Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda schválila Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč

Vláda schválila Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč

17.05.2021 8:13, aktualizováno: 17.5. 16:44
Autor: ČTK

Aktualizováno

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun, dnes schválila vláda. Na twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Z EU by měl stát získat na investice 172 miliard korun. Plán je rozdělen na šest hlavních oblastí, které by z něj měly být financovány. Největší část, zhruba 91 miliard korun, je určena na infrastrukturu a tzv. zelenou transformaci. Podle Havlíčka půjde na klimatické projekty 41 procent z celkové sumy, podíl výdajů na digitální transformaci má činit 23 procent. Další peníze jsou určeny na vzdělávání a trh práce, vývoj a inovace, podporu podnikání a zdraví.

"Národní plán obnovy je strategickým dokumentem, kterým Česká republika požádá o finanční příspěvek z Nástroje pro oživení a odolnost ve výši přibližně 172 miliard korun ve formě grantů. Celková výše investic je plánována ve výši 199,902 miliardy korun, která zahrnuje národní spolufinancování, jehož výše se bude odvíjet od finální výše příspěvku z Nástroje pro oživení a odolnost. Plán podléhá schválení Evropskou komisí a Radou Evropské unie," uvádí materiál, který schvalovala vláda.

Šest pilířů NPO je rozděleno na tzv. komponenty a konkrétní reformy a investiční akce. Komponent je v aktuální verzi plánu, kterou má ČTK k dispozici, 27. Jde například o zvýšení odolnosti systému zdravotní péče, přechod na čistší zdroje energie, rozvoj čisté mobility, boj se suchem, rozvoj kultury nebo inovace ve vzdělání.

V této souvislosti o víkendu informovalo ministerstvo zemědělství, že bude rozhodovat o 15 miliardách korun. Peníze chce směřovat především na projekty příznivé ke klimatu. Jde například o obnovu 12.000 hektarů smíšených, klimatické změně odolných lesů ročně. Za tři roky tak jde podle ministerstva celkem o 36.000 hektarů nově obnovených lesů, což je zhruba rozloha Krkonošského národního parku. "Kromě výsadby lesů obsahuje část NPO, za kterou zodpovídá ministerstvo zemědělství, i opatření na malých vodních nádržích nebo pozemkové úpravy. Nutný podíl klimaticky příznivých opatření, který EU stanovila na 37 procent, plní MZe více než dvojnásobně. Záměry MZe podpořily i odborné instituce," uvedlo v sobotu ministerstvo. Plány podpořila například Agrární komora, Lesnicko-dřevařská komora, některé univerzity nebo výzkumné ústavy.

Dohromady se schválením plánu vznikne i koordinační orgán NPO, a to v podobě odboru na ministerstvu průmyslu a obchodu. "Důvodem zřízení nového odboru je vznik zcela nové agendy," uvádí materiál. Odbor bude investice koordinovat, dohlížet na plnění plánu, podávat Evropské komisi souhrnné žádosti o platbu i dodávat monitorovací zprávy.

Dále také vznikne Řídící výbor Národního plánu obnovy, v kterém budou zástupci jednotlivých vlastníků komponent, tedy většinou ministerstev. Členy výboru budou i zástupci Evropské komise. Předsedou výboru bude zástupce ministerstva průmyslu a obchodu.

Dalším nově vzniklým orgánem bude Výbor NPO. Bude mít ale jen poradní a monitorovací funkci za účasti sociálních a hospodářských partnerů. Auditovat celý program bude ministerstvo financí.

Společně s Národním plánem obnovy vláda projedná také Národní program reforem 2021. S NPO je propojen na základě pokynů Evropské komise. Program reforem členské státy předkládají každoročně v rámci koordinace hospodářských politik. Letošní program vychází z priorit na úrovni ČR i EU a obsahuje i popis reforem a opatření, které nejsou obsaženy v NPO. Jde například o konvergenční program a s tím související plány ohledně vývoje veřejných financí nebo důchodového systému.

Peníze z nového fondu budou muset být ze 70 procent vyčerpány do roku 2022, do roku 2023 pak zcela. Proplacené musejí být do roku 2026.

Zástupci opozice dříve uvedli, že Národní plán obnovy musí být v souladu s klimatickými a digitalizačními cíli Evropské unie a že vláda jeho přípravu a konzultace podcenila. Před odevzdáním Evropské komisi by ji měl podle nich projednat Parlament.


 

Čtěte více:

Seznam Zprávy: Hamáček chtěl v Moskvě vyměnit Vrbětice. Cena? Milion Sputniků a summit Bidena s Putinem
04.05.2021 10:32
Ministr vnitra Jan Hamáček chtěl do Moskvy odjet s plánem vyměnit info...
Víkendář: Inflace opadne, trh naceněný na dokonalost
09.05.2021 9:04
Ohledně dalšího vývoje inflace panují na jedné straně obavy z jejího ...
Školní výuka zčásti bez rotací, zahrádky s podmínkou a kulturní akce omezeně venku. Co se změní od 17. května?
10.05.2021 16:02
Vláda rozhodla o další vlně rozvolnění pravidel proti šíření nemoci co...
Natixis: Efektivní vládní investice a atraktivita evropských akcií
11.05.2021 6:06
Natixis poukazuje na to, že některé vlády hodlají rozjet rozsáhlé prog...

Váš názor
 • 1000 nových darmžroutů
  17.05.2021 9:39

  co budou rozdávat z 90% zase jen zpřízněným mafiokamošům že :o)
  Mike
 • ČAU LIDI - ÁNO BUDĚ LÍP (mně)
  17.05.2021 9:35

  ÁNO! prejednáme Národný plán obnovy tejto zeme. Táto zem je v riti a potrebuje obnoviť naše priadky. My – ja to spravím ako najlepšia vláda odborníkov v histórii tejto českej krajiny, ktorej vládněm ja už roky. Ona potrebuje obnoviť, rovnako ták, ako potrebujem obnoviť slávu čekej zeme – agrofretu!!! Vybral som pre túto krajinu tých najlepších odborníkov, ktorých si vobec možetě predstaviť!! Čo je teraz najdoležitějšie, je že končí najvyšší štátny zástupca spolu s vyšetrovaťěľom čapaku. Dosadíme tam tiež svojich odborníkov. Celé to budě riadiť maturant hamačko, ktorý už ukázal svoje organizačné schopnosti. Minister zdravotníctva tiež ostaně, lebo takého odborníka len ták něnajdětě!!! Tridsať milionov odklonil zo špitála v jednom roku - to je náš človek!!! Že niekto vraví, že kradněme??!! Pozritě ako kradli tie modré straky, ako kradli socani ako všetci rozkrádali túto krajinu už od revolúcie!! Viem to veľmi presně ako kradli!!!! Veď som to od nich celé tie roky kupoval nie?? Aký väčší dokaz o týchto zlodějinách by stě eště chceli?? Najdoležitějšie je ostať verný ANO BUDĚ LÍP a voliť túto najlepšiu politicko – ekonomickú stranu – mňa!!!! A to čo povedal o mně moj syn na forum 24,,,,,, Můj otec si nezaslouží, aby ho měl kdokoliv rád. Můj otec byl vždy falešný a zlý, politika ho nijak nezměnila, jenom se zlepšila jeho schopnost přetvařovat se. Nikdy jsem z něho neměl strach, protože je to srab. Ty šachy tehdy trvaly asi dvě minuty.,,,, tomu něvertě – pojdem tentoraz za ním a dám mu mat!!! Voltě mňa – ÁNO BUDĚ LÍP aj koblihu dám .....
  oradapoisson
Aktuální komentáře
18.06.2021
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
12:16Majitel TikToku loni více než zdvojnásobil tržby, z vedení se stahuje šéf
12:13Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  
17.06.2021
22:10Wall Street zakončila nerozhodně, AMD +6 %  
17:49Na 1 milion tržeb firem v indexu S&P 500 je nyní potřeba o 70 % méně lidí
17:33Odpolední korekce na výnosech pomáhá technologiím, dolar zisky drží  
17:05Komerční banka, a. s. - Aktuální výpis z obchodního rejstříku
16:35Žebříček konkurenceschopnosti vede Švýcarsko, Česko kleslo na 34. místo
16:23U Tesly platí, že trh dovede být iracionální déle, než investor vydrží být solventní, říká Buffettův učitel

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba