Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo bude vlastnit metaversum, pro které firmy přestavuje potenciál?

Kdo bude vlastnit metaversum, pro které firmy přestavuje potenciál?

15.12.2021 10:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Podobně, jako jsme se před třiceti lety ptali, čím vším může být internet, se dnes ptáme, čím vším může být metaversum. Pro CNBC to uvedl Simon Powell, který působí v Jefferies jako ředitel výzkumu tématických investic. Nyní jsme tedy v situaci, kdy se vývoj může pohnout mnoha směry s velkými extrémy. V jednom z nich „všechno, co se ještě nepřesunulo online, se online přesune.“ K tomu by podle experta mohlo dojít během 5 – 10 let a pak by si lidé mohli vybrat, zda budou žít v internetovém světě, či v hybridu tohoto a fyzického světa. 

Podle experta je otázkou, jaké firmy budou metaversu dominovat. Můžeme uvažovat o Facebooku a jemu podobných, ale stejně tak je možné, že jeho základem bude „decentralizovaný web 3.0“, kterému nebude dominovat nikdo a jehož základem může být blockchain. V tuto chvíli není jasné, kde vývoj skončí, zda u decentralizované či centralizované verze metaversu.

Co by bylo hlavní páteří celého systému a hlavní investiční tezí, která by se kolem tohoto tématu točila? Powell míní, že v souvislosti s rozvojem internetu na tom byli nejlépe ti investoři, kteří od konce osmdestách let vlastnili společnosti typu Cisco. Stejná logika pak platí o metaversu. To znamená, že investoři by se měli zaměřit na výrobce čipů a související uživatelské elektroniky, dále poskytovatele infrastruktury a následně softwaru. Dále jsou tu poskytovatelé cloudových služeb či společností zaměřujících se na virtuální realitu.

S úvahami o metaversu se roztrhl pytel poté, co si změnil název Facebook. Na Yahoo Finance se na něj ptali ředitelů několika velkých firem. V Qaulcommu si myslí, že nejde o téma „jedné velikosti pro všechny“ a metaversum se týká i přesunu práce z kanceláří domů, protože zde může být využívána technologie virtuální reality. Ředitel společnosti Applovin hovořil o vlastnění digitálních aktiv a možnosti jejich nákupu a prodeje, což jsou podle něj oblasti, které mohou pro jeho firmu představovat potenciál.

Na Yahoo Finance také hovořil analytik BofA Vivek Arya, podle kterého je metaversum a jím používané technologie relevantní i na úrovni samotných firem. Za příklad dal německou automobilku BMW, která plánuje stavbu nové továrny a využívá přitom technologie, které jí zobrazují tuto továrnu ještě před jejím dokončem. A to na úrovni, na které je automobilka schopná optimalizovat výrobní procesy ve virtuální podobě tak, že následná výstavba se již řídí výsledky této optimalizace.

Anastasia Amoroso z iCapital Network na Yahoo Finance zase vysvětlovala, že Facebook nebude „vlastnit metaversum“, které bude tvořit několik digitálních center, kde se lidé budou moci ve virtuální podobě scházet, trávit čas a sdílet své zážitky. Facebook podle expertky vnímá příležitosti, které se v této oblasti mohou objevovat, ale jde o téma, které se týká více velkých technologických firem. Ty tak mimo jiné nakupují menší společnosti, které by mohly mít potenciál vyniknout v oblasti metaversu. Do odvětví se tlačí i fondy rizikového kapitálu a řada nových firem. 

Virtuální realita tu je ale s námi již nějaký čas, proč by nyní měl nastat nějaký velký skok směrem k něčemu, co nazýváme metaversum? Amoroso míní, že v současné době dochází k propojování řady technologií a někdy v příštím roce by mohl nastat „bod akcelerace“. Významným tématem tu pak je to, že technologie související s metaversem začíná čím dál tím více využívat korporátní sektor a do této oblasti bude stále více investovat. 

Zdroj: CNBC, Yahoo Finance

 

Čtěte více:

USA procházejí boomem, firmy si mohou udržet vyšší marže a inflace by mohla klesnout, domnívá se ekonomka
11.12.2021 16:02
Jednou z možností je, že inflace klesne díky růstu výrobních kapacit....
Inspirace Minervinim: 311 % za letošních 10 měsíců a šampión investování. Staňte se mistry tradingu!
12.12.2021 16:42
V posledním sloupku před chystaným webinářem již v úterý 14. prosince ...
Americký trh bude v roce 2022 stagnovat, míní strategička. Nahoru půjdou utility a akcie menších firem
13.12.2021 10:54
Jill Carey Hall se v Bank of America zaměřuje na americké akciové trhy...

Váš názor
 • Metaversum - co to je?
  15.12.2021 21:18

  Pokud píšete článek o metaversu, možná by bylo vhodné vysvětlit, co je tím vlastně míněno, z článku to zrovna nevyplývá :-( Např.: "Termín metaverzum je připisován Nealu Stephensonovi a jeho sci-fi Snow Crash z roku 1992 – lidé zde mají avatary a interagují s dalšími lidmi právě jejich prostřednictvím v 3D prostoru, který je metaforou, obrazem, reálného světa."
  oh171.
  • Re: Metaversum - co to je?
   15.12.2021 21:21

   Mark Zuckerberg řekl, že místo toho by se Facebook měl snažit vybudovat on-line svět nabízející uživatelům úplně nové zážitky jako ze sci-fi – takzvané „metaverzum“.
   oh171.
   • Jádro pudla
    15.12.2021 21:50

    Velké společnosti jsou regulovány, neb spadají pod drobnohled "svazáckých" organizací jako např. státní antimonopolní úřady. Sice je to časově s velkým odstupem, ale i tak to snižuje jejich profit. Pro společnosti např. jako FB alias MetaV představují regulatorní opatření mimořádné předem nekalkulované náklady. Proto je velmi elegantní "odkoupit" jinou společnost, která se jakýmikoliv regulacemi netrápí, souhlas s cookies nevyžaduje... Prostě pak nakoupí firmu, která ve svých podmínkách o nezbytných cookies uvádí cifru 3000 dnů historie a nikoho to nezajímá. Netřeba spekulovat o algoritmu nejmenovaným investičním fondem založené společnosti s životností "co nejdéle je možné" pro specifický účel.
    Mudr.c
Aktuální komentáře
24.07.2024
13:51Automobilka Aston Martin prohloubila pololetní ztrátu na 217 milionů liber
13:17Braňo Soták: První z velkých techů udal solidní tón, trhům to však aktuálně nemusí stačit. Alphabet masivně investuje do AI data center  
12:09Jakub Blaha: Hrubá marže Tesly dále klesá kvůli cenovým válkám  
11:55Průzkum: Dvě třetiny rodičů spoří svým dětem na budoucnost
11:13Výsledky tlačí akciové trhy dolů. Špatná byla i data  
11:03S&P Global: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
10:17Důvěra v ekonomiku ČR v červenci klesla, pesimističtí jsou spotřebitelé i firmy
9:43Průzkum: Růst spotřebitelské důvěry v Německu se obnovil, přispěl k tomu fotbal
9:42Italská UniCredit zvýšila zisk, dohodla se na převzetí firem Aion a Vodeno
9:23Rozbřesk: MNB srazila sazbu o očekávaných 25 bazických bodů
8:25Výsledky zveřejnily Alphabet s Teslou, Evropa zahájí obchodování negativně  
8:07Zisk majitele Googlu ve druhém čtvrtletí vzrostl o 28,6 procenta
8:04Zisky Tesly ve čtvrtletí klesl o 45 procent, tržby však překvapivě vzrostly
8:02Deutsche Bank vykázala první čtvrtletní ztrátu za čtyři roky
7:43Zbrojovka Colt CZ Group oznámila další zrychlený prodej akcií
23.07.2024
22:04Nejslabším indexem byl technologický Nasdaq  
20:44LVMH: Slabé prodeje v Číně posílají akcie dolů  
17:37Preview: MONETA pololetními výsledky potvrdí, že je na dobré cestě ke splnění ročního ziskového cíle  
17:17Wall Street balancuje kolem nuly při sledování výsledků, evropský růst se vytrácí  
16:44Trh se stále vzdaluje svým valuačním standardům. Pohled pod povrch ale už tak černobílý není

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Prodeje nových domů