Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: ECB dnes jen velice mírně zvolní expanzi, převládnou holubičí hlasy

Rozbřesk: ECB dnes jen velice mírně zvolní expanzi, převládnou holubičí hlasy

10.06.2021 9:14
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Na dnešním zasedání bude ECB řešit důležitou otázku: Jak ve světle posledních vyšších inflačních čísel a rozjezdu ekonomiky naložit s mimořádnými měnově-politickými injekcemi. Konkrétně s programem PEPP, který v uplynulých měsících přispěl k rychlému nafukování bilance ECB, tedy pumpování likvidity do finančního systému. Věříme, že na dnešním zasedání ECB nakonec jen kosmeticky změní nastavení mimořádného programu PEPP. Debaty o jeho útlumu odsune do druhé poloviny roku.

Červnová prognóza by měla přitom přinést vyšší odhad inflace i růstu na nejbližší dva roky a teoreticky by mohla vést k posílení jestřábích hlasů v bankovní radě. Ty však i tak zůstanou velice slabé. Pandemická nejistota totiž zůstává stále ve hře a podle našich odhadů na rozdíl od USA (nebo i středoevropských ekonomik včetně Česka) jádrové inflační tlaky v eurozóně zůstanou i po odeznění pandemie slabší. Eurozóna bude sice také čelit nabídkové inflaci (výpadky subdodávek, dražší suroviny a vstupy) - vyšší nezaměstnanost v řadě zemí ale pravděpodobně nedovolí přenést tyto tlaky do mzdových vyjednávání.

To jsou zásadní argumenty pro velice opatrný obrat v měnové politice. Očekáváme proto, že ECB sice může dnes rozhodnout o lehkém zvolnění nákupů (z cca 80 mld. EUR/měsíc na cca 70 mld. EUR/měsíc), ponechá si však flexibilitu v tempu nákupů tak, aby držela finanční podmínky na současných příznivých úrovních. Jednoduše řečeno půjde o drobnou “operativní” změnu a trhům vyšle signál, že bude nakupovat i nadále přesně tolik, kolik bude zapotřebí.

Zásadnější rozhodnutí ohledně úplného ukončení pandemických programů odsune podle nás ECB na září nebo prosinec. I to ovšem nebude rozhodnutí o “útlumu měnové expanze” (tapering), který čeká Fed pravděpodobně na konci tohoto roku. Půjde pouze o útlum pandemického programu, zatímco klasické kvantitativní uvolňování bude pokračovat dál (podle našich odhadů minimálně po celý rok 2022). A debata o prvním růstu úrokových sazeb leží samozřejmě ještě dál… za horizontem našich prognóz.

Pomalé otáčení kormidlem by mělo být lehce negativní zprávou pro euro - to bude po červnovém zasedání jen těžko výrazněji rozšiřovat své zisky. Současně je to důležitý vzkaz i pro dluhopisové trhy Itálie a jiných více zadlužených zemí, kde se mohou rizikové přirážky držet zatím dál na relativně nízkých úrovních…

TRHY
CZK a dluhopisy

Česká koruna atakuje nejsilnější hodnoty od jara 2020 - měnový pár se dostal pod 25,40 EUR/CZK. Dnešní zasedání ECB může být pro korunu lehce pozitivní zprávou, nicméně v okolí 25,37 jsou další silnější technické bariéry, které nemusí být úplně jednoduché zdolat.

Zahraniční forex

Na trhu s americkými dluhopisy se dějí podivuhodné věci, když výnosy zažívají od posledních dat z trhu práce nečekaně prudký pád. Odhlédneme-li od fundamentálnějších důvodů (slabších dat z trhu práce, pochybností o infrastrukturním fiskálním balíku, a naopak debat o zvyšování daní v USA), tak propad může souviset i s regulatorně-likviditními důvody, které zvýšily poptávku po amerických dluhopisech (zároveň s tím je zajímavý rekordní nárůst reverzní repo facility Fedu). Kromě toho je pak navzdory vysoké inflaci stále obrovská poptávka po amerických dluhopisech ze zahraničí, což ukázala včerejší aukce desetiletého dluhopisu a zároveň i vysvětluje, proč dolar s klesajícími výnosy neoslabuje.

Dnes odpoledne by se nicméně trh s eurodolarem mohl dostat do volatilnějšího módu, a to díky zasedání ECB a americké květnové inflaci. Vzhledem k tomu, že obě události se budou odehrávat ve stejný čas, bude těžké oddělit různé vlivy na trh, ale lehce holubičí ECB, a naopak rekordně vysoká americká inflace (podporující vyšší sazby) by měly spíše eurodolar tlačit k nižším hodnotám.

Forint byl včera podpořen jestřábí reakcí centrální banky na vysokou květnovou inflaci. Viceguvernér MNB Virag totiž uvedl, že centrální banka by se rychle a efektivně chtěla zbavit zarůstajících inflačních rizik. V praxi to může podle nás znamenat, že základní sazba bude již na zasedání 23. června zvýšena o 30 bazických bodů (jednotýdenní depo pak o 15 bazických bodů) a v červenci zřejmě přijde další zvýšení. Pro forint jsou to pochopitelně dobré zprávy.

Ropa a zlato
Cena ropy mírně klesla, barel WTI se držel pod hranicí 70 USD, cena zlata rovněž mírně zkorigovala – těsně pod 1900 USD za trojskou unci.



Čtěte více:

Evropská inflace je po více je dvou letech nad cílem ECB. V růstu cen vedou země Visegrádu
19.05.2021 11:11
Míra inflace v Evropské unii v dubnu vystoupila na dvě procenta, a po...
Proč je to tentokrát pro Evropu opravdu jinak
29.05.2021 15:12
Z perspektivy úvěrového rizika států v Evropě se pandemie covidu-19 od...
Největšími riziky pro eurozónu jsou podle ECB vysoké zadlužení a realitní bublina
19.05.2021 16:50
Vysoké zadlužení a realitní bublina patří mezi největší rizika pro ek...
Evropská růstová seance vyhlíží podporu od ECB
10.06.2021 5:50
Červen je pro akciové trhy tradičně slabý měsíc. Ten letošní ale odsta...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data