Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je to sice horší, ale za to delší (valuační) cesta

Je to sice horší, ale za to delší (valuační) cesta

15.07.2021 17:46

Co vlastně čekáme od nějakého valuačního měřítka/násobku (na úrovni celého trhu)? V konečném důsledku možná nějakou predikci budoucnosti – indikaci toho, že ceny jsou „příliš“ vysoko, či nízko, a tudíž by mohly mít tendenci k poklesu, či růstu. Nevím o ničem, co by fungovalo spolehlivě, nějakou vypovídací schopnost v tomto ohledu může v delším období mít prosté PE. Dnes bych se po delší době ale rád zaměřil na měřítka, u kterých podle mne může platit spíše opak.

1. Buffettův indikátor: Pan Buffett prý rád používá poměr kapitalizace trhu k celému produktu. Následující graf ukazuje vývoj poměru na o inflaci upraven hodnotách. Vidíme tu celkem jasně technologickou bublinu, pak našponovanost před rokem 2007. A již řadu let opět velmi vysoké hodnoty, které by v duchu historie naznačovaly, že se (opět) pohybujeme na těžko udržitelných naceněních trhu:
1
Zdroj: Twitter

Problém, který v grafu vidím, je v tom, že je značnou obklikou: Hodnota akcií je totiž dána tím, co by podle očekávání měly svým vlastníkům přinášet (volný tok hotovosti/dividendy) a požadovanou návratností (bezrizikové výnosy a rizikové prémie). Nejlepší by tak z tohoto pohledu bylo poměřovat kapitalizaci trhu k toku hotovosti generovanému obchodovanými firmami (dobrý je v tomto smyslu i dividendový výnos). S tím, že konkrétní výše poměru je hodnocena v kontextu sazeb, rizikových prémií a očekávaného růstu.

Produkt (HDP) je tak z tohoto pohledu aproximací schopnosti firem generovat něco svým vlastníkům. Ovšem aproximací hodně vzdálenou. V čase se totiž mění poměr zisků na produktu (trendově rostl) a také poměr zisků obchodovaných firem na celkovém objemu ziskovosti firemního sektoru. A zisky také nejsou tokem hotovosti – před časem jsem tu poukazoval na jednu studii, podle které valuace měřené právě na základě cash flow nejsou tak našponované, jako třeba PE (o výše uvedeném poměru nemluvě).

2. „Pravidlo 20“: Po čase se zde také podíváme na aktuální hodnoty PE s přičtenou aktuální inflací. Peter Lynch tento součet prý používal s tím, že pokud překročí hodnotu 20, ceny jsou příliš vysoko, a naopak:
2
Zdroj: Twitter

Podobně jako první graf i tento naznačuje masivní našponovanost/předraženost trhu. Jenže součet inflace a PE není podle mne tak dobrým nápadem, jak se může na první pohled zdát. Ono totiž obecně může dávat smysl, že vysoká inflace může páchat škody v ekonomice, včetně firem a akcií. A tudíž by se s ní měly pojit nižší valuace (a v součtu by „měly“ dávat třeba i onu dvacítku). Jenže ekonomice škodí třeba i deflace. Pokud bychom šli do extrémního příkladu s třeba 10 % ročním poklesem cen, pak by pravidlo implikovalo, že „férové“ PE tu je kolem 30.

Zrovna tak by pravidlo vysílalo zavádějící signály, pokud by aktuální inflace byla vysoká, ale přechodná. Čímž se samozřejmě dostáváme k současné ekonomické a tržní situaci, které se tu detailně věnuji průběžně. Dnes bych už jen rád poukázal na to, jaké slabé stránky mohou mít uvedené ukazatele. A následně tedy na to, že podobné grafy a jejich hodnoty nemusíme přeceňovat (ale nikomu je samozřejmě neberu). Čímž neříkám, že ceny a valuace jsou nyní nějak nízko. Slovy klasika, výše uvedené je z mého pohledu jen „sice horší, ale za to delší cesta“.


Čtěte více:

Co dělá s valuacemi akcií a kapitalizací trhu dolar v rozvaze Fedu
10.06.2021 17:20
V polovině května jsme si na těchto stránkách mohli přečíst rozhovor s...
Obrat megacyklu vytáhl valuační prémie růstových akcií k rekordům, i po korekci jsou stále vysoko
15.06.2021 17:41
Zatímco na makroekonomické a celotržní úrovni se investoři baví diskus...
Býk na evropských akciích poběží dál, věří stratégové a upozorňují na slušný diskont vůči USA
16.06.2021 11:06
Po nejdelší sérii rekordů od roku 1999 mohou evropské akcie začít vyka...
Ray Dalio: Jsou akcie v bublině?
01.07.2021 6:05
Je akciový trh v bublině? Tuto otázku prý nyní dostává známý investor ...
Kolik peněz se akcionářům vracelo v historii a jaké to má dopady na valuace
01.07.2021 15:38
Populárním „valuačním“ cvičením je porovnávání dividendových výnosů ak...

Váš názor
  •  
    16.07.2021 0:03

    Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.. Asi to vyzní blbě, ale našponovanost před dot.com byla živena vírou v technologický skok, ke kterému však reálně došlo teprve o generaci později. Dnešní našponovanost nechť je obhájena politickou záštitou advanced economics (jejichž podíl na globálním HDP od 2WW klesl, přitom jejich seznam se z G6 neustále rozrůstá přes 30?). Kromě toho se dnes na tvorbě HDP světa podílí o třetinu více populace než v 1999 (metodikou srovnání HDP y/y vlastně optimisticky trvale roste snad úplně každý stát pod OSN, Kohn a Roubíček ale dobře vědí, že 7,9% ze stovky nebo tisícovky je velký rozdíl a že teorie konvergence je spíš jen motivačním nástrojem pro ty zaostalejší, kteří chtějí postoupit do vyšší ligy) /// Až s predikcí útlumu populačního růstu budou média vysvětlovat/prezentovat úspěch firmy (ekonomiky) pojmem komparativní výhoda, dnes se organicky roste (plus po předloňských akvizicích). /// Tržní podíl je to zásadní. Trump kromě dalšího "přiložil ruku k dílu" při zahájení změny globálního přeskupování výrobních kapacit a tím zvratu ekonomického vlivu.
    Mudr.c
Aktuální komentáře
30.11.2022
17:45Zatímco pozornost poutá Powell, data varují před zpomalením americké ekonomiky  
17:18Hladké přistání 2023 a vzdálenost k cíli
17:07Sněmovna schválila rozpočet na příští rok: Schodek má klesnout na 295 miliard, počítá se s nárůstem státního dluhu až na 3,075 bilionu Kč
16:43Americká ekonomika ve třetím kvartálu rostla o 2,9 procenta anualizovaně, výdaje spotřebitelů zůstaly stabilní
16:17Premiér Fiala: Nejpozději od roku 2025 bude ČR nezávislá na ruském ropovodu Družba díky rozšíření Transalpinského ropovodu
16:16Finanční sektor v ČR zůstává podle zátěžových testů ČNB odolný. Proticyklická sazba a hypoteční limity se nemění
14:51Výhled Fidelity na rok 2023: Tvrdé přistání, silný dolar a diverzifikované portfolio
14:01Krocaní technologický pokrok
13:31EK navrhuje zabavit peníze ruské banky a oligarchů pro pomoc Ukrajině
12:28Další oběť vysokých očekávání. Ján Hladký komentuje výsledky Crowdstrike  
12:07Eurostat: Inflace v eurozóně v listopadu překvapivě klesla na deset procent
11:21ČEZ, a.s.: Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., ze skupiny ČEZ obdržela nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech
11:15ČEZ obdržel na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech nabídky od tří uchazečů
10:17Inflace zlepšuje náladu, čekání na Powella však investory vede k opatrnosti  
9:52Podíl Tesly na americkém EV trhu klesá. Do roku 2025 se propadne na 20 procent, vyplývá ze zprávy S&P Global Mobility
9:11Rozbřesk: Německá inflace byla překvapivě nižší. Jak dopadne číslo za celou eurozónu?
8:49Pokles aktivity v čínském průmyslu i ve službách v listopadu zrychlil
8:45ČEZ dnes obdrží první nabídky na výstavbu nového bloku Dukovan. Bullard volá po dalším zvyšování sazeb Fedem a futures jsou zelené  
6:08Stratégové z Goldman Sachs varují, že ceny akcií ještě neodrážejí riziko recese
29.11.2022
22:02Wall Street uzavřela smíšeně, akcie Apple -2,3 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Okta Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Salesforce Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Splunk Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/22 Q4, Aft-mkt)
Victoria's Secret & Co (10/22 Q3, Aft-mkt)
2:30Čína - PMI v průmyslu
2:30Čína - PMI ve službách
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - HDP, q/q a