Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Petr Dufek: Slabé oživení ekonomiky za druhý kvartál nelze označit jinak než zklamáním

Petr Dufek: Slabé oživení ekonomiky za druhý kvartál nelze označit jinak než zklamáním

30.07.2021 9:43
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Předběžný výsledek českého HDP za druhý kvartál nelze označit jinak než zklamáním. Růst o 0,6 % výrazně zaostal za očekáváním trhu i za našim docela pesimistickým odhadem. A to přitom ekonomika ještě v úvodu roku o 0,3 % klesala.

Meziroční číslo sice může někoho ohromit, avšak je třeba je brát v kontextu. V meziročním srovnání sice česká ekonomika poskočila o 7,8 %, avšak jen díky velmi nízkému srovnávacímu základu z doby první vlny pandemie, kdy HDP propadl o téměř 11 %.

Zatím nejsou k dispozici žádné podrobnosti a zveřejněny nebyly zatím ani červnové výsledky za jednotlivá odvětví, takže o příčinách slabého výsledku lze jen spekulovat. Z dílčích zpráv lze usuzovat, že boom odložené spotřeby zatím nebyl nikterak silný, a to ani navzdory rozvolnění, ke kterému ve druhém čtvrtletí došlo.

Na průmysl navíc začaly doléhat problémy s logistikou, a tak tento dosavadní lídr ekonomiky jede ve srovnání se začátkem na menší výkon, ačkoliv o zakázky rozhodně nemá nouzi. To ostatně potvrzují už průzkumy důvěry v tomto odvětví několik měsíců za sebou.

Jediným povzbudivým číslem tak je snad jen růst zaměstnanosti ve srovnání s prvním čtvrtletím. S oživením ekonomiky – byť není nijak dechberoucí – přichází růst zaměstnanosti a současně pokles nezaměstnanosti a situace se alespoň zde začíná přibližovat předkovidové době.

Na přehodnocování výhledů pro letošní rok pod dojmem předběžného odhadu HDP je nicméně ještě čas… Dokud nebudou k dispozici podrobnosti, a zvláště pak nebude jasná situace v největším tuzemském odvětví – v průmyslu.

 

Čtěte více:

Globální dodávky čipů pro automobilky by se ještě letos mohly zlepšit
29.07.2021 10:51
Nedostatek mikročipů, který už delší dobu trápí celý svět, možná přetr...
Důvěra v české ekonomice klesá, komentuje sentiment v ČR analytik Petr Dufek
29.07.2021 12:55
V eurozóně je sice ekonomický sentiment na maximu, avšak v ČR se v čer...
ČNblog: Rostoucí zadlužení státu, provázanost mezi vládním a finančním sektorem a rizika pro finanční stabilitu
29.07.2021 15:09
Pandemie COVID-19 a s ní spojená ekonomická omezení si dle Mezináro...
Ekonomika Česka stoupla ve čtvrtletí o 7,8 procenta. Ekonomové čekali víc
30.07.2021 9:16
Hrubý domácí produkt Česka vzrostl ve durhém čtvrtletí mezičtvrtletně ...

Váš názor
 •  
  30.07.2021 12:32

  srovnávací základ s první vlnou epidemie, ano, ale nezapomeňme, že probíhala vlna druhá, takže výsledek to není nijak dramaticky špatný, naopak, ještě napodzim nikdo nevěděl, jestli epidemie nezpůsobí i finanční krizi, všichni jen odhadovali.. a zatím se žádná velká krize nekoná, celosvětově stouplo státní zadlužení, ale ne nezvládnutelně.
  PetMa
  • Předpoklad
   30.07.2021 12:54

   No ono hlavně se tak nějak předpokládalo (včetně mě), že plno věcí (služby, zboží, investice,...) je odložená spotřeba. A ono se ukazuje, že to tak asi fakt není. Aneb lidé si kupují věci, které nepotřebují za peníze, které nemají.
   Ten, který tančí s papoušky
   • Re: Předpoklad
    30.07.2021 12:59

    No oni ti lidi asi mají peníze, co neměli kde utratit. Ale taky kapku zjistili, že se prostě bez některých věcí obejdou.
    Velkamedvědice
    •  
     30.07.2021 14:03

     Tak on člověk nesní ty obědy, které nemohl jíst v restauraci teď všechny zpětně, taky k holiči nepůjde teď 3x, atd. takže bych to neviděl tak dramaticky. No a na sobě samém vidím, že se mi nikam nechce, když bych musel napřed mít test nedejbože očkování, to bych se už nepodíval nikam, protože to na sobě zkoušet nebudu :). Takže ten náběh asi bude pozvolnější, ale jak říkám, nedramatizoval bych to, dokud se zaměstnanost (a Německo) drží, tak je to dobré.
     PetMa
     •  
      30.07.2021 14:17

      No nevím, mně se zdají zahrádky a vůbec ta zařízení celkem normálně zaplněná. Spíše maloobchod je nevytížený. A hlavně jak všichni zdražili, pffff.
      Ten, který tančí s papoušky
    • no
     30.07.2021 13:06

     V emerice dneska bude padat Amazon, že prý lidé nemají předpokládat už žádné velké žně.
     Ten, který tančí s papoušky
     • Re: no
      30.07.2021 16:10

      Spadl hezky, žně začnou na korekci. Už začínám nakupovat.
      PetMa
      • Amazon
       30.07.2021 16:32

       Nejhorší je, že člověk neví, jestli to bude ještě padat. Na to se vždycky nachytám.
       Ten, který tančí s papoušky
 • bych to nedramatizoval
  30.07.2021 12:28

  je potřeba se taky podívat (nejen, že to bylo v tom čtvrtletí) kdy přesně přišlo to uvolnění. No a je jasné, že dokud se bude muset různě testovat, tak část společnosti bude návštěvy restaurací či holičů odkládat dál.. ale to přejde, to jsou malé věci. Pro nás klíčový je vývoj v Německu a tam je to dobrý, takže o českou ekonomiku se netřeba ani do budoucna strachovat. Stejně je nezaměstnanost nízká, takže dočasné covidové/pocovidové nižší výkony celé ekonomiky lidi nemusí nijak děsit.
  PetMa
 • s čobolem v čele
  30.07.2021 12:23

  jde ČR pěkně do ...le, je vtipné, jak všem vadí vyplácení zdaněných dividend z bank tzn.ze soukromých subjektů a jeho ovcím nevadí vyplácení uroku nerezidentům z čobolem nasekaného státního dluhu tzn.peněz z našich daní, no a přiznání, že 2 dny volna pro státní zaměstnance nic neznamená, což je vlastně přiznání, že 10% stát.zam.jsou nepotřební darmožrouti je jen třešinka :o)
  Mike
  • ČAU LIDI!!! no,no,no!? s čobolem v čele
   30.07.2021 13:48

   píšetě, že ,,2 dny volna pro státní zaměstnance nic neznamená,, a akoby malo znamenať??! Prečo by mali dva dni niečo znamenať vy slniečkári a kaviareń??!! Pozritě, napríklad stavebné povolenie vybavujeme šesť rokov!! Tak o čom sú tie dva dni pre mojich voličov??!!
   oradapoisson
   • Re: ČAU LIDI!!! no,no,no!? s čobolem v čele
    30.07.2021 14:06

    No velice vtipné je to u učitelů, kteří mají teď dva měsíce válení... Teda sorry jako vlastně, oni se dovzdělávají, jsem úplně zapomněl. Se jich musím jít na bazén zeptat, jak jim to dovzdělávání jde a co říkají na to, že budou mít +2 dny navíc k tomu všemu placené volno.
    Ten, který tančí s papoušky
   • čobol
    30.07.2021 14:02

    a proč ne trvalé volno ? pokud nejsou potřeba, netřeba je platit nebo si je může nacpat do ANOfertu, tomu se "překvapivě" daří a určitě ani dotace nepotřebuje aby se udržel nad vodou :o)
    Mike
 • ČAU LIDI!!!!!
  30.07.2021 11:51

  Slabé oživenie je sklamanie? A prečo by to malo byť sklamanie? Veď ja som sa snažil oživiť ekonomiku ako to len šlo. To spravila urobila a pojeb@la tá únia. Zastavili dotácie a preto sú tie výsledky tak slabé. Hlavná príčina je v tom, že vy česi stě banda udávačov a závistivcov, samé kampáně proti mně, ktorí vám tu robí poriadok. pozritě sa na to aj z tej druhej strany, nalial som vám do ekonomiky biliony a k čomu to bolo? k ničomu!! aj keby som si požičial sto bilionov a rozdal vám ich, ták budětě stále proti mně a budětě měť stálě slabé výsledky. No počkajtě až buděm koněčně prezidentom, ták už ten poriadok spravím. Do volieb sa nič dramatického konať něbudě, ale až vyhrajeme, ták vám to zrátám. A keď něvyhrajeme, budětě až po uši v dlhách a z nich sa už něvyhrabětě. Dobre som vám to zariadil. teraz dám dva dni voľna štátnym zamestanncom (lebo to sú moji verný voliči) a nějaké hemzy, že to budě stáť peniaze nepočúvajtě. Nbudě to stáť nič. Lebo nikto něpozná, či sú v robotě alebo nie, nikto něpozná, či niečo robia alebo nič!! to je rovnaké. Aj keby som ich něhal doma päť týždňov, tak to nikto něpozná. Však ja to viem dobre, aj ja som štátny úradník nie?! Ale počkajtě čo vám všetko eště sľúbim!!! Všetci moji voliči poletia za odmenu na mesiac!! Rakety som už objednal. Ále len tý očkovaný!!! lebo něočkovaný može nakaziť očkovaného němocou proti ktorej je očkovaný očkován!!!! Voltě ÁNO BUDĚ LÍP.....
  oradapoisson
  • Re: ČAU LIDI!!!!!
   30.07.2021 11:53

   Ále len tý očkovaný!!! lebo něočkovaný može nakaziť očkovaného němocou proti ktorej je očkovaný očkován!!!! :D :D :D
   Ten, který tančí s papoušky
 •  
  30.07.2021 10:35

  čeká nás asi stagflace.....kam vůbec lze pořád růst? oni ani nejsou lidi, tedy hlavně tam, kde je třeba pracovat rukama....zájem o pozice úředníků, různých neziskovek by asi byl, ale to neporosteme a představa tetky Šilerky, růst založený na spotřebě má taky svoje limity....
  abc1
  • abc1
   30.07.2021 12:53

   A i kdyby byli..Posuzovat životní úroveň podle HDP je zcestné naplnění vlhkého snu o nekonečném růstu. Rodina s dvěma auty a novou pračkou atd ji nebude ročně obměňovat.
   Velkamedvědice
  •  
   30.07.2021 10:38

   No to teda má limity. Já se snažil propít, co to dá a fakt už nemůžu. Takže sorry, musím přestat to gastro dotovat. Musí mou práci dokončit jiní. :/
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    30.07.2021 10:42

    A ja s nahubkem utracet nebudu, zadnej rust nebude sorry jako :p A stejne mi brzo zakazou chodit bez vakciny ven. To je valka
    Ai-kun
    • Miláček
     30.07.2021 12:55

     Holt se stáváme lidi druhé kategorie. Komické je, že očkovaní testy nepotřebují, takže mohou infekci v pohodě rozšiřovat kdekoliv, kam se neočkovaný dostane jen po negativním testu. o)
     Velkamedvědice
     • Re: Miláček
      30.07.2021 14:01

      po volbach možna i treti -(
      Ai-kun
     • méďa
      30.07.2021 13:00

      tvl neříkej, že ještě nejsi naočkován, také už nejsi jinoch a navíc od té doby co to člověk má tak po něm nechce mrkvosoft přihlašovací heslo, to asi ty čipy :o)
      Mike
      • Re: méďa
       30.07.2021 13:17

       Očkován polotovarem, jež je schválen pouze dočasně na 2 nebo 3 roky? Podobné vakcíny se zkouší až 10 let z důvodu odhalení možných dlouhodobých nežádoucích účinků, neboť i takto dlouho se některé choroby vyvíjí. Fakt, že to pichají na počkání např. nádražní hale je alarmující!
       x2
       • X2
        30.07.2021 13:58

        Rozumím tomu, co píšeš, ale nerozumím tomu, proč si se nechal s takovým názorem očkovat.vždyť ten Sputnik je na tom stejně.
        Velkamedvědice
        • Re: X2
         30.07.2021 14:02

         Sputnik se zde neockuje.
         x2
         • X2
          30.07.2021 14:08

          To sem nepsal. Ale máš v těle stejnou rychlokvašku. Kde tě ji píchli, je fuk...
          Velkamedvědice
          • VM
           30.07.2021 14:27

           Očkování musí být založeno na dobrovolnosti a u nevyzkousenych vakcín to platí 2x. Systém, který očkované benefituje je špatný systém. Nikoli ti lidé, ať už se nechali očkovat či nikoliv. Bohužel, neockovani ztratili během jednoho roku mnoho ze svých svobod. A o tom to je.
           x2
           • Re: VM
            30.07.2021 14:30

            Opět ses vyhnul odpovědi. Jako očkovaný brojíš proti vakcínám. Komické, ale u Tebe normální. Škoda času.
            Velkamedvědice
            • VM
             30.07.2021 14:35

             Ale o to přece nejde kdo a čím byl očkován. Popravdě mně to zajímá stejně, jako to, co dnes bude kdo večeřet. Je to osobní věc. Co však není osobní, je ztráta částí svobody neockovanych.
             x2
             • Re: VM
              30.07.2021 14:40

              Tak jestli ti přijde normální brojit proti očkování z uvedených důvodů, co jsi psal...Tvoje slova...Očkován polotovarem, jež je schválen pouze dočasně na 2 nebo 3 roky? Podobné vakcíny se zkouší až 10 let z důvodu odhalení možných dlouhodobých nežádoucích účinků, neboť i takto dlouho se některé choroby vyvíjí.... Tak já už nevím. Věčně kritizuješ něco co sám děláš. Já tě nepronásleduji, ale vždy mě dovedeš k úžasu..jako ty bys byl nadčlověk. Nebudu to tady zas.rat.... Ale těžko Tě může brát někdo vážně..To je pořád dokola, brojíš proti něčemu, co sím děláš a pak se vymlouváš.
              Velkamedvědice
Aktuální komentáře
24.09.2021
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová
8:53Evropské akciové burzy mohou váhat, nálada se ale zhoršuje. EP Infrastructure prý zvažuje IPO  
8:31Volvo Cars hodlá do roku 2030 prodávat auta, v jejichž interiéru nebude kůže
6:09Investiční tip Visa: Korekce za námi?  
23.09.2021
22:07Americké akcie poblíž historických maxim  
17:52Akcie po korekci míří nahoru, dluhopisy se ale vyprodávají  
17:20Kde budou americké akcie na konci roku? Odpověď stojí na třech pilířích
16:50Podnikatelská aktivita v USA roste nejpomaleji za 12 měsíců
15:20Investoři přestávají podle stratégů nakupovat ve výprodejích, slyší jen na velká jména
14:58Britská centrální banka úroky nezměnila, čeká však růst inflace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index Ifo, očekávání
16:00USA - Prodeje nových domů