Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo kupuje špinavý majetek velkých těžařů? Životnímu prostředí to nemusí prospět

Kdo kupuje špinavý majetek velkých těžařů? Životnímu prostředí to nemusí prospět

04.08.2021 16:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Zbavit se vysoce nákladných, vysoce rizikových a vysoce uhlíkových aktiv. To je jeden z cílů velkých ropných společností, které se chystají na přechod k čistší energii. Těžaři si tím obstarají lepší uhlíkový profil. Snahy o dekarbonizaci ale mohou nakonec sektoru škodit. Špinavý majetek se totiž přenáší na menší a méně známé producenty. A ti mohou mít nepatrnou, nebo dokonce nulovou vůli emise snižovat.

Podle analýzy BloombergNEF divestovalo během pěti let do roku 2020 devět z největších světových ropných společností aktiva ve fosilních palivech za 198 miliard dolarů. V čele těchto divestic stála Royal Dutch Shell, kde celkový výtěžek dosáhl 50 miliard. Druhý nejaktivnější byl TotalEnergies, I když v jeho případě byl celkový výtěžek skoro poloviční.

ropa divestice shell ekologie 

Úrovně těžby a aktiv se sice mezi firmami liší a srovnávat je mezi sebou není zcela možné, některé trendy jsou patrné napříč sektorem, napsala agentura Bloomberg.

Za divesticemi je tak možné vysledovat některé společné motivy: Pokud firmy něco odepisovaly, soustředily se přitom na aktivity v divizi upstream (graf níže). Každá druhá sledovaná transakce se vztahovala k pevninskému nebo ofshore majetku v průzkumu a extrakci ropy, nebo ke službám pro ropná pole. 

divestice ropa 

A pak, divestice se více týkaly Evropy. Soustředěna je tu třetina veškerých odprodejů aktiv. Severní Amerika byla druhá. Celkově byly v Evropě a v Severní Americe umístěno 65 procent divestičních transakcí.

Dalším faktorem v rozhodovacím procesu firem je pravděpodobně nutnost reagovat na rizika týkající se klimatu. Evropa a Severní Amerika jsou oblastmi s nejtvrdšími opatřeními na přechod k nízkouhlíkové ekonomice. S tím, jak se do popředí stále více klade snaha o dekarbonizaci, budou rizika spojená s klimatem pro tyto firmy pravděpodobně jenom narůstat.

Mezinárodní těžaři tedy prodávají, kdo však od nich kupuje? Jsou to menší společnosti zabývající se průzkumem a těžbou, jako jsou třeba Hilcorp Energy nebo Lundin Petroleum, nebo státní ropné firmy jako Qatar Petruleum nebo Sinopec. Analýza Bloombergu tak ukazuje, že 70 procent divastovaných aktiv se prodalo firmám podél ropného hodnotového řetězce. Teprve pak to byly finanční instituce a utility.

divestice kdo kupuje ropa

Pokud jde o finanční instituce, mezi nimi byly největším nabyvatelem rozprodávaného majetku investiční a private equity společnosti, ukazuje také analýza dat z let 2015 až 2020. Private equity firmy však mohou mít menší zájem dekarbonizovat, než je tomu u jejich veřejných protějšků. Investiční rozhodnutí jsou u nich navíc často postavené na ziskovosti. I přes klesající návratnost aktiv ve fosilních palivech mohou totiž vznikat příležitosti, a to tam, kde je hodnota aktiv stlačená a vytváří atraktivní návratnost.

Typ majetku, který kupují finanční instituce, se přitom od celkového trendu liší. Z 36 transakcí, které Bloomberg sledoval, se jich jenom čtvrtina týkala aktivit v upstream (graf níže). V případě akvizic ropnými hráči to bylo 50 procent.

private equity upstream divize

Firmy pro průzkum a produkci (E&P) jsou pak obvykle méně známé a podléhají menšímu dohledu, pokud jde o snižování uhlíkových emisí, než jejich obří konkurence. Státní ropné firmy pak obvykle prioritizují domácí výrobu energií před nutností dekarbonizace. Tyto firmy se zodpovídají přímo vládám, často s jasně stanoveným mandátem monetizovat zdroje a zajišťovat obyvatelstvu přístup k energiím.

“I když pro uhlíkový profil velkých ropných firem jako Shell nebo BP může být dobré odprodávat aktiva jiným producentům, možná s méně ambiciózním nebo žádným cílem pro snižování emisí uhlíku, my budeme s postupujícím časem pravděpodobně pozorovat, jak se emise z tohoto sektoru zhoršují, a nikoli zlepšují,” uvedl Bloomberg.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Coinbase, kryptozima a dlouhodobý potenciál kryptoměn
11.07.2021 15:13
Volatilita na kryptoměnách byla vysoká v dubnu a květnu, pak ale znate...
Jak banky chrání klima? ČSOB je ve srovnání českých bank na špičce
08.07.2021 15:50
Šest z osmi největších bank působících v České republice nechce půjčov...
Evropské obchodování s emisními povolenkami čeká historická revize. Lodní dopravci se třesou
13.07.2021 5:54
Evropská unie má tento týden navrhnout přepracování svého obchodování ...
Uhlíkové clo, povolenky na emise z cargo lodí a nová auta bez zplodin. Brusel má nový plán šetrnosti ke klimatu
14.07.2021 15:25
Prodej nových aut na benzínový či dieselový pohon bude možná v Evropsk...
Velké evropské banky varují před zásadními nedostatky v metrice měřící jejich zelenost
21.07.2021 6:09
Údajně to má být skvělý nástroj pro měření čistoty evropských bank. Je...
Těžařský gigant BHP prý zvažuje, že se zbaví aktivit v oblasti ropy a plynu
21.07.2021 8:50
Největší světová těžařská společnost BHP Group zvažuje, že se zbaví ak...

Váš názor
 • Jen připomenu,
  04.08.2021 17:12

  že se EU podílí na světovém znečištění ovzduší necelými deseti procenty a ČR pouhými 0,3 procenty. To předražené divadelní představení ze strany bruselskych v souvislosti s dekarbonizaci se mně jeví jako neúměrně vysoké, vzhledem k podílu na velikosti světového znečištění. Jen škoda, že se o takto důležitých věcech nikdo nebaví s unijním občany podobně, jako např. ve Švýcarsku. O to více je však slyšet a cítit centrální buzeraci regulacemi, nařízeními a směrnicemi.
  x2
  • Re: Jen připomenu,
   05.08.2021 12:53

   Na světové populaci máme podíl 0,15% takže průměný Čech znečišťuje 2 krát tolik co průměrný obyvatel zeměkoule. Prostor pro snížení znečištění tu rozhodně je. Myslím, že na záchranu snesitelného klimatu je pozdě. Ale až budu za 30 let pomalu umírající člověk na pomalu umírající planetě budu vědět, že snahu to zvrátit jsem měl a to jak osobním přístupem tak volbou ve volbách.
   ..
  • Re: Jen připomenu,
   05.08.2021 10:40

   To je podstata socialistické unie. Zda si najde nějaký terč, pak jen zdůvodnit lidem EU obří zadlužení(korupci) a už to jede. Každý kdo má vychozené střední vzdělání ví, že to je nesmysl ale unijní byrokrati, aktivisté a zcela připosraní místní politici melou to samé dokolalalalalala… Neslyšel jsem jediného politika, který by se tomu veřejně postavil. Ze strachu o místo, teda komančov opět!
   Čert
   • Čert
    05.08.2021 10:50

    Máte pravdu. Čůrat proti větru je jen pro odvážné. A takových je v řadách politiků opravdu málo. Avšak koryta už mají rozdělena půl roku před volbami. Jsou to až na výjimky prospechari a vyzirkove v jedné osobě. Pro mě nevolitelna žumpa.
    x2
    • Re: Čert
     05.08.2021 12:37

     Blbé je, že lepší to nebude. EU se rozsype, proto se nyní snaží členské státy svázat do obřího klimatického dluhu €800mld., který češí přeplatí 5krát. Takovou půjčku by si nikdo nikdy nevzal a navíc nám budou diktovat jak to utratit! Jen to uměle oddalují ale o to větší sociální otřes to bude. Amerika se rychle učí a vyjíždí tím samým směrem, socialismus!
     Čert
     • Čert
      05.08.2021 13:37

      Sveraci kazajka sovětského typu není nic pro moji náturu. Pro mě to začíná a končí volným pohybem zboží, osob, služeb a kapitálu s prioritou českých zákonů před cizí legislativou, podloženou vůli občanů této země nejlépe přímou demokracií. Takto si představuji svrchovanost ČR a moc lidu podle Ústavy ČR. To celé orámovane systémem mezinárodních smluv ve smyslu "já pán ty pán". Žádné bratrickovske podlezani jakékoliv zahraniční moci.
      x2
Aktuální komentáře
20.09.2021
13:36Týdenní výhled: Zabrání opatrný Fed výraznější korekci?  
12:37Dovedu si představit utažení sazeb o 100 bps ještě letos, říká člen rady ČNB Nidetzký
12:25Revoluce na německém akciovém trhu: DAX má deset nových členů i nová pravidla
12:22Rudý start týdne, strach z Číny a přibývající rizika  
12:15Menší dodavatele energií trápí ceny plynu. Britská vláda zvažuje finanční pomoc
10:39Korekce 7 %, příležitosti mimo S&P 500
10:28Špatná vlna akvizic. Technologičtí giganti skupují menší konkurenty
9:32Akcie čínské realitní společnosti Evergrande spadly nejníže od roku 2010
9:14Rozbřesk: Týden o Fedu a německých volbách. Ukončí nebo prohloubí pokles akcií?
8:54Evropské burzy mohou zahájit týden v mínusu  
8:45Schillerová má problém s růstem sazeb ČNB, zdraží státní dluh. Schodek letos kolem 400 miliard korun
6:21Jak může ETF vydělávat víc než podkladové aktivum a další zajímavosti
19.09.2021
15:47Všichni jsou najednou experty na covid. K naší škodě
8:25Víkendář: Co vyžaduje úspěšná transformace firmy
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (08/21 Q3, Aft-mkt)