Před Vánoci se koruna obchodovala kolem EUR/CZK 24,20. Obchodování mezi svátky by mělo být tradičně klidnější, alespoň co se týče objemů. Volatilita sice může být vyšší, nicméně případným výkyvům bychom z hlediska interpretace nepřikládali velký význam.
Koruně (i euru) na rozdíl od milovníků bílých Vánoc navíc dělá radost teplé počasí, které má za následek, že do zásobníků bývá dokonce vtláčen zemní plyn, což zlepšuje v tuto chvíli výhled nejen na letošní, ale i následující zimu.
Eurodolar
Eurodolar má přes svátky tendence posouvat se výše. Při absenci důležitějších makro událostí (týká se i týdne před námi) euru hraje do karet zejména nebývale teplé počasí, které znamená, že spotřeba plynu je nízká (dokonce se v některých dnech i plní zásobníky) a jeho cena klesá. Dobrou zprávou je i fakt, že klesá i cena elektřiny - na rok 2023 se před Vánoci dostala pod 250 EUR/MWh. Na druhé straně Atlantiku se naopak potýkají s vlnou nebývale studeného počasí.
Komentáře z Ruska, které je údajně připraveno obnovit dodávky plynu skrze plynovod Jamal (přes Polsko), zůstávají a asi i zůstanou bez výraznější politické i tržní odezvy.
Zajímavý je i vývoj v Číně, která se tváří v tvář společenské nespokojenosti s tvrdými opatřeními proti COVIDu rozhodla dále rozvolňovat. To má vzhledem k velikosti populace za následek obrovské počty nakažených - některé odhady hovoří o čtvrt miliardě (!) během prvních dvaceti dní prosince - které se kromě obětí (statisíce až milion) jen těžko obejdou bez ekonomických následků.