Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dobrák a šmejd. Filmové zpracování investičních mozků

Dobrák a šmejd. Filmové zpracování investičních mozků

31.08.2021 12:27
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Warren Buffett a Bernie Madoff. Krátce po sobě jsem zhlédl filmy popisující život a investiční přístup obou těchto pánů. Jejich vyznění nemůže být rozdílnější. Zatímco Warren vydělal hromadu peněz a rozhodl se je skoro všechny rozdat, Bernie se neštítil okrást kde koho, včetně nejbližší rodiny, nadací či univerzit.

Čaroděj ze země lží (Wizzard of Lies, 2017, HBO)

Bernie Madoff je zaslouženým symbolem šmejda, jehož letadlo letělo až do prosince 2008, kdy pod tlakem klientských odkupů musel vyjít s barvou ven. Přiznal se svým dvěma synům s tím, ať mu dají ještě týden času na vyplacení bonusů a dárků pro rodinu a kamarády. Ti si v ten moment uvědomili, že pokud jej neudají, stávají se spolupachateli. Překvapivé je, že Bernie Madoff byl dlouho vysoce respektovaná osoba investičního prostředí. Ve filmu zazněla trefná hláška, když do jeho firmy přišla kontrola, Madoff říkal, že pravidla zná lépe než jakýkoliv auditor. Měl velkou pravdu. Dlouho totiž stál v čele významných kontrolních a regulatorních orgánů, šéfoval Nasdaqu a celé řadě jiných respektovaných institucí. Dá se tak říct, že pravidla si napsal i sám pro sebe, čehož se nebál využívat, až zneužívat. Vykazovaný majetek pod jeho správou dosahoval 65 miliard dolarů, včetně vymyšleného zhodnocení. Po letech víme, že zpětně se dohledalo jen asi 14 miliard. Nebyl to žádný Jánošík, o své prostředky přišli celebrity, boháči, ale i charity a nadace. Když se jeho domeček z karet v prosinci 2008 zřítil, byl to obrovský šok a na světě se objevil největší finanční podvod historie.

Madoff byl totiž dlouho považován za kouzelníka. Jeho investiční fondy vynikaly svou stabilitou výnosů, které neměly nic společného s tržním vývojem. Nejsem sám, kdo nechápe, že to nikomu nebylo nápadné. Kde byli auditoři, co dělali regulátoři? Madoff dlouhé roky neudělal jediný obchod, i když klientům pravidelně posílal měsíční výpisy s detailními přehledy transakcí. Formálně byl Madoff několikrát prozkoumáván, zjevně dost povrchně. Jak je možné, že byl Madoff svoji levárnu schopen od šedesátých let utajit?

Madoff ve filmu zmiňuje, že své klienty varoval: „Nedávejte mi více než polovinu svého majetku. Nikdy nevíte, co se může stát.“ V tomto s ním souhlasím. Řízení rizik a diverzifikace je nezbytnou součástí úspěšného a dlouhodobého investování. Šmejda skvěle ztvárnil Robert de Niro, jeho manželku odehrála Michelle Pfeiffer. Skutečný Bernie Madoff byl nakonec odsouzen k 150 letům ve vězení. Skonal letos v dubnu ve věku 82 let.

Život Warrena Buffetta (Becoming Warren Buffett, 2017, HBO)

Warren Buffett je světu mnohem známější, jeho reputace nezaslouží jakékoliv představování. Kromě neoddiskutovatelných investičních úspěchů s Madoffem kontrastuje i jeho přístup ke skutečně vydělaným penězům a hlavně filantropii. Warren totiž v roce 2006 oznámil, že daruje 99 procent svého majetku, tedy především akcií Berkshire Hathaway. Letos v červnu věnoval 4,1 miliardy dolarů pěti nadacím a dle svých slov je v procesu darování v polovině. Celkově doposud věnoval majetek v hodnotě 41 miliard dolarů. Původně vlastnil 474 998 akcií Berkshire A. Po letošním dárcovském kole vlastní 238 624 akcií, které mají hodnotu zhruba 100 miliard dolarů. Buffett zůstává největším akcionářem Berkshire s téměř 40% podílem. Paradoxně, při současném majetku 100 miliard dolarů je Buffett bohatší, než když započal své darovací období v roce 2006. I takové je umění investora! Zhodnocuje rychleji, než rozdává, i když rozdává jako nikdo jiný, což je vskutku famózní počin. Nejbohatší jedinec současnosti, Jeff Bezos, má majetek přesahující 200 miliard dolarů.

Film zdařile popisuje zásadní křižovatky Buffettova života, hlavní investiční zásady a historii jeho firmy. Velká životní náhoda byla neúspěšná přihláška na Harvard Business School, díky které se Buffett ocitl na Columbia University a seznámil s Benjaminem Grahamem. Dále už to vy, hodnotoví investoři, znáte velmi dobře.

Zábavnou historkou je i příběh, jak přišel Warren Buffett k firmě jménem Berkshire Hathaway. Překvapivě není zakladatelem, původně šlo o textilní firmu z 19. století. Buffett začal kupovat akcie v roce 1962, když byla její hospodářská situace slabá. Textilky již měly v té době v Americe největší slávu za sebou. V roce 1964 byla Buffettovi slíbena jednotková cena za jeho podíl 11,5 dolaru, po uzavření dohody mu však přišel dopis udávající cenu 11,375 dolaru. Buffett se naštval, akcie skoupil a management vyhodil. Stal se majoritním akcionářem upadající textilní firmy, kterou však do následujících dekád díky svému umu nasměroval mezi nejhodnotnější korporace 20. i 21. století.

Buffett je některými kritizován, že stejně jako ostatní miliardáři platí malé daně. Po zhlédnutí jeho životopisného filmu bude všem jasné, že své investice už dávno nedělá pro peníze. Sympatický a hodný dědeček z Omahy, který v pondělí 30. srpna 2021 oslavil 91. narozeniny.

Autorem článku je Jaroslav Vybíral, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management. 

 

Čtěte více:

Bernard Madoff: od respektovaného finančníka k 150 letům vězení
29.04.2018 17:46
Američan Bernard Madoff býval respektovaným finančníkem, jeho kariéra ...
Perly týdne: Ponzi na vrcholu, peníze z vrtulníků do praxe a u nás nafouknuté ceny bydlení
28.02.2020 14:26
Ve světě… Ponzi schémata opět na vrcholu: CNBC tento týden tvrdí, že...
Dopady pandemie jsou velmi nerovnoměrné, říká Warren Buffett. Ještě není konec
30.06.2021 13:42
Hospodářské dopady pandemie covidu-19 jsou mimořádně nerovnoměrné. Zat...
Je to sice horší, ale za to delší (valuační) cesta
15.07.2021 17:46
Co vlastně čekáme od nějakého valuačního měřítka/násobku (na úrovni ce...
Buffettův indikátor a top pětka na trhu
20.07.2021 17:53
Na počátku padesátých let odpovídala kapitalizace amerického akciového...
Víkendář: Buffett o tom, proč by něco kupoval, a něco ne
14.08.2021 9:17
Když kupujeme nějakou společnost, činíme tak proto, že si ji chceme sk...
Atraktivní akcie v portfoliu pana Buffetta, protipóly Amazon a Kraft
24.08.2021 17:40
Použít v nadpisu jméno známého investora může být jednoduchým trikem k...

Váš názor
  •  
    14.09.2021 10:39

    Největší finanční podvod historie je založení FEDu bankovní elitou a tím ovládnutí USA a jejich měny. Vždyť dnes má FED aktiva v hodnotě $8 bilionů koupených vycucáním peněz z prstu a ukradením kupní síly všem zbývajícím držitelům měny. Nějakých $65 miliard je oproti tomu plivnutí do moře. No a FED navíc platí vlastníkům FEDu, tedy velkým bankám krásnou 6% dividendu a je komplet nad zákonem a nikdy nebyl auditován za 110 let existence. Ono i Dolar založený na dluhu je jednak protiústavní, protože v americké ústavě je jasně napsáno, že platidlo může být jen zlato a stříbro a nic jiného a navíc je založen na dluhu a tedy na dlouhodobě neudržitelném systému stále rostoucího dluhu a okrádajícího běžné občany a obohacující top 10% populace.
    czinvestor
Aktuální komentáře
05.02.2023
15:14Tesla má náskok v autonomii. Ta by mohla generovat 60 % její celkové hodnoty, říká investiční ředitelka ARK
7:58Víkendář: Podle Morgan Stanley sazby porostou ještě dlouho poté, co si akcie sáhnou na dno
04.02.2023
15:53Summers: Čtyři důvody, proč se sazby nevrátí na mimořádně nízké úrovně
8:05Víkendář: Elektromobily ještě nejsou připraveny. Alternativa?
03.02.2023
22:01Býka na Wall Street zkrotil silný trh práce  
17:37Tradingová ponaučení z roku 2022: Trend is your friend  
16:52Velmi dobré makro, slabé výsledky. Akcie odrážejí útoky, dluhopisy ustupují  
16:44Jakub Brukner: Euforická nálada na big techu dostala sprchu. S nákupy bych vyčkával
16:16Analytik k výsledkům Alphabet: Výsledky nic moc, ale AI umíme taky  
15:41Trh práce v USA šokuje velkými čísly i rozpory, brzdí euforii
14:55Podle vývoje M2 míří americká ekonomika do hluboké deflace. Relevantní ukazatel?
13:23Analytik k Amazon po 4Q22: Čekání na návrat ziskovosti  
13:13Výhled technologických gigantů zchladil tržní optimismus  
12:25ČEZ, a.s.: ČEZ podepsal Schuldschein úvěrové smlouvy na 130 mil. EUR
12:05Analytik k výsledkům Apple: Král bez pláště. Prémiová valuace bude muset splasknout  
11:54Velké techy zklamaly, ale sentiment nezlomily. Týden zavřou opět makrodata  
11:41Moneta potěšila silným ziskem, výhled ale signalizuje mráčky na obzoru (komentář analytika)  
11:04Perly týdne: Tahouni digitální revoluce a akcie nereflektující zhoršující se fundament
10:21ČNB zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 4,5 procenta HDP
9:02Rozbřesk: ČNB se líbí silná koruna, na nižší sazby si budou muset trhy počkat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data