Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Proč je podpora demokracie u mladých historicky nízká?

Rozbřesk: Proč je podpora demokracie u mladých historicky nízká?

13.04.2021 9:04, aktualizováno: 13.4. 11:00
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Aktualizováno

Podpora demokracie mezi mladými v Evropě a v USA je na historicky nejnižších úrovních. Alespoň to ukazuje znepokojivý průzkum Centra pro budoucnost demokracie při univerzitě v Cambridge, který staví na čtyř milionech respondentů zpovídaných průběžně mezi lety 1973 až 2020.

Důvodů, proč tomu tak je, může být řada. Mezi těmi ekonomickými to však bezesporu bude zkušenost posledních 15 let, ve kterých si svět prošel hned dvěma (v případě Evropy dokonce třemi) ekonomickými otřesy - velkou finanční krizí, euro-krizí a nyní COVID krizí. Ukazuje se, že lidé opouštějící vzdělávací systém v recesích mají jednoduše smůlu - hůř se jim shání práce a na jejich výplatní pásce to může být cítit ještě roky po konci krize. To možná není takový problém v ekonomikách s pružným trhem práce jako je Česko. V řadě jiných evropských zemích však nezaměstnanost mezi mladými zůstává na extrémně vysokých úrovních - ve Francii okolo 20 %, v Itálii okolo 30 % a ve Španělsku dokonce okolo 40 %.

Rozbřesk: Proč je podpora demokracie u mladých historicky nízká?

Druhým velkým problémem pro mladé generace je bezesporu způsob, jakým se snaží vlády a centrální banky na krize reagovat. Dobrou zprávou je, že reakce rozpočtové a měnové politiky, zejména v poslední COVID krizi, je natolik výrazná, aby nedocházelo k prudkému nárůstu nezaměstnanosti a tlaku na pokles cen ve stylu velké deflace třicátých let minulého století. Na druhou stranu nové měnově-politické nástroje, zejména kvantitativní uvolňování, mají bohužel své vedlejší účinky. K těm patří výrazný tlak na růst cen aktiv - od akcií po nemovitosti. A právě kvůli tomu bohatnou v poslední dekádě ti, co již nějaký majetek mají a relativně chudnou mladší generace. U akcií to není problém, ale drahé nemovitosti a pokračující urbanizace silně omezují mladým generacím manévrovací prostor. Dostupné statistiky ukazují, že ve věkové skupině 25-34 let v poslední dekádě viditelně roste podíl těch, co stále žijí se svými rodiči - to platí pro USA, Velkou Británii i Německo. A to bezesporu může živit pocity frustrace.

Nárůst nedůvěry v demokracii u mladších generací zatím ve volbách nebyl tolik cítit, protože váha jejich hlasů není tak výrazná. Podle demografických odhadů by však v rámci bohatých zemí G7 měla růst a na konci dekády budou mileniálové a generace Z tvořit stejně silnou skupinu jako všechny starší ročníky dohromady…


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se pokouší o comeback pod hranici 26,00 EUR/CZK. Nálada ve střední Evropě ji včera spíše hrála do karet. Dnešní inflační čísla nicméně mohou dočasně korunu znejistět. Domácí vyšší inflace bude působit spíše pozitivně. Jistým rizikem je však nárůst inflace v USA - pokud se však již neodrazí ve vyšších dolarových výnosech, mohou rozvíjející se trhy včetně koruny zůstat naladěné “na konci dne” na pozitivní vlnu.

Zahraniční forex
Dolar nabírá ztracené body, o něž přišel v posledních dnech s tím, jak se opět oživuje růst amerických delších úrokových sazeb. Trh s americkými dluhopisy je dnes zjevně nervózní před dnešním zveřejněním inflace za březen a aukcí 30letých vládních papírů.

Ve východní Evropě zjevně stále více trpí ruský rubl, a to navzdory tomu, že ropě se nevede špatně. Rublu, který se ocitl na šestiměsíčních minimech, se zjevně nelíbí harašení zbraněmi Ruska na ukrajinsko-ruské hranici. Další moment, který může ruskou měnu trápit, je pak hrozba amerických sankcí, které může uvalit demokraty ovládaný Kongres v reakci na věznění Alexeje Navalného a kauzu ovlivňování amerických prezidentských voleb. Ztráty rublu spolu s růstem amerických výnosů pak mohou opět dostat pod tlak další středoevropské měny, přičemž zlotý by si měl dát pozor i na blížící se rozhodnutí domácího ústavního soudu v kauze hypoték v cizích měnách (jež budou polské banky přinuceny konvertovat do PLN).

Akcie
Stejně jako v posledních několika týdnech i včera byly objemy obchodů podprůměrné a volatilita minimální. Americké akciové indexy sice opět mírně ztrácely, ovšem pořád se drží poblíž svých historických maxim. Zajímavostí jinak poměrně nevýrazného dne byl růst akcií společnosti Alibaba (+9,3 %). Naopak špatný den měly společnosti zabývající se "zelenou" energií, primárně pak společnosti specializující se na vodíkové, respektive vodíkovo/elektrické pohony. Příkladem za celý sektor byla společnost Plug Power (-8,1 %).

 
 

Čtěte více:

Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
12.04.2021 16:32
Přinášíme Vám kalendář výsledkové sezóny v západní Evropě od 13. dubna...
Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
12.04.2021 16:34
Přinášíme vám kalendář vybraných firemní výsledků pro další kolo domác...
Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
12.04.2021 16:29
Patria.cz Vám přináší kalendář výsledkové sezóny nejdůležitějších fire...
Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích
12.04.2021 14:21
Inflace a aukce otestují odolnost dluhopisů. Amerika zrychluje, Evropa...
Investice 02CR je pevná jako skála. Patria má novou cílovou cenu, potvrzuje doporučení
12.04.2021 15:48
Telekomunikační společnost O2CR jede jako dobře namazaný stroj a dokáž...
Výsledková sezóna za dveřmi: Padne rekord z roku 2018?
13.04.2021 5:48
Sezóna zveřejňování hospodářských výsledků firem za letošní první čtvr...
Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána
12.04.2021 17:06
Akcie Alibaby byly od října loňského roku pod neustálým tlakem kvůli n...
Dolar a akciový trh
12.04.2021 18:41
Americký dolar a akcie si někdy ve svých cestách notují, někdy jdou p...
Klid před bouří?
12.04.2021 22:24
Stejně jako v posledních několika týdnech, i dnes byly objemy obchodů ...
Podle šéfa bitcoinové burzy se chystají zákroky proti kryptoměnám
13.04.2021 8:16
Vlády po celém světě by mohly začít podnikat kroky proti používání bit...

Váš názor
 •  
  13.04.2021 14:32

  Jenom malá chyba v Čechách žádný pružný trh práce není, pak by nebylo cca 300 000 volných míst a 280 000 nezaměstnaných. Jestliže dochází k tomu, že má být minimální mzda 50% průměrné mzdy, tak to vypadá na socialistickou demokracii a to se nedivím, že s ní lidi nesouhlasí.
  Apolonius
 •  
  13.04.2021 11:50

  a stou údajnou nezaměstnaností u mladých....jestli to nebude tím, že se rukama dělat nechce....potom vytvoříme uměla místa ve státní správě, finance vezmeme, že si půjčíme a že o ty státní dluhopisy, které nic nevynášejí nikdo nestojí? To přece nevadí, máme tu přeci od toho experty z CB, kteří ty dluhopisy koupí....jak jednoduše je mít se dobře
  abc1
 •  
  13.04.2021 11:44

  No hlavně, že nás bankéři zachránili před tou deflací....fakt nechápu, že se stále někdo najde, kdo takové bludy je schopen papouškovat......právě ta údajná záchrana před deflací stojí za tím růstem cen nemovitostí a akcií
  abc1
  •  
   13.04.2021 14:21

   Před deflací není třeba zachraňovat. Deflace je pouze projevem vážné krize ekonomiky. Ekonomiky se zachraňují před hlubokou krizí, před poklesem příjmů, růstem nezaměstnanosti... V roce 1929 se to nepovedlo vůbec, v roce 2008 to už bylo lepší, "záchrana" Řecka byla čirá katastrofa. Podpora ekonomik v dnešní koronakrizi je zatím to nejlepší na co se vlády mnoha zemí zmohly.
   Richard Fuld
 • A bude hůř
  13.04.2021 10:59

  Taky nikdy nebylo tolik aktivistů. Sklízí co zaseli.
  HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data