Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bloomberg: Credit Suisse a ti blázniví, bohatí a úzkostliví Asiaté

Bloomberg: Credit Suisse a ti blázniví, bohatí a úzkostliví Asiaté

16.03.2023 16:34
Autor: ČTK

Zdá se, že kdykoli se ve světě bankovnictví objeví nějaká nervozita, Credit Suisse Group je první na ráně. Tato druhá největší švýcarská banka potřebuje u veřejnosti preventivně vylepšit pověst, než ti blázniví, bohatí a úzkostliví Asiaté stáhnou z Credit Suisse všechny své peníze. Ve svém komentáři to napsala agentura Bloomberg.

Po rekordním propadu ceny svých akcií a po prudkém růstu ceny swapů úvěrového selhání se banka snaží obnovit důvěru. Uvedla, že si půjčí až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu Kč) od centrální banky, která nabídla, že v případě potřeby poskytne záložní likviditu. Credit Suisse rovněž odkoupí prioritní dluhové cenné papíry až asi za tři miliardy franků.

To je ale jen malá úleva pro klienty privátního bankovnictví v Asii, kteří byli ohromeni a fascinováni rychlým pádem uznávané banky se sídlem v Curychu, píše Bloomberg.

Záleží na tom, jak se Asiaté na švýcarskou banku dívají. Podle finančního ústavu HSBC se tento region v letech 2016 až 2020 podílel na růstu zisku divize Credit Suisse pro správu majetku jednou třetinou a na kumulativním růstu investovaných aktiv ze 48 procent. Hongkong, Peking a Singapur patří mezi deset měst, kde žijí velmi bohatí lidé - takoví, kteří disponují čistým majetkem za více než 30 milionů dolarů. Pokud se Credit Suisse už nebude starat o peníze nejbohatším lidem v Asii, těžko se pak může považovat za globálního správce majetku.

V asijském regionu se Credit Suisse v poslední době potýká s mnoha překážkami. Bohatí čínští klienti se začali mnohem více obávat o vklady do švýcarských bank, a to kvůli tvrdému přístupu, který Švýcarsko uplatňuje vůči sankcím. Neutralita Švýcarska je nyní zpochybňována - vláda postupuje v souladu s Evropskou unií při postihování bohatých spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina.

Aby toho nebylo málo, požadavek na výběr 42 miliard dolarů z americké společnosti SVB Financial Group a její následný krach jsou hezkou připomínkou toho, že Credit Suisse vykazuje velmi podobné problémy. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se objem klientských vkladů proti předchozímu čtvrtletí propadl o 40 procent, nejlepší správcové majetku začali utíkat ke konkurenci a svou klientelu brali s sebou.

Ve snaze zastavit odliv klientů v Asii, Credit Suisse nedávno zvýšila tříměsíční depozitní sazby pro nové vklady od pěti milionů dolarů a více až na 6,5 procenta. To je podle údajů agentury Bloomberg o 1,5 procentního bodu více, než nabízí přímý konkurent Credit Suisse, a to největší švýcarská banka UBS.

Tato lákavá sazba už ale zavání zoufalstvím. Podle americké bankovní skupiny Citigroup mají téměř všechny tyto vklady smluvní splatnost kratší než jeden rok. Vzhledem k tomu, že Credit Suisse je vystavena expozici vůči velmi majetným lidem, je velká část vkladů pravděpodobně nepojištěná. Švýcarsko garantuje vklady pouze do výše 100.000 franků (2,4 milionu Kč).

Například Číňané jsou obzvláště opatrní a také velmi citliví na negativní zprávy. Koneckonců byli v poslední době svědky regulačních zásahů Pekingu a trpěli jimi. Celé odvětví doučování - které si tak oblíbil rizikový kapitál - přes noc zmizelo. Bohatí klienti dříve rádi kupovali dolarové dluhopisy vydané developerskými společnostmi, jako je China Evergrande Group, které lákaly na velmi slušné výnosy. Tento lukrativní byznys ale vzal zasvé po rekordní vlně nesplácených závazků developerů.

Bohatí Asiaté zjišťují, že nemá smysl honit se za výnosem, pokud si člověk není jist, že dostanete zpět vložené peníze. Credit Suisse musí řešit spoustu dotazů klientů, od rizika sankcí až po bezpečnost jejich vkladů. Situaci zhoršuje i náhlý v obrat v čínské politice. Aby švýcarská banka své asijské aktivity udržela, má před sebou mnohem více práce než vydávání tiskových zpráv. Musí uklidnit své klienty v Asii - ve svém centru zisků a růstu.


Čtěte více:

Štafetu panikáře na bankách přebírá Credit Suisse (až -30 %). Hlavní akcionář rozhodně nedodá nový kapitál
15.03.2023 12:10
Evropské bankovní tituly jsou ve středu znovu pod silným tlakem a zdro...
S Braněm Sotákem po pádu SVB: Chyba hrubá a ta zásadní, kde trestá trh, recesi se nevyhneme a proč Fed nemá zastavit růst sazeb
15.03.2023 19:16
Na pádu Silicon Valley Bank (SVB) se dají najít paralely s rokem finan...
Credit Suisse díky pomoci 50 miliard švýcarských franků od centrální banky jen získává čas
16.03.2023 8:30
Příslib finanční pomoci od centrální banky poskytl druhé největší švýc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.06.2023
16:47Slabá data pomáhají akciím, když poslala výnosy níž  
15:02RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
14:50Dodržení letošního schodku je podle rozpočtové rady krajně nepravděpodobné
14:47Mishkin: Pokles sazeb mimo hru, po případné pauze pravděpodobnější další růst
14:11Zrychlení stavby OZE může navýšit příjmy v ČR o stovky miliard korun
12:38Taylor: Sledovat dvě proměnné by pro centrální banku nemělo být tak těžké, sazby by měly ještě trochu růst
12:20Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí klesla o 0,1 procenta, je v recesi
11:25Akcie jsou nerozhodné. Růst sazeb zpět v centru pozornosti  
11:10Energetická krize ještě není zažehnána, varuje německý regulátor
10:17Pilulka spustila veřejnou nabídku nových akcií. Peníze využije na další růst i nové služby
9:14Rozbřesk: Slabý maloobchod dále brzdí českou ekonomiku
9:06Nezaměstnanost v Česku dále klesla, v květnu 3,5 %
9:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o nových emisích dluhopisů
8:56Futures napovídají o mírně negativním úvodu na trzích v Evropě  
8:40Japonská ekonomika překvapila silou růstu. Data firem ukázala, že domácí poptávka oživuje
6:28Blinder: Inflace klesá, trh práce je silný, takhle to může jít dál a dál
07.06.2023
22:00Wall Street prošla smíšeným vývojem; technologie šly opět svoji cestou, tentokrát ale dolů  
17:16Evropa zavírá negativně, v USA se daří energetice  
17:04Ekonomové úspěšně předpověděli devět z pěti recesí…
16:50Průmyslová výroba v Německu v dubnu stoupla o 0,3 procenta, čekal se vyšší růst

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
DocuSign Inc (04/23 Q1, Aft-mkt)
8:00Wizz Air Holdings Plc (03/23 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.