Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obří jmění Archegos vymazáno během dní, regulátorům pod nosem

Obří jmění Archegos vymazáno během dní, regulátorům pod nosem

30.03.2021 13:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Bill Hwang si v tichosti budoval jedno z největších světových bohatství. I na Wall Street si ho jen málokdo všiml, než si ho všimli všichni. Hwang a jeho soukromá investiční firma Archegos Capital Management je nyní ústředním bodem jednoho z největších margin callů všech dob kvůli tajným a nebezpečně zapákovaným sázkám.

Poslední úspěch Hwangovy společnosti lze připsat akciím, které banky v posledních dnech zahazovaly – ViacomCBS, Discovery, GSX Techedu, Baidu. Ty všechny letos prudce vzrostly, což někdy obchodníky mátlo, protože nemohli pochopit proč. Jedna část Hwangova portfolia, se kterou od pátku obchodují v blocích Goldman Sachs, Morgan Stanley a Wells Fargo, měla minulý týden hodnotu téměř 40 miliard dolarů.

Bankéři tvrdí, že čistý kapitál Archegosu (což je v podstatě Hwangův majetek) dosáhl více než 10 miliard dolarů. A jak se začaly objevovat odprodeje, odhad celkových pozic jeho firmy stále rostl: desítky miliard, 50 miliard dolarů, dokonce více než 100 miliard dolarů. A pak se během dnů vypařily.

"Toto je pro family office Archegos Capital Management, naše partnery a zaměstnance náročná doba," uvedla v e-mailovém prohlášení mluvčí společnosti Karen Kessler. "O všech plánech se diskutuje, pan Hwang a tým se rozhoduje o nejlepší cestě vpřed."

"Nikdy jsem nic takového neviděl – to, jak to bylo tiché, jak koncentrované a jak rychle to zmizelo," řekl Mike Novogratz, kariérní makro investor a bývalý partner Goldman Sachs. "Musí to být jedna z největších ztrát osobního bohatství v historii." Pondělek ale tuto epizodu ticha ohledně Archegos přerušil.

Velké otazníky

Tato kaskáda obchodních ztrát má stále ještě dozvuk od New Yorku, přes Curych až po Tokio a zanechává po sobě nespočet nezodpovězených otázek, včetně těch velkých: Jak by někdo mohl podstoupit tak velké riziko s podporou bank přímo pod nosem regulačních orgánů po celém světě?

Jednou částí odpovědi je, že Hwang fungoval jako family office s omezeným dohledem a používal finanční deriváty, aby sesbíral velké podíly ve společnostech, aniž by je musel zveřejňovat. Další část spočívá v tom, že jej globální banky přijaly jako lukrativního zákazníka, a to navzdory záznamu o insider tradingu a pokusu o manipulaci s trhem, který ho před deseti lety vytlačil z podnikání v hedgeových fondech.

V roce 2012 urovnal tento učeň legendárního investora Juliana Robertsona žalobu Komise pro cenné papíry a burzu (SEC), která je obvinila je z insider tradingu a manipulace s akciemi čínských bank. „Bill“ Hwang a společnosti Tiger Asia Management a Tiger Asia Partners, ve kterých působil, zaplatili 44 milionů dolarů a Hwang navíc souhlasil s odchodem z investičního poradenství.

Brzy na to založil Archegos z řeckého „ten, kdo udává cestu“ a strukturoval jej jako family office. Family office jsou totiž u americké Komise pro cenné papíry obecně osvobozeny od registrace jako investiční poradci. Nemusí zveřejňovat své vlastníky, vedoucí pracovníky, ani to, kolik spravují. Tento přístup má smysl pro malé family office, ale pokud narostou do velikosti velkého hedgeového fondu, mohou už představovat riziko.

"To znovu vyvolává otázky ohledně regulace family office," řekl Tyler Gellasch, bývalý pobočník SEC, který nyní řídí obchodní skupinu Zdravé trhy. "Ptají se nás, proč nás to zajímá, když jde jen o rodinu a přátele. Odpovědí je, že mohou mít významný dopad na trh a regulační režim SEC.“

Vážený zákazník

Archegos navázal obchodní partnerství s firmami, jako jsou Nomura Holdings, Morgan Stanley, Deutsche Bank a Credit Suisse. Na nějakou dobu po Hwangově žalobě s ním Goldman Sachs odmítla obchodovat z důvodu dodržování předpisů, ale poté, co její soupeři z uspokojování jeho potřeb profitovali, povolila.

Celá mozaika jeho holdingu je stále nejasná. Jedním z důvodů je, že Hwang nikdy nepředložil formulář 13F o svých podílech, který musí na konci každého čtvrtletí každý investiční manažer, který drží více než 100 milionů USD v amerických akcích, vyplnit. A to proto, zdá se, že své obchody strukturoval pomocí swapů, čímž se tyto pozice ocitly na rozvahách bank. Navíc swapy také umožňují investorům přidat do portfolia velkou páku.

Nešťastní investoři

Bez potřeby prodávat svůj fond externím investorům zůstala Hwangovy strategie a výkonnost utajena. I když jeho jmění nabobtnalo, držel se tento padesátník stranou. Navzdory tomu, že kdysi pracoval pro Robertsonův Tiger Management, nebyl známý na Wall Street ani v newyorských sociálních kruzích.

Začátkem minulého týdne se kolo štěstěny obrátilo, když ViacomCBS oznámila sekundární nabídku svých akcií. Cena akcií se následující den propadla o 9 %. A následovala hodnota dalších cenných papírů, které jsou pravděpodobně v portfoliu Archegos a které se obchodovaly blokově. Ke čtvrtečnímu závěru klesla hodnota tohoto portfolia o 27 %. To stačí více než dost na to, aby tento pokles vymazal kapitál investora, který byl podle odhadu účastníků trhu zapáčený šesti až osminásobnou pákou.

graf 1

Podle analýzy agentury Bloomberg banky celkově uvedly, že drží nejméně 68 % zbývajících akcií GSX, a také vlastnily minimálně 40 % čínské společnosti IQIYI a 29 % ViacomCBS – na všechny z nich vsadil Archegos velké částky.

"Jsem si jistý, že existuje řada opravdu nešťastných investorů, kteří si za posledních pár týdnů tato jména koupili," a nyní toho lituji, řekl v pondělí Doug Cifu, výkonný ředitel společnosti pro elektronické obchodování Virtu Financial v rozhovoru pro Bloomberg TV. Podle něj regulační orgány začnou řešit, zda „by měla být u family office větší transparentnost a zveřejňování informací“.

"Začnete se ptát, kdo další má podobné neviditelné jmění," řekl Novogratz. "Psychologie všech takových pák bez řízení rizik, to je téměř nihilismus."

Banky na potítku

Banky z Wall Street, které byly se zhroucením investiční firmy Billa Hwanga spojené, strávily celé pondělí informováním amerických regulačních orgánů. Komise pro cenné papíry svolala tyto banky a chtěla vědět, co způsobilo nucený prodej více než 20 miliard dolarů akcií spojených s Hwangovou Archegos Capital Management, uvedli lidé obeznámení s touto problematikou. Také Úřad pro regulaci finančního sektoru se tázal těchto makléřských společností na dopady na provoz, možná úvěrová rizika a další hrozby, uvedl jeden z těchto lidí.

„Situaci monitorujeme a od minulého týdne komunikujeme s účastníky trhu," uvedl mluvčí SEC v e-mailovém prohlášení. Credit Suisse a Nomura v pondělí varovaly investory, že mohou čelit „významným“ ztrátám poté, co nejmenovaný americký hedgeový fond nesplnil požadavky na marži. A Goldmani řekli investorům a klientům, že jakýkoli dopad společnosti Archegos bude pravděpodobně nehmotný, uvedla osoba obeznámená s touto záležitostí.

Toto odvětví je na zvládnutí těchto pádů pravděpodobně mnohem lépe vybavené díky pravidlům zavedeným po finanční krizi v roce 2008. Ta nutí banky držet podstatně více kapitálu jako nárazník proti ztrátám.

Zdroj: Bloomberg


 
 

Čtěte více:

Wall Street se prohnala vlna blokových prodejů. Credit Suisse s Nomurou varují před ztrátami
29.03.2021 10:52
Akcie největší japonské investiční banky Nomura Holdings se dnes propa...
Amerika začne týden nervózně, v Evropě předzvěstí propad Credit Suisse
29.03.2021 11:35
Na některých evropských akciových trzích sice vidíme červená čísla (FT...
Týdenní výhled: Čeká nás nervózní úvod amerického obchodování a Bidenův ekonomický plán
29.03.2021 13:04
Hned zkraje nového týdne máme zaděláno na nervózní úvod amerického obc...
Archegos, výnosy i ropa tlačí americké trhy dolů
29.03.2021 17:44
Začátkem týdne se na trzích dál řeší kauza Archegos a rozkrývají nové ...
Evropa i výnosy nahoře, kauza Archegos ztratila na síle
30.03.2021 11:17
Kauza Archegos s finančními trhy nakonec až tolik neotřásla. Vliv na v...

Váš názor
 •  
  11.04.2021 12:36

  Jo ViacomCBC byla moje nejlepší investice roku 2020. Nakoupil jsem akcie za $12 za akcii v hodnotě 100 tisíc korun a v březnu to prodal za 800 tisíc. Krásných 8x za 12 měsíců. A celou dobu si lámal hlavu, který blázen to kupuje tak draho a ejhle už to vím. Nicméně ViacomCBC je jen předzvěst toho co nás čeká. Margin a valuace jsou na historických maximech a jak říká Charlie Munger dopadne to velice špatně, jen neví kdy.
  czinvestor
 • Právě jsem dostal odpověď na zásadní otázku
  30.03.2021 13:44

  Už roky mě trápí otázka, jestli peníze na burzách existují a nebo ne. Hwang dal otázku do praxe. V jeho případě prostě neexistují.
  Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Právě jsem dostal odpověď na zásadní otázku
   30.03.2021 14:12

   Možná by ani nevadilo, kdyby se na burze obchodovaly virtuální společnosti (neexistující). Prostě by se nakupovaly, jejich hodnota by rostla, pak prodávaly (ti šikovní ve vhodný čas) a pak by jejich hodnota zase klesla. Taková počítačová hra. Hodnota akcií stejně nemá žádnou (možná malou) souvislost s činností a stavem daných firem.
   pmx
   •  
    30.03.2021 14:31

    Proč ne, virtuální měnu už máme, teď za ni budeme kupovat virtuální firmy. Ty by mohli vzniknout třeba tak, že by se těžili. Kdyby bylo potřeba, tak část takových firem nakoupí Tesla a kurz poletí nahoru...
    qwer
    • vývoj světa
     30.03.2021 15:42

     Firmy na "burze" se budou kupovat za peníze, které natisknou vlády pro podporu ekonomiky v krizi. Žádná ekonomika se tím nepodpoří. Jen ti šikovní budou o hodně bohatší, protože přesunou ty natištěné peníze na svůj účet. Ostatní budou žít na podpoře (a tzv. zaručeném nepodmíněném příjmu od státu) a dál zkoušet štěstí na burze. Cena firem typu Tesla totiž nemá žádný limit směrem nahoru. Jen se bude dělat každé dva měsíce split akcií. :-)
     pmx
     • Re: vývoj světa
      30.03.2021 15:54

      Burza, kasína, hospody a občas nákup v Ikea. Budoucnost lidského plebsu.
      Ten, který tančí s papoušky
    •  
     30.03.2021 14:33

     Však jasný. Prostě bude třeba firma MegaSteel a ta bude produkovat ocel tím způsobem, že puberťáci budou mačkat doma v pokojíčku enter. A když na ten enter kliknou milionkrát, tak dostanou dolar a Logitech prodá novou klávesnici.
     Ten, který tančí s papoušky
     •  
      30.03.2021 14:35

      Což mě přivádí k myšlence, že BTC a spol. vymysleli energetické společnosti s Nvidií.
      Ten, který tančí s papoušky
      •  
       30.03.2021 20:07

       A nebo ropné, aby zdražením el. pozdržely nástup elektromobility :)
       PetMa
   •  
    30.03.2021 14:19

    No, že by se jako udělalo IPO třeba Papucha a. s. s tím, že tu společnost možná jednou založím a možná budu dokonce dělat nějakou činnost... moment... to už existuje! SPAC :))
    Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
20.09.2021
12:37Dovedu si představit utažení sazeb o 100 bps ještě letos, říká člen rady ČNB Nidetzký
12:25Revoluce na německém akciovém trhu: DAX má deset nových členů i nová pravidla
12:22Rudý start týdne, strach z Číny a přibývající rizika  
12:15Menší dodavatele energií trápí ceny plynu. Britská vláda zvažuje finanční pomoc
10:39Korekce 7 %, příležitosti mimo S&P 500
10:28Špatná vlna akvizic. Technologičtí giganti skupují menší konkurenty
9:32Akcie čínské realitní společnosti Evergrande spadly nejníže od roku 2010
9:14Rozbřesk: Týden o Fedu a německých volbách. Ukončí nebo prohloubí pokles akcií?
8:54Evropské burzy mohou zahájit týden v mínusu  
8:45Schillerová má problém s růstem sazeb ČNB, zdraží státní dluh. Schodek letos kolem 400 miliard korun
6:21Jak může ETF vydělávat víc než podkladové aktivum a další zajímavosti
19.09.2021
15:47Všichni jsou najednou experty na covid. K naší škodě
8:25Víkendář: Co vyžaduje úspěšná transformace firmy
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (08/21 Q3, Aft-mkt)