Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Věra Jourová: Členství v Evropské unii nám svědčí

Věra Jourová: Členství v Evropské unii nám svědčí

17.11.2020 13:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká republika má za sebou mimořádně úspěšných 30 let. Nikdy v dějinách nebyla naše země tak bohatá jako dnes a její obyvatelé se neměli nikdy lépe. Jsem přesvědčena, že tato prosperita je vedle úspěšné vnitřní transformace a blahodárných dopadů znovunastolené demokracie a tržního hospodářství do značné míry také důsledkem našeho členství v Evropské unii. Vydáváme vybrané díly seriálu 30 let transformace, připraveného čtk. Autorem třetího textu je eurokomisařka a místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová:

Podle propočtů dnešní české vlády jsme z Evropské unie od vstupu v roce 2004 získali o 810 miliard korun víc, než jsme do evropského rozpočtu odvedli. Tyto peníze v podobě investic, ale i měkkých programů, výrazně pomohly české ekonomice a životní úrovni občanů. Je to takový ten nejlapidárnější důkaz výhodnosti našeho členství v EU a praktického uplatnění principu solidarity, který patří k základním hodnotovým pilířům unie – daňoví poplatníci z bohatších zemí dobrovolně přispívají na zvyšování blahobytu těch chudších. Jistě, rostoucí spotřeba je výhodná pro byznys, který je nejsilnější zejména v bohaté západní Evropě. Jenže Česko je dnes z hlediska základních ekonomických parametrů už na lepší úrovni než je Portugalsko a Španělsko. Rozdíl mezi „Západem“ a „Východem“ se v našem případě stírá mimořádně rychle. Znamená to, že jsme ruku, podanou obrazně řečeno bohatšími zeměmi, dokázali využít, a že je čas, abychom se i my postavili takto k ostatním.

Jako průmyslová a exportně orientovaná země, navíc zeměpisně umístěná uprostřed kontinentu, máme všechny předpoklady pro to, abychom naplno využívali vymoženosti, které se říká jednotný vnitřní trh EU. A také to děláme. Naši výrobci a vývozci mají přímý přístup k půl miliardě spotřebitelů v celé Evropě, bez cel a dalších překážek. Díky dohodám vyjednaným Evropskou unií výhodně obchodují s dalšími oblastmi světa. Zboží se pohybuje volně po evropském prostoru, ke spokojenosti výrobců, obchodníků i spotřebitelů. Nabídka je obrovská, kvalita vysoká, protože platí přísné a povinné evropské normy, a bonusem jsou benefity v podobě pravidel pro ochranu spotřebitelů, nejpřísnějších na světě. Právě existence společného trhu a využití jeho potenciálu je pro nás hlavním plus členství, který převyšuje přínosy kohezní politiky. A je to přínos trvalý, který bychom bez členství (nebo těsné asociace s unií) nemohli získat.

Hrubý domácí produkt na hlavu stoupl v Česku ze 9460 eur na obyvatele v roce 2004 na 20.990 v roce 2019, tedy více než dvakrát. Projevilo se to také v peněženkách občanů, a s růstem příjmů začali lidé daleko víc využívat dalších nabídek plynoucích z členství v EU. Stačí zavítat v létě na sicilské pláže nebo v zimě do alpských letovisek – Češi jsou tu jako doma. Volný pohyb osob, zrušení vnitřních hranic, propojování měst a obcí, programy jako Erasmus, Horizont nebo Kreativní Evropa přinášejí možnosti, o kterých se starší generaci ani nesnilo. Ta mladší už je považuje za samozřejmost a masově je využívá. Kdyby republika vyjednávala jen s USA nebo Čínou, možná by takových výsledků nedosáhla.

Přesto máme pořád jaksi daleko k tomu, abychom byli v EU dostatečně vidět a slyšet. Neovlivňujeme strategická rozhodnutí, nepodílíme se výrazně na určování směru. Jsme příliš ostýchaví? Nebo nedostatečně připravení a odborně či jazykově vybavení? Nebo se nám prostě nechce zabývat složitým vnějším světem? Být součástí organizace zahrnující 27, donedávna 28 evropských zemí, od nejmenších po největší, sahající od Portugalska po Estonsko, vyžaduje mimo jiné dokonalou znalost našich partnerů. Nutnost s nimi neustále vyjednávat, domlouvat se, vyřizovat si sporné otázky, přesvědčovat se navzájem. Rozumět složitému umění kompromisu a uplatňovat ho. V každém případě by nás členství v unii mělo více nutit neustále hledět za hranice české kotliny, v níž si někdy až moc pohodlně sedíme, sami se sebou.

Je totiž ošidná představa, že tady něco vysedíme, nebo že jsme chytřejší, či dokonce mazanější než ostatní. Pokud se plnou vahou nezapojíme do debaty o tom, kam má Evropa směřovat a jak má vypadat v 21. století, jakou roli má hrát ve světě, jakými hodnotami se má bezpodmínečně řídit, nebudou na nás ostatní čekat. Lisabonská smlouva zcela jasně umožňuje, aby integrace pokračovala v té či oné oblasti, aniž by se na tom musely podílet všechny členské státy. Jako svrchovaná země si samozřejmě můžeme vybrat, zda se zapojíme do jádra těchto procesů, nebo se budeme spíše pohybovat po jejich okraji. Měli bychom to však dělat s dokonalou znalostí věci, s podporou veřejnosti a pochopení důsledků našich rozhodnutí. A měli bychom si být vědomi, že v této fázi vývoje evropského projektu nejde vůbec o nějakou snahu vytvořit „evropskou federaci“ a dále omezit svrchovanost členských zemí – spíše naopak, jde o to generovat a vyzařovat sílu jako důsledek společné vůle svrchovaných států. V rovině institucí EU to znamená klíčovou a rozhodující roli Evropské rady, při zachování silné pozice zcela nestranné Evropské komise. Nadcházející konference o budoucnosti EU by měla tento trend potvrdit.

Současné fungování Evropské unie dobře prověřila – a dál prověřuje – pokračující krize způsobená pandemií koronaviru. Jakmile začalo být jasné, jak nesmírné budou její hospodářské dopady, prokázaly vlády obrovskou flexibilitu. Ze dne na den souhlasily s rozvolněním přísných rozpočtových pravidel, zmobilizovaly rozpočtové rezervy a výhodné půjčky od Evropské investiční banky, umožnily státům se dočasně zadlužovat a sypat peníze do ekonomik. A zejména dokázaly na nejvyšší úrovni zmobilizovat 750 miliard eur ve formě fondu obnovy, nad rámec sedmiletého rozpočtu. Vlády přemostily hluboké názorové rozdíly na správnost takového postupu – a vytvořily podmínky pro to, aby Evropa vyšla z pandemie co nejméně poškozená a aby se žádný z jejích členů neocitl v dluhové pasti. Nikde nebylo psáno, že se něco takového podaří.

Zároveň se Evropská komise ujala technických úkolů spojených s pandemií. Nemá zajisté žádné pravomoci v oblasti zdravotnictví, a také se členským zemím neplete do jejich boje s nákazou. S jejich souhlasem však nakupuje pomůcky a léky, které dává k dispozici všem, od roušek, respirátorů, ochranných oděvů až po lék remdesivir, který byl ještě na jaře vzácností. Dnes je ho dost pro všechny. S farmaceutickými firmami, které vyvíjejí budoucí vakcíny, uzavřela dohody na dodávky stovek milionů dávek, které budou rozdělovány za předem stanovených a rovných podmínek. Komise přiměla členské země, aby se sjednotily na barvách semaforu, který hlásí úroveň nákazy napříč kontinentem, a tlačí je, aby sladily uznávání testů a nařizování karantén, tedy aby lidé v Evropě aspoň trochu věděli, co je čeká při cestování, když už byla výjimečně omezena svoboda pohybu.

Ačkoli zdaleka není vyhráno, v reakci na tuto bezprecedentní krizi Evropská unie potvrdila svou roli jakožto prostor dialogu, kompromisu, sdílení prostředků a rizik. A řekla bych také, že se osvědčila jako velmi užitečná služba pro členské země a jejich občany.

 

Čtěte více:

Václav Klaus: Třicet let od přijetí scénáře ekonomické reformy
17.11.2020 7:39
Je několik dat, která je možné považovat za moment zahájení polistopad...

Váš názor
 • ČAU LIDI!!!!!!!!!
  19.11.2020 14:20

  No čítam tu vaše príspevky a možem povedať, že sním o tom, keď spím. Ja som pištol daroval nie z lasky, ale keď som mu ju dával, tak som mu povedal, něch sa radšej odstrelí, lebo už ho nikdy znova nezvolia. Ja som bol a ostal komunista a sľub ,,verný zostaněme,, som neporušil. Však s komunistami vládněm. Bolo mi ľúto majetku v socialistickom vlastnictví, preto som ho len previedol pod seba a chránim ho pre návrat socialismu. ja ho spravujem pre budúcnosť a preto chcem kúpiť celú republiku. Mátě pravdu, že únia je nanič. Ja len čakám do kedy mi budú posielať peniaze a keď už nebudú nariadim okamžitý výstup z únie. Však ideme s kopca s tou pojebanou úniou, možem povedať. Za posledný rok som zbohatol len o niekoľko miliárd, ale to je nanič. So sovietskym zvazom na večné časy a sůdruhovia z číny to je moja vizia to je naša cesta a naša budúcnosť. Len tých českých zlodějov musím koněčně vykynožiť!!! Preto zostaňte verný aj vy a voltě ma, dám koblihu a pridám na dochod. Dochodcovia čo idetě zomrieť, počkajtě so smrťou do volieb, škoda každého hlasu. BUDĚ LÍP
  oradapoisson
 • politicky epitaf
  19.11.2020 10:27

  je to dobry, jen skoda ze si ho zeny s vyssi hladinou testosteronu musi takto vytvorit sami kdyz uz asi vidi ze se jejich cas priblizil
  eple
 • 810 miliard korun
  19.11.2020 10:21

  Největší škoda je, že zatímco odvody do EU šli z kapes všech, tak těch 810 miliard korun bylo zcela promrháno na nesmyslných projektech a obohatili se většinou jen oligarchové a jejich podržtašky. My se mohli mít mnohem mnohem lépe, kdyby se v naší zemi nenarodili lidi jako Zeman, Babiš, Filip - žáby na prameni...
  qwer
 • kupředu levá
  18.11.2020 14:00

  soudruzi se rozlehli všude, dokonce u nás se rozvolnuje a přitom nám vrchní komouš bureš znovuzařídil i fronty před obchody, tvl aby nakonec v prosinci nebyla i fronta na banány, a EU to samé
  Mike
  • Re: kupředu levá
   18.11.2020 14:12

   https://zivotvcesku.cz/profesor-zaloudik-hosi-jedou-podle-planu-stesti-ze-se-to-zatim-neopira-do-onkologickych-pacientu/
   Velkamedvědice
  • Re: kupředu levá
   18.11.2020 14:11

   Jsem zvědav ke komu se bude Babiš lísat teď.Je mi špatně když si vzpomenu jak daroval Trumpovi nádhernou zlatem zdobenou pistoli za 100 000 a on mu dal šiltovku.A ještě ta jeho úlisná slova.Pane prezidente my od vás teď budeme kupovat zbraně.Kupujeme od vás vrtulníky.Bylo to fakt neuvěřítelně trapné a pro naši republiku ponižující.
   Mira
   •  
    19.11.2020 9:45

    Ty jsi tam při tom byl? Obdivuju tě.
    Kalka.
    •  
     19.11.2020 11:29

     ..oficiální záběry obou kokůtků proběhli TV
     Velkamedvědice
     • Re. V.M.
      19.11.2020 11:41

      A to ještě několik dní před návštěvou byl v telce speciální pořad o tom dárků.Nádherná pistole s krásnými rytinami zdobená zlatem.I ta cena 100 000 tam padla.No nic.
      Mira
    • Re Kalka
     19.11.2020 10:05

     Kalko .Teď jsi mě fakt překvapila.Vždýť to bylo hned několikrát v telce.Ono to není jen o Babišovi ale také o Trumpově buranství.Mě když někdo v životě něco dal,tak jsem se vždy snažil minimálně ve stejné hodnotě revanšovat.
     Mira
   • Re
    18.11.2020 14:14

    Ještě dodatek.I malý stát by si měl zachovat hrdost a neponižovat se tak ubohým způsobem.
    Mira
 • lepší je Čína
  18.11.2020 12:40

  ....čínskému psovi nyní hrozí za tři vyvenčení na veřejnosti smrt. ...
  Velkamedvědice
  • Re: lepší je Čína
   18.11.2020 13:14

   Tak snad skonci aspon na taliri, jinak by to bylo nehorazne plytvani jidlem.
   Ai-kun
 •  
  18.11.2020 9:16

  https://www.youtube.com/watch?v=sfix_BbaZM0
  Velkamedvědice
 • Soudružce Jourové svědčí jistě
  18.11.2020 8:05

  Zvláště svědčí jejímu bankovnímu kontu, a čím více se setkává s panem Sorosem, tím více jí to všechno bude svědčit v budoucnosti, než se na ni samozřejmě uvaří ta voda.
  Lumídek
  • Re: Soudružce Jourové svědčí jistě
   19.11.2020 11:30

   Jasně, SorosTě zmátnul i s tou kofolou
   Velkamedvědice
  • Re:
   19.11.2020 10:23

   Ještě do toho zamontuj Billa Gatese. ten to taky přece financuje. A honem to sdílej než to smažou. Pitom*e...
   qwer
 • Pěkny hnus
  17.11.2020 15:24

  Korytáři z Evropského svazu virus sprostě zneužili, aby si urvali zase víc moci a zvýšili povinnosti států vůči hnízdu zla.
  HenryFord
  • Re: Pěkny hnus
   19.11.2020 10:24

   To se týká korytářů celého světa, ne jen EU. Příležitost chytili za pačesy všichni..
   qwer
 • Hezký článek
  17.11.2020 14:47

  Je to takové připomenuití k dnešníhu výročí. Když zaměníme "Evropská unie" za "Socialistické země" a podobně tak hned máme článek Rudého práva před rokem, 89. Také tehdy spojenectví v socialistickém táboře směřovalo ke světlým zítřkům.
  _RaS_
  • Re: Hezký článek
   17.11.2020 19:05

   No kdyby jsme nevstoupili do EU mohli jsme se mít skoro tak dobře jako lidé v Srbsku. Je to fakt k vzteku i taková Ukrajina, Bělorusko nebo Moldavsko nás mimo EU už ekonomicky skoro dohnali.
   ..
   •  
    19.11.2020 10:25

    Tak to si asi v Moldavsku nebo na Ukrajině nikdy nebyl...
    qwer
   •  
    18.11.2020 8:39

    EU je rozhodně dobrá organizace, která nám pomohla a pomáhá především ekonomicky svým společným trhem. Ale vyhlídky jsou nejisté (kvůli zelenému údělu a migrační politice)
    _RaS_
    •  
     18.11.2020 13:02

     To není moc pravda. Fakticky jediný výrazný růst byl než jsme do EU vlezli a krátce po. Většinu členství stagnujeme. HDP 2008 $235 mld. 2019 246 mld. Za 11 let je to růst zhruba 5%.
     HenryFord
     •  
      18.11.2020 13:33

      Ale to taky začala globální krize.
      Velkamedvědice
      •  
       18.11.2020 13:44

       To ano, ale to i u ostatních a přesto si to po čase zase uháněli dál. Celkově EU od té doby stagnuje. Jak píšu dole Jižní Korea +70% ČR +5% EU je brzda. Vytváří prostředí které podporuje kde co jen ne rozvoj a pokrok.
       HenryFord
       •  
        19.11.2020 10:27

        To není chybou EU, to je chybou jen a jen naší a našich vlád...
        qwer
        •  
         19.11.2020 11:17

         EU se montuje do všeho. Takže těžko je vynechat. Všechno co se tady dělá a jak je na základě příkazů, zákazů mantáků z Evropského svazu.
         HenryFord
      •  
       18.11.2020 13:39

       https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=hdp+%C4%8Desk%C3%A1+repubilka
       Velkamedvědice
Aktuální komentáře
25.11.2020
17:35Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %
17:29Kofola měla rekordní léto. Výplatě dividendy nic nebrání, říká CEO Samaras
17:20Hodnota Tesly a všechny báječné věci, které bude dělat za deset let
17:01Akcie mírně zlevnily a výnosy dnes klesají. Ropa jede dál  
16:57Žebříček odolnosti vůči koronaviru: ČR je pátá nejhorší
15:59FT: ECB naznačila, že příští rok zruší zákaz vyplácet dividendy
15:40Bloomberg: IBM v Evropě zruší až pětinu pracovních míst
15:25Americká ekonomika rostla rekordním tempem 33,1 procenta
15:05Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války
14:55Investiční tip AT&T: Atraktivní dividendový výnos s potenciálním kapitálovým zhodnocením  
13:31FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň
13:15Amerika po volbách, covid vs. vakcína i aktuální akciové tipy. Ještě se stíháte přihlásit na webinář zdarma 25. listopadu od 14:00!
12:37Artus: Co udělají „peníze z vrtulníků“ s ekonomikou vyspělých zemí?
12:19USA zavedou cla na vázací drátky z Číny. Poprvé kvůli dopadům slabého jüanu
11:37Reuters: Evropské akcie si budou příští rok opět pohrávat s maximy
11:00Akcie si vybírají přestávku před americkými daty  
10:40EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka EK
9:55Rozbřesk: Průmysl drží ekonomiku v posledním kvartále u nás i v Německu, koruna na dohled šestadvacítky
9:31Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu
8:55Evropa míří do zeleného, ECB možná rozvolní zákaz výplaty dividend  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Babcock International Group PLC
Deere & Co (10/20 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje nových domů
16:00USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC