Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Biden představil svůj plán, nelíbí se opozici ani klimatickým aktivistům

Biden představil svůj plán, nelíbí se opozici ani klimatickým aktivistům

01.04.2021 12:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Prezident Joe Biden ve středu představil americký plán infrastruktury v hodnotě 2,25 bilionu dolarů, který připravil půdu pro relativně dlouhou bitvu o jeho druhý velký ekonomický program. Tento návrh zákona zahrnuje peníze na hromadnou dopravu, na rozvoj a přestavbu ekologického bydlení, na infrastrukturu pro dobíjení elektrických vozidel a, což je možná nejzásadnější, navrhuje navýšit sazbu daně z příjmů právnických osob z 21 % na 28 % na pokrytí nákladů.

„Americký plán pracovních míst“, jak jej prezident nazval, cílí na řešení nerovností a na vytvoření milionů pracovních míst, přičemž mnoho z nich bude v odborech. Podle výzkumů mají tato pracovní místa tendenci být lépe placená a mají lepší výhody, zejména ve výrobním sektoru.

Kromě toho tento osmiletý program zahrnuje 620 miliard dolarů na dopravu a 650 miliard dolarů na iniciativy, jako je čistší voda a vysokorychlostní širokopásmové připojení. Bidenův plán chce také vyčlenit 580 miliard USD na americkou výrobu, což zahrnuje 180 miliard dolarů na program výzkumu a vývoje mimo obranu (doposud největší) a 400 miliard USD na seniory a zdravotně postižené.

Biden podotkl, že je otevřený alternativním myšlenkám poslanců, včetně republikánů, ale že je odhodlán tento program prosadit. Nazval jej životně důležitým k podpoře zaostávající konkurenceschopnosti Ameriky vůči jiným národům, v čele s Čínou. "Zbytek světa se blíží a blíží se rychle," varoval.

Opozice proti zvýšení daní

Ale Biden bude čelit prudkému odporu zákonodárců, zejména kvůli jeho návrhu zaplatit za svůj balíček zvýšením daní. Prezident chce zvýšit daň z příjmu právnických osob na 28 % a u globálních příjmů právnických osob stanovit minimální odvod 21 %. A zatímco výdajová strana balíčku bude jen dočasná, zvyšování daní by bylo trvalé - přinejmenším do doby, než bude přijata nová legislativa, která by je změnila.

Republikáni jsou rázně proti zvyšování daní. "Je to jako trojský kůň, kterému se říká infrastruktura," řekl ve středu vůdce menšiny v Senátu Mitch McConnell. "Ale uvnitř tohoto trojského koně bude více vypůjčených peněz a obrovské zvýšení daní pro všechny produktivní části naší ekonomiky."

Udržet si náskok před Čínou

Klíčovým tématem tohoto programu je posílení konkurenceschopnosti USA vůči Číně. Na místní výrobu polovodičů je vyčleněno 50 miliard dolarů a na modernizaci výzkumných kapacit v laboratořích po celé zemi dalších 40 miliard dolarů.

Když Biden hovořil o svých plánech na obrovskou expanzi federálního financování vědy a techniky, odvolával se na americký vesmírný program z 60. let. Nová bezpečnost potravin, digitalizace pěstování rostlin a automobily jsou jen některé z mnoha komerčních aplikací programů NASA, uvedl.

Zelená klimatu?

Dalším velkým cílem je změna klimatu. Do návrhu financování dopravy je započítáno 174 miliard dolarů na elektrická vozidla, včetně slev a daňových pobídek pro spotřebitele ke koupi automobilů americké výroby.

Pro mnohé aktivisty v oblasti klimatu však tento zákon není dostatečně radikální jak v otázce změny klimatu, tak i u dalších naléhavých otázek životního prostředí. Skutečnost, že návrh zákona obsahuje prodloužení daňových kreditů za zachycování uhlíku, je podle aktivitstů důkazem toho, že administrativa řeší změnu klimatu jen povrchně.

"Ti, co zachycující uhlík, jsou opravdu šťastní," poznamenal Brett Hartl, ředitel vládních záležitostí v neziskové společnosti Center for Biological Diversity. "Získají ještě více bonusů a daňových kreditů za to, co ve skutečném světě nefunguje." A kongresmenka Pramila Jayapal Bidenovi připomněla, že se během kampaně zavázal k 2 bilionům dolarů na řešení změny klimatu na čtyři roky, a ne na deset let, jak nyní navrhuje.

Další kolo v polovině dubna

To je ale jen první část Bidenova dlouhodobého ekonomického programu. V polovině dubna plánuje odhalit druhé kolo iniciativ. Ty se zaměří na pomoc rodinám s „náklady na zdravotní péči, péči o děti a vzdělávání,“ uvedl Bílý dům. Biden je nazval „Americký rodinný plán“.

Tento další balíček má obsahovat i zvýšení daní pro bohaté Američany. Biden ale ve středečním projevu zopakoval, že „nikomu“ vydělávajícímu méně než 400 000 dolarů v důsledku jeho návrhů vyšší daňové účty hrozit nebudou.

Reakce firem a ekonomů

Kromě zvýšení daně z příjmů právnických osob, které má pomoci zaplatit za jeho plán infrastruktury, se do budoucna očekává i daň z majetku. A firmy reagovaly. Americká obchodní komora, Business Roundtable a další obchodní lobby se zásadně postavily proti zvýšení sazby daně z příjmu právnických osob.

Některé společnosti však plánované investice naopak ocenily. „Podporujeme závazek amerického plánu pracovních míst k vybudování moderní, klimaticky odolné infrastruktury potřebné pro budoucnost čisté energie,“ uvedla mluvčí společnosti Eaton Katy Brasser v e-mailovém prohlášení. A United Parcel Service uvedl, že „podporuje větší investice do americké infrastruktury s cílem zlepšit pohyb zboží, zmírnit přetížení a podpořit ekonomickou konkurenceschopnost USA“.

Ekonomové se zatím z velké části zdržují odhadů ekonomických dopadů. "Vzhledem k nejisté implementaci a nedostatku detailů v části 2 Bidenovy agendy je do našeho výhledu HDP začleníme později," uvedli ve sdělení ekonomové Jefferies Aneta Markowska a Thomas Simons. "Ale podle rychlého odhadu vytváří tento plán v nominální hodnotě zhruba 0,5 - 1,0 procentního bodu navíc k naší současné prognóze růstu o 5,2 % na rok 2022.“

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Bloomberg: Biden plánuje první zvýšení federálních daní od roku 1993
15.03.2021 14:25
Prezident Joe Biden plánuje první významné zvýšení federální daně od r...
USA uvažují o globálním benchmarku pro klima na Wall Street
22.03.2021 12:33
Bidenova administrativa zvažuje, jak přimět globální finanční sektor k...
Hrozí inflace a la 70. léta? Nobelista Krugman si to nemyslí
23.03.2021 12:36
Fiskální balík amerického prezidenta Joea Bidena v rozsahu 1,9 bilionu...
Ameriku čeká souboj o daně. Jak velká hrozba to je pro trhy?
26.03.2021 6:16
Fiskální megabalík ve Spojených státech se rozjíždí, postoj Fedu je ja...
Biden představil ambiciózní plán investic do americké infrastruktury
01.04.2021 8:31
Americký prezident Joe Biden ve středu představil ambiciózní investičn...

Váš názor
 •  
  02.04.2021 9:48

  Výdaj 10x větší, něž je celkový dluh Ruska. A to v době, kdy generace baby boomers jde do důchodu a bude obrovský výdaj a problém pro vládu je uživit a zajistit zdravotní péči. Jinými slovy stačí, aby úroky na americký dluh stouply na 5% a USA bude muset vyhlásit bankrot, protože splátka úroků by byla 50% rozpočtu. A to nepočítám 100-150 biliónů Dolarů obligací. Ä proti Číně jim stejnak ujel vlak. Pro srovnání Čína vybudovala 17 tisíc mil rychlovlaků v posledních 10 letech a USA dodnes nemá jedinou trať v celé zemi. A Čína jen ve dvou letech spotřebovala více betonu, než USA ve 20. století. Čínu může zastavit jen jediná věc a to je její enormní dluh přes 300% k HDP a kolaps realitní bubliny. USA je oproti Číně trpaslík a již nic proti ní nezmůže, ať se Biden zadluží sebevíc.
  czinvestor
 •  
  01.04.2021 14:05

  Along with weak Joe, America’s highway to hell...
  Čert
Aktuální komentáře
27.01.2023
11:57Analytik k výsledkům Intelu: Přímá reportáž z místa katastrofy  
11:43Nejbohatší člověk Asie odráží útok spekulantů, akcie jeho firem prudce oslabily
11:26Je česká koruna ve vleku prezidentských voleb?
10:33Evropa odolává šoku z Intelu, BoJ pod rostoucím tlakem inflace  
10:06Provozní zisk H&M se od září do listopadu propadl. Firma čelila prudce rostoucím nákladům a oslabení spotřebitelské důvěry
9:10Rozbřesk: Americká ekonomika překonala očekávání
9:04Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním. Akcie -10 %
8:54Pavel nebo Babiš: Finále prezidentské volby sledujeme online
8:48Akcie v Evropě by měly v úvodu drobně růst, Wall Street sestřelily výsledky i výhled Intelu  
7:58Komerční banka, a.s.: Aktuální výpis z obchodního rejstříku
6:07Na akciích vládne velký optimismus. Od roku 2008 nemají investoři zkušenosti s většími problémy na trzích
26.01.2023
22:01Zámořské trhy podpořeny silnou ekonomikou a rekordním růstem Tesly  
17:21Bloomberg: Zelené investice se poprvé vyrovnaly investicím do fosilních paliv
17:20Propast mezi akciovým trhem a objemem dopravy se mírně uzavřela, ale stále jde o historický extrém
16:46Americké akcie povzbudil růst ekonomiky, dluhopisům se nedaří  
16:45Analytik k výsledkům Mastercard: Mezinárodní platby budou motorem růstu i během 2023  
16:17UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu a jistiny dluhopisu
15:51Americká ekonomika růstem překonává odhady, struktura je slabší  
15:28Hindenburg Research si posvítil na nejbohatšího muže Asie a jeho impérium
15:19Trigema Real Estate Finance a.s. - Oznámení o výši úroků z dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
HCA Healthcare Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
Chevron Corp (12/22 Q4, Bef-mkt)
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (11/22 Q4)
13:00American Express Co (12/22 Q4)
13:00Colgate-Palmolive Co (12/22 Q4)
13:00Charter Communications Inc (12/22 Q4)
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university