Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Westinghouse má zájem o stavbu vícero bloků. Normou jsou alespoň dva najednou, existuje tak potenciál úspory nákladů

Westinghouse má zájem o stavbu vícero bloků. Normou jsou alespoň dva najednou, existuje tak potenciál úspory nákladů

13.01.2022 16:40
Autor: ČTK

Při stavbě více jaderných bloků současně existuje potenciál úspory nákladů. ČTK to dnes řekli zástupci severoamerické společnosti Westinghouse, která se uchází o stavbu pátého bloku v dukovanské jaderné elektrárně. Firma má podle nich zájem jak o stavbu pátého, tak i šestého dukovanského bloku a třetího a čtvrtého bloku v Temelíně.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš opakovaně uvádí, že stavba nového dukovanského bloku bude stát 160 až 180 miliard korun. Podle některých kritiků bude ale konečná cena daleko vyšší.

Vítěz tendru na stavbu nového bloku dukovanské jaderné elektrárny by mohl v České republice postavit až další tři jaderné bloky. Součástí zadávací dokumentace je totiž nezávazná opce na stavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín a šestého bloku v Dukovanech.

"Když se bavíme o výstavbě těchto elektráren, je zřejmá synergie. Pokud máme na stavbě stavební tým pro Dukovany 5, nechcete je demobilizovat a pak je přivést zpět pro Dukovany 6. Existuje potenciál úspory nákladů, pokud jsme schopni část tohoto úsilí dělat souběžně," řekl dnes ČTK viceprezident pro nové jaderné zdroje Westinghouse Michael Coon.

Normou je podle něj právě stavba alespoň dvou bloků naráz, stavba pouze jednoho bloku v Dukovanech je spíše výjimkou. Dva bloky postavila firma například v Číně v lokalitě San-men a v lokalitě Chaj-jang. Ve Vogtle ve Spojených státech staví také dva bloky.

Výsledky bezpečnostního posouzení uchazečů o stavbu pátého dukovanského bloku firma k dispozici zatím nemá. "Nebylo nic významného, na co bychom nemohli odpovědět v reakci na bezpečnostní otázky. Mnoho důrazu bylo na řídící a kontrolní systémy a zadávání zakázek uvnitř EU nebo států NATO. Do toho všeho krásně zapadáme. Z našeho pohledu tedy nebyly žádné významné problémy," řekl Coon.

Spuštění nového bloku v Dukovanech v roce 2036 je podle něj reálné. Možné je dle něj získat do roku 2045 stavební povolení i na další bloky, aby je bylo možné považovat za udržitelné a mohly tak být financovány v rámci takzvané taxonomie. "V tom nevidíme problém. Bude záležet na ČEZ a vládě, jak budou tyto snahy prosazovat a jak budou postupovat," řekl Coon.

Kapacitu na stavbu dalších jaderných bloků firma podle Coona má. "Naším cílem v tomto regionu je mít řadu projektů elektráren AP1000 a podpořit zde energetickou bezpečnost. Takže jakmile získáme tyto zakázky, budeme muset růst, což znamená přivést českou dodavatelskou základnu. Myslíme si, že v regionu, který směřuje k jaderné energetice, existuje spousta synergií, a když se podíváme na AP1000, je to nejlepší technologie," řekl Coon.

Zástupci společnost Westinghouse podepsali memoranda o porozumění se sedmi společnostmi v České republice. Memoranda podepsaná na ministerstvu průmyslu a obchodu se týkají spolupráce na potenciální výstavbě reaktoru AP1000 pro projekt Dukovany 5 a dalších potenciálních projektů AP1000 ve střední Evropě. Navazují na spolupráci firmy se společnostmi Královopolská, Vítkovice, I.B.C. Praha, I&C Energo, NOPO, Sigma Group a Infer.

Westinghouse je jedním ze zájemců o výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Mezi uchazeče patří také francouzská společnost EDF a jihokorejská KHNP.


Čtěte více:

ČEZ a Westinghouse podepsaly smlouvu o modernizaci Temelína
14.09.2021 15:40
Společnost ČEZ a firma Westinghouse Electric podepsaly devítiletou doh...
Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
27.09.2021 13:55
Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby ...
BIS v souvislosti s Dukovany zaznamenala snahu získat interní informace ze státní správy
23.11.2021 13:51
V souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny v Dukovanech zaznamenala ...
Posouzení uchazečů o stavbu bloku Dukovan bude na konci ledna, říká šéf ČEZu. ČR radí, jak na taxonomii
07.01.2022 8:29
Podle generálního ředitele energetické společnosti ČEZ Daniela Beneše ...

Váš názor
 • Garance
  14.01.2022 13:54

  Pokud je termín spuštění 2036 podle WH reálný, pak není problém, aby se dodavatel zavázal při prodlení dodávat plánovanou produkci ZDARMA do doby uvedení do plného provozu. Pokud má být opce na další bloky, nechť se dodavatel zaváže vyřídit stavební povolení, pokud nevyřídí nechť kompenzuje jiným způsobem opět ZDARMA po celou dobu zamýšlený podíl energetického mixu ČR. Při jakémkoliv zpoždění automaticky dodavatel převezme na svá bedra veškeré sankce ze strany EK za neplnění limitů CO2. Současně bych nechal volnou ruku, ať na zakázce pracuje třeba Trinidad, když na český podnik spadne dopravní letadlo, bude to problém dodavatele bloku a ne ČR kvůli podmínce zapojení českých firem. Náhoda je svině. Podmínky si určuje kdo platí nebo snad ne? Nebo má snad někdo v ČR obavu, že schválení dodavatelé budou ČR vydírat, protože nemáme jinou volbu jak splnit ekologické limity než podepsat ty 3 bloky? Potom soucit s Polskem, které jádro vůbec nemá - při jeho dvojnásobné produkci elektřiny oproti ČR budou muset u WH objednat ekvivalent 10 bloků?
  Mudr.c
  • Re: Garance
   14.01.2022 18:35

   Dočetl jsem jenom k "nezávazná opce" a dále číst netřeba.
   Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Garance
   14.01.2022 14:35

   v ČR a takové podmínky?.....to si spíše bude diktovat podmínky Westinghouse.....přeci made in USA, náš vzor....prostě myšlenka dobrá, ale dle mne postavit takových bloků v inflační době a jiných nejistot je nereálné.
   abc1
 • Info
  14.01.2022 10:38

  Westinghouse dokončil oba bloky v Temelíně.Proč si to nepostavíte sami,když víte všechno nejlíp?
  Tecumseh
  • Re: Info
   14.01.2022 11:22

   Westinghouse dodal do Temelína jen řídící systém. To politické rozhodnutí o účasti Westinghouse přišlo zcela náhle ze dne na den a tím naštvalo mé kolegy, kteří se problémem řízení, fyzikou a bezpečností reaktoru dlouho zabývali.
   MirekBa
   • Re: Info
    14.01.2022 12:02

    Jen?!Nejsložitější je vždy oživení technologie,proto řídíci systémy+oživení tvoří 30% ceny.Platí se za vedomosti a ne beton.ČSSR nemělo technologii na plně automatizovaný chod JE.
    Tecumseh
    •  
     14.01.2022 13:56

     30 % ? - to je samozřejmě naprostý nesmysl. Byl by to prostě ruský, u nás modifikovaný pro naše potřeby.
     MirekBa
    • Tecumseh
     14.01.2022 12:11

     A proběhlo transparentní výběrové řízení na tak drahý řídící systém, které je běžné u mnohem levnějších zakázek? Docela by mně zajímaly požadavky a nabídky. Nebo alespoň, kdo se řízení účastnil.
     x2
     • Re: Tecumseh
      14.01.2022 12:28

      Tak byl tam Láďa,Pepa,Karel,malej Honzík,Vráťa...JE není obyčejná stáčecí linka na pivo.Pro klid duše,Rosatom taky jede na automatiku od Siemense,GE.
      Tecumseh
      • Tecumseh
       14.01.2022 12:37

       Fajn, tak 30% jaderné elektrárny bez výběrového řízení a za veřejné peníze. To se přímo nabízí ke korupci.
       x2
 •  
  14.01.2022 10:25

  Jediné možné dodavatele pro Dukovany, Rosatom a CGN/CNNC, jsme z politických důvodů vyřadili. Westinghouse, EDF ani KHNP nejsou nyní a ani v dohledné budoucnosti nebudou schopny něco použitelného v Dukovanech postavit. Směšné je, že Westinghouse nepočítá s našimi osvědčenými a zkušenými dodavateli pro jadernou energetiku: Škoda JS a Arako s ruskými vlastníky a ani čínský ŽĎAS.
  MirekBa
 • Loupežníci klepou na vrata
  13.01.2022 21:17

  Proslulí loupežníci klepou na vrata ČR, spas se kdo můžeš. Lidi vezměte rozum do hrsti !
  rob
 •  
  13.01.2022 17:57

  Westinghouse? a stavět bloky?? Tak o tomhle experimentu bych rozhodovat nechtěl....Němci se toho zbavují a my to budeme stavět s takovými pochybnými firmami....hlavně že se Rusáci a Čína vyřadila předem....pokud se má dát přednost politice před odborným a ekonomickým hlediskem, ať se nic nestaví
  abc1
  •  
   14.01.2022 15:29

   Tohle je teprve experiment https://cz.energyhub.eu/cs/articles/578329/westinghouse-na-ukrajine-dokonci-se-starsimi-dily-jadernou-elektrarnu-ze-sovetske-ery
   Lemrouch
  •  
   14.01.2022 14:29

   Tak určitě. Oni nám bombu do Vrbětic a stovky trollů na ruské ambasádě a my je necháme stavět jadernou elektrárnu. To je fér.. :-)
   qwer
   • fakenews
    17.01.2022 16:47

    Příliš podléháte americkým fakenews a desinformátorům. Trollové na ruské ambasádě jsou úplný blábol, není žádný důvod, aby je drželi právě tam, i rusové (narozdíl od Vás) ví, co je to VPN. I podle verzí čučkařů Rusko mělo útok ve Vrběticích spáchat, protože se odtud měli nelegálně vyvážet zbraně teroristům islamistickým do Sýrie a majdanovskm-fašistickým na Ukrajinu. Rusko by tedy v takovém případě bylo v pozici toho, kdo se brání. Jenže žádné důkazy o spáchání útoku dodány nebyly, stejně jako nebyly předloženy důkazy o otravě Skripala také právě těmito ruskými agenty (naprosto nelogické, protože Skripal se chtěl podle rodiny vrátit do Ruska, naopak logické je, že se mohla bát protistrana, že bude rusům zpívat a měla tedy zájem otrávit jej spíše britská tajná služba). Zatím byly předloženy jen důkazy o přítomnosti ruských agentů. Jenže ti mohli v případě Skripala s ním domlouvat jeho návrat nebo jej sledovat a v případě Vrbětic ohlášení se předem e.mailem svědčí spíše o tom, že monitorovali úbytky zásob a nelegální export zbraní teroristům než že by chtěli na sebe upozornit před vniknutím do špatně střeženého areálu dokonce i s přibližným datumem, kdy tak učiní :D Prostě čučkařská verze kulhá na obě kola invalidního vozíku. Daleko pravděpodobnější je verze, že za výbuchem stojí ten, kdo se bál tohoto ruského vyšetřování zásobování teroristů a kdo výbuchem zametal stopy. A to byla buď přímo BIS nebo BIS nedokázala ohlídat co se tam dělo. Obojí by mělo vést k okamžitému vyhazovu agenta Koudelky oceněného odznáčkem CIA.
    PetMa
   • qwer
    14.01.2022 14:42

    Zajímavé je, že stovky trollu a pachatelé výbuchu ve Vrbeticich byli odhaleni právě v době rozhodování o účasti uchazečů na výběrovém řízení o dostavbě reaktoru a česká entita těchto odhalení byla dopředu vyznamenána americkou tajnou službou za kvalitní spolupráci :-).
    x2
    • Re: qwer
     14.01.2022 15:31

     Podobne zajimave jako pad vlady po tom, co si predseda pustil hubu na spacir, ze by Temelin mohl dostavet Rosatom.
     Lemrouch
     • Lemrouch
      14.01.2022 16:36

      Právě proto jsem se ptal výše na výběrové řízení ohledně řídícího systému do Temelina. Prostě je v tom politika. Za mě, žádný politický protekcionismus. Transparentní řízení pro všechny uchazeče. Veřejné zveřejnění nabídek a jejich vyhodnocení, neboť se to pořizuje z veřejných peněz. Dodavatele, který na tyto podmínky nepřístupi, vyřadit. Padni komu padni. Navic osobní a trestne právní odpovědnost osob, ktere o celé transakci budou rozhodovat. Ale to bych chtěl té demokracie asi moc v této politické žumpe.
      x2
      • Re: Lemrouch
       14.01.2022 17:14

       Oblíbené auťácké retro: Začátkem 90tých se CCCP total rozpadl distribuční řetězec a v poli automatizace/senzoriky/elektrotechniky nebyli sto, ale tisíc let za opicema - to mohli tak osadit nakradenými/vykopírovanými čipy a nasadit tlupu bábušek se sčoty, místo senzorů nasadit kanárky. Doporučení na vybavení západním bezp. systémem padlo ze strany IAEA. JETE byla vybavena špičkovým, spolehlivým systémem, se kterým nebyly 20+ let problémy. To, že bude WH opravovat / upgradovat bezpečnostní systém od WH je naprosto logické. Nebo jako to před jaderku přijede kontejner technických služeb, tam to staré všechno vyhážou a namontují nové? A co patentová ochrana stávajících prvků WH? Na takové věci jako autorizovaná údržba a správa se výběrka nevzpisují. To má stávající systém rozrýpat nějaká cizí firma? Takovou šílenost vymyslí jen fantasta. To je jakokdyby si strojírna nechala rozrýpat překopat celý CNC park svých původně simaticáckych mašin něčím úplně jiným jiným. To by si ve fabrice nejeden technolog/manager/operátor poťukal na hlavu, co to zas kdo vymýšlí za šílenost. A lidi s nulovou znalostí, jak to chodí v průmyslu: Dnes firmy dodají výrobní technologii za prakticky výrobní cenu, vydělávají na servisu a na software. Neznalost neomlouvá ! Napsat výběrko na JE, kde je podmínka 1200MWe, když všichni (kromě jednoho) zájemce dělají 1000/1500 MWe je čirou ukázkou transparentnosti a bezúčelovosti tendru. :D:D:D Jo, a asi si pojedu nechat opravit bávo do dáčije. Voni tomu určo rozumí a udělaj to levnějc :D:D. Mi tam prdnou něco z rencka :D:D. Virologům, makro, mikroekonomum, jaderným fyzikům, politologům, strojařům, bezpečnostním expertům, technologům primárních okruhů, hobby masérům z velína a hlavně ne investorům přeji pěkný zbytek týdne. Čeká Vás perný víkend. Vykládat si s počitačem :D:D:D
       Gyroskop
       • Gyroskop
        14.01.2022 17:37

        Co to je za omáčku? Na technickou stránku věci máme odborníky s patřičným vzděláním a 20 letou praxí v oboru. Těžko jim zde z Patrie do toho kecat. Ale tady jde spíš o tu spinavou politiku před kopnutim do země, které jsme denně svědky.
        x2
        • Re: Gyroskop
         14.01.2022 17:52

         A kde udělai ti vaši odbornící chybu v Černobylu, jehož výbuch jste dokonce bezohledně tajili?
         Velkamedvědice
         • VM
          14.01.2022 17:54

          Nevím, já tam s ukrajinskou obsluhou reaktoru nepracoval.
          x2
          • Ing. Drábová o černobylské havárii
           14.01.2022 19:24

           "Šlo o vojenský, velmi jednoduchý reaktor... Což ale neznamená, že se nedal provozovat bezpečně. Svým studentům s oblibou říkám, že se reaktor bránil havárii až do poslední chvíle. Nicméně touha lidí splnit socialistický závazek vedla jeho obsluhu k tomu, že ochranné pojistky - v rozporu s čímkoliv - vypínali. To jim ale nestačilo. Když byl totiž reaktor odstaven, tak ho ihned vytáhli na potřebný výkon, což je ovšem přísně zakázáno, kvůli takzvaným doznívajícím přechodovým stavům. Aby odezněly, musí se odstavený reaktor nechat potřebnou dobu "oddychnout". Teprve pak je možné znovu zvyšovat jeho výkon. Fatálních chyb bylo víc než dost. Zmíním ale ještě jednu: Plánované snižování výkonu reaktoru bylo pozastaveno, protože Kyjev potřeboval proud. Kvůli tomuto prodloužení odešla směna, kterou vystřídala jiná, a ta už neměla experiment tak dokonale nacvičený."
           Špaček
           • Re: Ing. Drábová o černobylské havárii
            14.01.2022 19:38

            A já myslel, že nejvýznamnější událostí r. 1986 bylo narození Anety Langerové. A vono se stalo něco tak nemožného, jako že ruští hokejisti chlastaj. Že pijou tak moc, že to vidí všichni okolo a oni jsou, v tom delírku, přesvědčeni o tom, že jsou neviditelní. Nebo se prochlastali od střízliva. Každopádně, nepřítel číhá z venčí. Dáme nějakou cifru, ne? https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cernobyl-30-let-pote-havarie-pripravi-ukrajinu-az-o-13-procent-hdp-rocne-1290660 . Aspoň, že to rychle postavili a moc to nestálo. Měli si pozvat borce z Tesly, nebo poručit větru, dešti, ať fouká na východ. Zvídavý jedinec si také vypátrá čísla Běloruska.
            Gyroskop
          • Re: VM
           14.01.2022 17:58

           Mezi chybami se uvádí i typ použitého reaktoru RBMK, produkt bašich odborníků.
           Velkamedvědice
           • VM
            14.01.2022 18:01

            Měli použít správný typ. Co já s tím?
            x2
  • abc1
   13.01.2022 18:00

   píšete mně z duše.
   x2
   • Re: abc1
    14.01.2022 16:02

    Z široké ruské duše
    Velkamedvědice
    • VM
     14.01.2022 16:46

     Co mně to zde podsouvas? Včera jsem pro takové, jako jsi ty jasně a stručně deklaroval, že nestojím o žádnou říši s bývalými okupanty Československa. Měl jsem na mysli (podle abecedniho pořadí) Německo a Rusko. To ty srabe, se na takovou větu nemůžeš ani ve snu.
     x2
Aktuální komentáře
21.01.2022
5:54Čína by místo další stimulace R&D měla spíše provést reformy
20.01.2022
22:03Trhy v nervozitě před FEDem zisky neudržely, dařilo se ale Číně  
17:31Cyklické indikátory v USA a Evropě a hledání atraktivních akcií mimo americké trhy
17:21Technologie dnes v čele pozitivního obratu. Koruna míří k 24,20 EURCZK  
17:11K zastavení růstu inflace je nutná reakce měnové politiky, říká Holub z ČNB
17:10Akcie čínských technologií prudce posilují po uvolnění měnové politiky (komentář analytika)  
16:42Výsledky Alcoa: Prudce rostoucí cena hliníku kompenzuje klesající prodeje  
16:18Akcie na dně a optimistický výhled. Čínské tituly nyní vypadají slibně
15:56Ministerstvo financí zhoršilo odhad letošního růstu ekonomiky na 3,1 procenta, inflaci vidí výše
14:30Nejlevnější sektor v Evropě skrývá potenciál k dalším zisků
14:27Aerolinky American Airlines díky zájmu o cestování o svátcích snížily ztrátu
14:11Ruská centrální banka navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území
12:59Amazon otevře první kamenný obchod s oblečením, kde využije moderní technologie
12:15Jak investovat do S&P 500 snadno? V Patrii bušit do stolu nemusíte
11:21Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent, v EU na 5,3 procenta
11:19Evropa neudržela úvodní zisky, dluhopisům se ale daří  
10:50Existují důvody pro fiskální pravidla v eurozóně? A jak by podle ekonoma Natixis vlastně měla být nastavena?
10:49Inflace se bude letos v eurozóně postupně snižovat, říká prezidentka ECB
10:15Čína podruhé za poslední měsíc snížila úrokové sazby. Chce podpořit ekonomiku
9:12Rozbřesk: Česká koruna jako protiinflační faktor. Vydrží silná nehledě na akciové výprodeje?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00IHS Markit Ltd (11/21 Q4)
13:00Schlumberger NV (12/21 Q4)