Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Westinghouse má zájem o stavbu vícero bloků. Normou jsou alespoň dva najednou, existuje tak potenciál úspory nákladů

Westinghouse má zájem o stavbu vícero bloků. Normou jsou alespoň dva najednou, existuje tak potenciál úspory nákladů

13.01.2022 16:40
Autor: ČTK

Při stavbě více jaderných bloků současně existuje potenciál úspory nákladů. ČTK to dnes řekli zástupci severoamerické společnosti Westinghouse, která se uchází o stavbu pátého bloku v dukovanské jaderné elektrárně. Firma má podle nich zájem jak o stavbu pátého, tak i šestého dukovanského bloku a třetího a čtvrtého bloku v Temelíně.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš opakovaně uvádí, že stavba nového dukovanského bloku bude stát 160 až 180 miliard korun. Podle některých kritiků bude ale konečná cena daleko vyšší.

Vítěz tendru na stavbu nového bloku dukovanské jaderné elektrárny by mohl v České republice postavit až další tři jaderné bloky. Součástí zadávací dokumentace je totiž nezávazná opce na stavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín a šestého bloku v Dukovanech.

"Když se bavíme o výstavbě těchto elektráren, je zřejmá synergie. Pokud máme na stavbě stavební tým pro Dukovany 5, nechcete je demobilizovat a pak je přivést zpět pro Dukovany 6. Existuje potenciál úspory nákladů, pokud jsme schopni část tohoto úsilí dělat souběžně," řekl dnes ČTK viceprezident pro nové jaderné zdroje Westinghouse Michael Coon.

Normou je podle něj právě stavba alespoň dvou bloků naráz, stavba pouze jednoho bloku v Dukovanech je spíše výjimkou. Dva bloky postavila firma například v Číně v lokalitě San-men a v lokalitě Chaj-jang. Ve Vogtle ve Spojených státech staví také dva bloky.

Výsledky bezpečnostního posouzení uchazečů o stavbu pátého dukovanského bloku firma k dispozici zatím nemá. "Nebylo nic významného, na co bychom nemohli odpovědět v reakci na bezpečnostní otázky. Mnoho důrazu bylo na řídící a kontrolní systémy a zadávání zakázek uvnitř EU nebo států NATO. Do toho všeho krásně zapadáme. Z našeho pohledu tedy nebyly žádné významné problémy," řekl Coon.

Spuštění nového bloku v Dukovanech v roce 2036 je podle něj reálné. Možné je dle něj získat do roku 2045 stavební povolení i na další bloky, aby je bylo možné považovat za udržitelné a mohly tak být financovány v rámci takzvané taxonomie. "V tom nevidíme problém. Bude záležet na ČEZ a vládě, jak budou tyto snahy prosazovat a jak budou postupovat," řekl Coon.

Kapacitu na stavbu dalších jaderných bloků firma podle Coona má. "Naším cílem v tomto regionu je mít řadu projektů elektráren AP1000 a podpořit zde energetickou bezpečnost. Takže jakmile získáme tyto zakázky, budeme muset růst, což znamená přivést českou dodavatelskou základnu. Myslíme si, že v regionu, který směřuje k jaderné energetice, existuje spousta synergií, a když se podíváme na AP1000, je to nejlepší technologie," řekl Coon.

Zástupci společnost Westinghouse podepsali memoranda o porozumění se sedmi společnostmi v České republice. Memoranda podepsaná na ministerstvu průmyslu a obchodu se týkají spolupráce na potenciální výstavbě reaktoru AP1000 pro projekt Dukovany 5 a dalších potenciálních projektů AP1000 ve střední Evropě. Navazují na spolupráci firmy se společnostmi Královopolská, Vítkovice, I.B.C. Praha, I&C Energo, NOPO, Sigma Group a Infer.

Westinghouse je jedním ze zájemců o výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Mezi uchazeče patří také francouzská společnost EDF a jihokorejská KHNP.


Čtěte více:

ČEZ a Westinghouse podepsaly smlouvu o modernizaci Temelína
14.09.2021 15:40
Společnost ČEZ a firma Westinghouse Electric podepsaly devítiletou doh...
Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
27.09.2021 13:55
Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby ...
BIS v souvislosti s Dukovany zaznamenala snahu získat interní informace ze státní správy
23.11.2021 13:51
V souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny v Dukovanech zaznamenala ...
Posouzení uchazečů o stavbu bloku Dukovan bude na konci ledna, říká šéf ČEZu. ČR radí, jak na taxonomii
07.01.2022 8:29
Podle generálního ředitele energetické společnosti ČEZ Daniela Beneše ...

Váš názor
 • Garance
  14.01.2022 13:54

  Pokud je termín spuštění 2036 podle WH reálný, pak není problém, aby se dodavatel zavázal při prodlení dodávat plánovanou produkci ZDARMA do doby uvedení do plného provozu. Pokud má být opce na další bloky, nechť se dodavatel zaváže vyřídit stavební povolení, pokud nevyřídí nechť kompenzuje jiným způsobem opět ZDARMA po celou dobu zamýšlený podíl energetického mixu ČR. Při jakémkoliv zpoždění automaticky dodavatel převezme na svá bedra veškeré sankce ze strany EK za neplnění limitů CO2. Současně bych nechal volnou ruku, ať na zakázce pracuje třeba Trinidad, když na český podnik spadne dopravní letadlo, bude to problém dodavatele bloku a ne ČR kvůli podmínce zapojení českých firem. Náhoda je svině. Podmínky si určuje kdo platí nebo snad ne? Nebo má snad někdo v ČR obavu, že schválení dodavatelé budou ČR vydírat, protože nemáme jinou volbu jak splnit ekologické limity než podepsat ty 3 bloky? Potom soucit s Polskem, které jádro vůbec nemá - při jeho dvojnásobné produkci elektřiny oproti ČR budou muset u WH objednat ekvivalent 10 bloků?
  Mudr.c
  • Re: Garance
   14.01.2022 14:35

   v ČR a takové podmínky?.....to si spíše bude diktovat podmínky Westinghouse.....přeci made in USA, náš vzor....prostě myšlenka dobrá, ale dle mne postavit takových bloků v inflační době a jiných nejistot je nereálné.
   abc1
 • Info
  14.01.2022 10:38

  Westinghouse dokončil oba bloky v Temelíně.Proč si to nepostavíte sami,když víte všechno nejlíp?
  Tecumseh
  • Re: Info
   14.01.2022 11:22

   Westinghouse dodal do Temelína jen řídící systém. To politické rozhodnutí o účasti Westinghouse přišlo zcela náhle ze dne na den a tím naštvalo mé kolegy, kteří se problémem řízení, fyzikou a bezpečností reaktoru dlouho zabývali.
   MirekBa
   • Re: Info
    14.01.2022 12:02

    Jen?!Nejsložitější je vždy oživení technologie,proto řídíci systémy+oživení tvoří 30% ceny.Platí se za vedomosti a ne beton.ČSSR nemělo technologii na plně automatizovaný chod JE.
    Tecumseh
    •  
     14.01.2022 13:56

     30 % ? - to je samozřejmě naprostý nesmysl. Byl by to prostě ruský, u nás modifikovaný pro naše potřeby.
     MirekBa
 •  
  14.01.2022 10:25

  Jediné možné dodavatele pro Dukovany, Rosatom a CGN/CNNC, jsme z politických důvodů vyřadili. Westinghouse, EDF ani KHNP nejsou nyní a ani v dohledné budoucnosti nebudou schopny něco použitelného v Dukovanech postavit. Směšné je, že Westinghouse nepočítá s našimi osvědčenými a zkušenými dodavateli pro jadernou energetiku: Škoda JS a Arako s ruskými vlastníky a ani čínský ŽĎAS.
  MirekBa
  •  
   22.02.2022 10:41

   Naštěstí vyřadili. Při pohledu na Ukrajinské hranice jsem rád, že tahle banda nebude mít s dostavbou Dukovan či Temelína nic společného
   David Kovář
 • Loupežníci klepou na vrata
  13.01.2022 21:17

  Proslulí loupežníci klepou na vrata ČR, spas se kdo můžeš. Lidi vezměte rozum do hrsti !
  rob
 •  
  13.01.2022 17:57

  Westinghouse? a stavět bloky?? Tak o tomhle experimentu bych rozhodovat nechtěl....Němci se toho zbavují a my to budeme stavět s takovými pochybnými firmami....hlavně že se Rusáci a Čína vyřadila předem....pokud se má dát přednost politice před odborným a ekonomickým hlediskem, ať se nic nestaví
  abc1
  •  
   14.01.2022 15:29

   Tohle je teprve experiment https://cz.energyhub.eu/cs/articles/578329/westinghouse-na-ukrajine-dokonci-se-starsimi-dily-jadernou-elektrarnu-ze-sovetske-ery
   Lemrouch
  •  
   14.01.2022 14:29

   Tak určitě. Oni nám bombu do Vrbětic a stovky trollů na ruské ambasádě a my je necháme stavět jadernou elektrárnu. To je fér.. :-)
   qwer
Aktuální komentáře
05.06.2023
22:01Wall Street zahajuje nový týden rozpačitě. Akcie Intelu - 4,63 %  
17:57Propichování bublin reálnými sazbami a férové valuace celého trhu
17:20S&P 500 se dál opírá o techy. Plyn prudce zdražil a data zklamala  
16:58Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v červnu klesla kvůli Německu
16:58Ján Hladký: Expanze Piluka.cz není zadarmo (nové doporučení a cílová cena)  
16:49Itálie by mohla přestat vyrábět elektřinu z uhlí už v roce 2024, řekl ministr
14:45Investoři k americkému trhu opatrní, preferují růstové tituly. Evropa stále levnější
13:44WSJ: Regulátoři v USA chtějí zpřísnit kapitálové požadavky pro velké banky
12:46Týdenní výhled: Saúdská Arábie snižuje dodávky ropy, Americká vláda začne vysávat likviditu  
12:15Omezení dodávek cenu ropy příliš nenakoplo. Dluhopisy sledují aktivitu americké vlády  
12:06Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku
10:54Mzdy zrychlují méně, než čekala ČNB
9:46Průměrná mzda klesla v prvním čtvrtletí reálně o 6,7 procenta
9:23Rozbřesk: Česko opouští recesi jako “princezna Koloběžka první”
9:17Co s ČEZ? A kam bez ČEZu? Online konference Patria Finance s analytiky a experty, Michalem Šnobrem, Jaroslavem Šurou či Radimem Dohnalem 7. 6. od 15:00
8:51Saúdové omezí těžbu, Evropa zahájí smíšeně  
8:30Saúdská Arábie omezí dodávky ropy o jeden milion barelů denně
7:06Velký návrat domů: Firmy se kvůli geopolitickému napětí přibližují zákazníkům
04.06.2023
10:20Víkendář: Firmy chtějí diverzifikovat, mohou jít cestou, kterou již roky sleduje Samsung a nyní se přidává Apple
03.06.2023
12:17Víkendář: Co fungovalo v Číně, nemusí fungovat v Indii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y