Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
2021 jako opak roku 2020

2021 jako opak roku 2020

25.01.2021 13:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Trhy si minulý rok vedly velmi dobře i přesto, že ekonomika byla slabá. Letos by mohlo dojít k opaku, ekonomika by si mohla vést dobře, ale trhy ne. O této možnosti hovořil na CNBC Ruchir Sharma, který je hlavním globálním stratégem ve společnosti Morgan Stanley Investment Management.

Trhům v minulém roce pomáhaly podle stratéga tři hlavní faktory. Za prvé tu byla stimulace, za druhé prudce vzrostly úspory bohatších lidí, kteří je zčásti použili i na investice do akcií. A za třetí trh vnímal pandemii a následný ekonomický útlum podobně jako třeba situaci poté, co udeřil hurikán. Tedy jako jednorázový šok, který se rychle přežene a ekonomika se stejně rychle zvedne.

Letos se ale situace může obrátit. Ekonomika si vede relativně dobře, ale to již trh v cenách akcií odráží. K tomu se snížila míra úspor a v neposlední řadě může dojít k růstu dlouhodobých sazeb a s tím vším by trh mohl mít nemalé problémy. Hospodářství by tak sice mohlo překvapit silou svého oživení, ale to neznamená, že akcie musí dál posilovat.

Ohledně dalšího vývoje v oblasti inflace Sharma zavtipkoval, že nejlepším způsobem, jak se za posledních deset let zesměšnit, bylo předpovídat vyšší inflaci, protože takových predikcí byla dlouhá řada, ale ke zvednutí inflace nikdy nedošlo. Nicméně nyní se podle stratéga může situace skutečně měnit a může přijít inflační překvapení.

Důvodem je, že v bankovním systému se nachází obrovské množství likvidity a tento systém přitom nemá žádné vážnější problémy a je v „poměrně slušném stavu“. Inflační tlaky by vedle toho mohly zvedat i rostoucí ceny komodit a stratég tak podle svých slov míní, že ve druhé polovině letošního roku by se inflace mohla dostat na cíl Fedu ve výši 2 %.

Victoria Fernandez z Crossmark Global Investments na CNBC hovořila o tom, že trhy hledí řadu měsíců dopředu do doby, kdy již dojde k otevírání ekonomiky. Výrobní sektor si podle ní vede dobře a to samé by v případě otevření ekonomiky platilo o službách, protože spotřebitel bude „mít v kapse peníze ze stimulačního plánu“.

Pokud fundament nebude tak silný, jak nyní trhy čekají, mohou akcie o několik procentních bodů oslabit, ale Fernandez se domnívá, že to by byla spíše příležitost k nákupu. Crossmark Global Investments podle jejích slov nakupuje cyklické tituly i některé finanční akcie, ale nezanevřela ani na růstový segment trhu. A potenciál by mohl být rovněž u stavebních firem i proto, že existuje znatelná neuspokojená poptávka po bydlení a lidé „kupují domy bez toho, aby se na ně podívali“.

Zdroj: CNBC

 
 

Čtěte více:

Rotujte, ale pozor na akciový „odpad“
14.01.2021 13:44
Ryan Payne stojí v čele Payne Capital Management a na jaře letošního r...
Rotující investiční teze
14.01.2021 17:44
Mezi ty nejzmiňovanější investiční „rotovací“ teze pro letošní rok pat...
Bloomberg: Stratégové letos sází na evropský akciový trh
15.01.2021 12:27
Investiční sázky na celosvětové ekonomické oživení podporují akcie, kt...
El-Erian: Cesta nejmenšího odporu vede pro akcie nahoru
18.01.2021 11:23
Pohyby na americkém dluhopisovém trhu odrážejí možnost vyšší inflace ...

Váš názor
  • 2020 byl relativne dobry na to co se stalo, co teda znamena opak?
    25.01.2021 13:48

    25.01.2021 13:39 Pokud Velká Británie neprovede zásadní reformy, mohla by se rychle stát zhrouceným státem. Mnoho lidí ztratilo víru ve způsob, jakým je země řízena londýnskou elitou a jejími zájmy, uvedl bývalý premiér Gordon Brown (Reuters)
    eple
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y