21.10.2020 11:30

  nám vládne, už jen ten timemanagement, řeknou, že vylezou v 9:30, ono 11:30 a stále nic, když nezvládnou tohle tak jak vypadá asi rozhodování o složitější věci, fando co s tímhle, woe vubec nevím wo co go zeptáme se prchcala co se píše nd fb :o)
  Mike
  • Miku,
   21.10.2020 18:40

   v 9.30 už bylo vše upečené. Ke zpoždění došlu kvůli tomu, že řešili nějaké ty detaily typu kdo co řekne a hlavně jak to naservírovat resp. jak to podat, aby to co nejvíc ovčanů pochopilo "správně".
   Lišák
  • Re: banda neschopáků
   21.10.2020 11:36

   Kdysi jsem četl takový výcuc z nějakého výzkumu a ten došel k závěru, že hromada blbců se nakonec může rozhodnout lépe, než se rozhodne inteligentní jedinec či malá grupa. Takže možná by ten fejs byl dobrý nápad. I vzhledem k tomu, že ten výzkum platil pro inteligentní jedince.
   Ten, který tančí s papoušky
 • teď už jen nařídit povinné očkování
  21.10.2020 11:25

  https://www.youtube.com/embed/m6FqoCvRhi8
  Kočičák
  • Re: teď už jen nařídit povinné očkování
   21.10.2020 11:38

   To bude ještě zajímavé. ...Five South Koreans die after getting flu shots, sparking vaccine fears....
   HenryFord
   •  
    21.10.2020 11:58

    Vzhledem k tomu, že u nás za nouzového stavu se lidi můžou mlátit v pohodě s policajty, tak se něco takového asi ČR týkat moc nebude.
    Ten, který tančí s papoušky
 • No co by?
  21.10.2020 10:45

  Jestli to bude jako na jaře, tak si příští rok budu moct otevřít butik se vším možným. Nevíte, jestli se někdo nezbavuje třeba luxusních hodinek s kudlou na krku?
  Ten, který tančí s papoušky
 •  
  21.10.2020 9:56

  Copak koronavirus, ale horsi ze ani politici nejsou pod kontrolou. Uz nevi co by naridili za nesmysl, a hlavne v tom zadluzovani jsou jak utrzeny ze retezu
  Ai-kun
  •  
   21.10.2020 10:46

   Jj. Teď si zase Hamáček vymyslel, že má hovida. Neměl ho už a nesimuluje jenom?
   Ten, který tančí s papoušky
  •  
   21.10.2020 10:22

   Politici se chovají jak kdyby byla ekonomika +20%. Tragikomické je přidání učitelům 10% když nebyli téměř rok v práci.
   HenryFord
   •  
    21.10.2020 10:47

    +10 % do platů ve zdravotnictví je také chuťovka. Já být praktikem, kteří dostanou akorát tak rozmazáno, tak už se mně otevírá kudla v kapse. Přitom to je dneska první linie, že.
    Ten, který tančí s papoušky
    •  
     21.10.2020 11:20

     zdravotníci prohlásili, že když učitelé 10%, tak oni 15%...jenom na jaře, když doktoři neordinovali a měli dostat odměny pouze první liie, tak začali řvát a dostali taky....jenom by mě zajímalo, jaký vysoké odměny dostanou nyní, když na jaře dosly za nemakačenko...
     abc1
     • z pohledu insidera
      21.10.2020 15:01

      Sice nevím, zdali má cenu něco psát, ale soukromí lékaři většinou jsou podnikatelé. Ale placení zdravotní péče má určité zvláštní znaky. V segmentu ambulantních specialistů se pracuje s průměry UHRAZENÉ péče za referenční období, což je rok aktuální mínus 2 (tedy k letošku je tím rr. 2018). Každý rok se platby navyšují o nějaký index (třeba o 1%). Pokud klesne průměr z nějakého důvodu, tak se načte jako nový referenční limit. Takže systém vás pustí s úhradou dolů, ale nahoru na původní hodnotu se můžete dostávat i 10 let. Nemluvě o prasárnách od ZP... Sice dohoda tady vznikla, ale otázkou je její dodržení... -Nabízené pojistky proti přerušení činnosti jsou poměrně drahé a donedávna se daly sjednat jen na krytí do 50 tis/měs, navíc od 2. měsíce přerušené činnosti, což stačí tak na plat sestry. -Zkrátka a dobře, nikdo si nelajsne riskovat onemocnění...
      Hawkie
     • učitelští nenažranci
      21.10.2020 11:41

      s ohledem na to jak někteří "makají" tak mají v přepočtu už tak 250k měsíčně, možná špatná zkušenost, ale na jaře za celé uzavření 3 hodiny online ! a ted mají 1 hodinu denně, zbytek jen zadávají práci formou ukolů a není to v nějaké díře
      Mike
      • Re: učitelští nenažranci
       21.10.2020 18:51

       JJ dcera je na střední a distanční výuku nemají. Syn je na jazykovce a nemlich to samé.
       Lišák
      • Re: učitelští nenažranci
       21.10.2020 12:55

       No to je tím, že učitelky nemají při svém platu na notebook za desítku a internet. Člověče, myslete trochu :)
       Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
0:00Prosus NV (12/19 Q3)
0:00Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu