Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rotující investiční teze

Rotující investiční teze

14.01.2021 17:44

Mezi ty nejzmiňovanější investiční „rotovací“ teze pro letošní rok patří zřejmě příklon k cyklickým akciím, k hodnotovým titulům, k titulům těžícím z vyšší inflace a k akcím malých společností. A narazit můžeme i na takzvané Dogs of Dow, tedy volně přeloženo vyvrhele z indexu Dow. Jde o akcie z tohoto indexu, které mají nejvyšší dividendový výnos a které by podle některých názorů nyní měly poskytovat atraktivní celkovou návratnost.

DoD

Následující graf ukazuje, jak si DoD vedli relativně k indexu SPX od roku 2000. Vidíme dva celkem jasné cykly, vrchol prvního přichází s propuknuvší recesí roku 2008, vrchol druhého už téměř rok před recesí roku 2020:

1

Zdroj: Twitter

Z hlediska vývoje v roce 2021 může být relevantní zejména to, co se s oním poměrem návratností děje po recesi, tedy během fáze ekonomické expanze. Podle grafu jde o dobu, kdy si DoD vedou dobře a získávají náskok před celým trhem, či přesněji řečeno indexem SPX. Předpokladem této teze je samozřejmě mimo jiné to, že se v letošním roce skutečně dostaví udržitelný boom.  

U akcií s vysokým dividendovým výnosem (či obecněji řečeno s nízkými valuacemi) může ještě být dobré si připomenout, že jejich valuace mohou být v principu nízko ze dvou důvodů: Buď kvůli vysokému riziku, nebo kvůli nízkému růstovému výhledu (či kvůli obojímu). Nyní by mezi akcie v indexu Dow s nejvyšším dividendovým výnosem měly patřit Chevron, IBM, Dow, Walgreens, Verizon, 3M, Cisco, Merck, Amgen a Coca Cola. 

Pokud si vezmeme třeba telekomunikační Verizon, tak jeho dividendový výnos dosahuje asi 4,4 % a jeho beta (ukazatel systematického rizika) je na hodnotě 0,42. Mělo by tedy jít o akcii málo rizikovou a je tak pravděpodobné, že vysoký dividendový výnos je u ní spíše kompenzací za nízký očekávaný růst. Podle mých kalkulací by konkrétně kapitalizaci této firmy ospravedlnilo, pokud by volný tok hotovosti za posledních 12 měsíců klesal dlouhodobě o 4,5 %. Jinak řečeno, trh implicitně počítá s nemalým scvrkáváním firmy. 

Pokud se místo Verizonu podíváme třeba na IBM, zjistíme, že jeho beta se pohybuje znatelně nad jednou (1,25) a dividendový výnos je na vysokých 5 %. Zde bychom tedy mohli hovořit o tom, že je spíše odrazem vyššího rizika. I když podle mých kalkulací ani zde trh nečeká, že by firma měla růst – kapitalizací implikovaný růst FCF mi vychází na -3 %. Coca Cola s betou kolem 0,6 by se měla profilově blížit Verizonu, dividendový výnos u ní dosahuje 3,27 %. Jak je to s implikovaným růstem? Ten mi vychází na 1 %. 

Malé firmy

První graf ukazuje, že případný (relativní) vzestup DoD by byl ve svém samotném počátku. Což se nedá říci o všech strategiích zmíněných v úvodu. Podle některých názorů byla rotace směrem k cyklickým titulům patrná již někdy v listopadu minulého roku. A jak ukazuje následující graf, malé akcie se začaly trhat od velkých již někdy v říjnu 2020:

2

Zdroj: Twitter

Inflační akcie

Poslední graf pak ukazuje, že už na počátku listopadu se také začala odtrhávat akcie těžící z vyšší inflace od těch, kterým prospívá prostředí opačné:

3

Zdroj: TwitterČtěte více:

Damodaran: Nevěřte zjednodušeným poučkám
12.01.2021 14:48
Známý valuační a investiční odborník Aswath Damodaran na svém blogu př...
Schlumberger podle Morningstar nejpodhodnocenější akcie pro letošní rok
12.01.2021 17:42
33 podhodnocených akcií pro letošní rok jmenuje na svých stránkách Mor...
Pět grafů: Velká reflace a trocha nadutosti
13.01.2021 12:51
Pět vypovídajících grafů pro začátek roku 2021 vybrala agentura Reuter...
Lumen: Vysoký dividendový výnos, nejistota i valuační potenciál
13.01.2021 17:45
Matthew Dolgin z Morningstar poukazuje na to, že Lumen Technologies (d...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y