Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vznik akciově – inflačního pravidla dvaceti a co ukazuje v současném prostředí

Vznik akciově – inflačního pravidla dvaceti a co ukazuje v současném prostředí

22.08.2022 17:31

Takzvané pravidlo dvaceti velmi jednoduchým, či spíše příliš zjednodušeným způsobem spojuje valuace a makroekonomické prostředí – konkrétně inflaci. Jak to vlastně vzniklo a co by to pravidlo říkalo o dnešku?

V ekonomii a financích se nejednou postupuje tak, že je na základě nějaké lepší, či horší teorie a nějakého období v historii odvozen „vztah“. Ten je pak používán pro posouzení toho, jak by věci „měly být“. Příkladem je právě ono pravidlo dvaceti. Které jsem tu již před časem zmiňoval a v prostředí pokračující vyšší inflace se k němu vracím. Toto „pravidlo“ na základě inflace a čísla dvacet říká, jaké by v danou dobu „měly být“ valuace amerických akcií. Pokud je tedy inflace 0 %, férové PE by podle tohoto pohledu mělo dosahovat dvaceti, pokud je inflace 10 %, férové PE by mělo být na deseti. A tak dále. 

Můžeme mít výhrady ke konkrétní kalibraci pravidla, ale vztah „vyšší inflace, nižší valuace a naopak“ je alespoň na první pohled v souladu s intuicí. Smysluplnost pravidla se ale podle mne ještě více rozpadá, pokud nastávají dezinflační, či deflační tlaky. Vezměme si teoretickou deflaci, kdy ceny klesají 5 % ročně. Jelikož ceny a mzdy zřejmě stále neoplývají velkou flexibilitou směrem dolů, pravděpodobně by šlo o prostředí značného útlumu ekonomické aktivity a ziskovosti firemního sektoru. Pravidlem implikované PE by ale mělo dosahovat hodnoty 25.

Co říká historie? Nedivil bych se, kdyby pravidlo dvaceti vzniklo na základě cca dvacetileté zkušenosti po roce 1955. Poté se součet PE a inflace výrazně rozkolísal. A i když v průměru se nemusel od dvaceti nějak výrazně odchylovat, jako nějaký valuační, neřkuli časující nástroj je v podstatě již nějaký čas nepoužitelný:

inflace akcie
Zdroj: Twitter

Proč tu tedy trávím časem něčím, co je podle mne téměř irelevantní? Možná hlavně jako ukázka toho, jak vznikají některá pravidla a poučky na trhu. Možmá jako ukázka toho, že některá praviudla mohou relativně fungovat v určitém režimu, ale v jiném se jejich relevance vytrácí.

A kdyby přes výše uvedené někdo přece jen z perspektivy pravidla dvaceti posuzoval současný stav trhu, vyšlo by mu, že akcie jsou hodně předražené. Tedy že PE je s ohledem na výši současné inflace nemístně vysoko. Čímž se rychle dostáváme k nepřecházející přechodné inflaci. Jinak řečeno, pokud by současné PE mělo být v rámci pravidla dvaceti „férové“ mělo by být o více než pět bodů níže. Nebo by měla být o více než pět procentních bodů níže inflace. Což by v podstatě znamenalo inflaci něco nad inflačním cílem ve výši 2 %. Čtěte více:

Meme akcie nejsou o investování, ale o jiné planetě
22.08.2022 14:07
James Stewart z The New York Times hovořil na CNBC o tom, že řada lidí...
Evropské akcie pod tlakem automobilek a technologií klesly nejníže za více než tři týdny
22.08.2022 12:51
Akcie v Evropě spolu s US futures dnes dopoledne klesaly, jelikož na n...
Průzkumy TotalEnergies a Eni objevily u pobřeží Kypru další významné ložisko plynu
22.08.2022 14:11
Společnosti TotalEnergies a Eni oznámily objev významných zásob plynu ...
Webinář už dnes ve 14:00: Bezvavlasy vstupují na burzu – zeptejte se na vše, co vás zajímá!
25.08.2022 12:02
Přemýšlíte o investici do akcií Bezvavlasy? Pak se zaregistrujte na we...
Německý vývoz do třetích zemí se v červenci poprvé po třech měsících snížil
22.08.2022 15:16
Německý vývoz do třetích zemí v červenci klesl v porovnání s předchozí...

Váš názor
  • Pravidlo dvaceti
    22.08.2022 22:30

    Teoreticky, na zaklade historie (velmi kratke), lze souhlasit. /// Kalibrace. /// Chaos. /// Cim hure, tim lepe, to je dnesni svet okulárem politika. /// Diplomacie (statni) DNES urcuje zbytku populace co JE a co už NENÍ spravna cesta k obchodu, směně zboží. Mezi KONFORMNÍ, tč. dlouhodobě zažité a logistickými cestami prověřené, se pozvolna VKRÁDAJÍ jiné konformní alternativy, jako FISKALNI STIMULY ve stylu "porucime vetru i desti" alias green deal, enviromentalismus, ... /// Regulace, dotace, rozpad WTO. Zamerne v obracenem poradi, aby premyslivy clovek z frustrace nesahl k halocinogennim proatredkum... /// Jen na okraj: kazde tisicileti/stoleti moderni historie má sveho mistra, jako SOKRATES, PLATON... pozdeji prisel Jezis, Karel IV., nebo Habsburkové, Napoleon, Hitler-Stalin, Biden-Putin. /// Gorbacov "procistil" vzduch k VOLNEMU OBCHODU cimz "prilozil pod kotel" ROZMACHU GLOBALIZACE, ale pouze na obdobi 1985-2008.(To je jako pulhodinovy zahradni dest mezi obdobimi sucha.) Po té doslo opet na SOUBOJ o ROZDELENI PRAV NA TERITORIUM, tak jak tomu bylo od pocatku veku lidstva = ten ekonomicky silnejsi, technologicky vyspelejsi, si podrobuje VŠECHNY OSTATNÍ smerem od zemepisne blizkeho k vzdalenejsimu (ti, co mezitim neprestali EXISTOVAT, bez ohledu na to, zda jde o technologii pazourku nebo nuklearni zbrane, jsou pohlceni, bezvyhradne.) Dnes se sklonuje MONOPOL, OLIGOPOL, ovsem pouze v samizdatovych kruzich. Mainstream ocenuje jejich praci a oslavuje vysledky konani antimonopolnich uradu...
    Mudr.c
Aktuální komentáře
21.05.2024
17:37Dopadne AI jako ESG?
17:13Americké akcie se rychle přenesly přes slabý úvod  
16:47UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na valnou hromadu
16:26Regulátor v USA chce po burzách dopracovat žádosti o ETF na spotový ether
15:06Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v EU
14:56Nastal čas podívat se blíže na britský trh
14:50Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan
14:08Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
13:52ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
13:36TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady
13:21Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat
13:13Nejhůře střeženým tajemstvím na Wall Street je překonání odhadů na výsledcích Nvidia, s reakcí trhu je to horší  
12:45Na Wall Street zůstal poslední medvěd, ten ale očekává pokles trhu o 20 %
11:56Spotřeba plynu v ČR dál klesá, v prvním čtvrtletí meziročně o více než čtyři procenta
11:32Inflace Fed nepotěšila? Akcie dnes klesají  
9:56PwC: Odvětví s vysokým podílem umělé inteligence vykazují nárůst produktivity
9:07Rozbřesk: Česká koruna na pozitivní vlně, jaké impulsy ji mohou posunout dál?
8:55Dividenda ČEZ, budoucnost českých sazeb a nová cílovka na Komerční banku od JP Morgan  
6:37FX Strategie: Férové nastavení očekávání pro ECB a Fed by nemělo dát eurodolaru moc prostoru, koruna v silné ofenzivě  
20.05.2024
19:01Relativita monetární restrikce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba