Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Invesco: Devět věcí, které nás duben naučil o globální ekonomice

Invesco: Devět věcí, které nás duben naučil o globální ekonomice

28.04.2023 6:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Duben utekl jako voda. Měsíc byl nabitý nově zveřejněnými daty, která nám poskytla vhled do toho, jak se daří světové ekonomice navzdory agresivně nastavené měnové politice a boji s inflací. Níže najdete devět věcí, které jsme se tento měsíc dozvěděli a které jsou podle Invesco pro investory důležité.

1. Zdá se, že se podařilo odvrátit zásadní bankovní krizi

Bankovní mini krize odezněla a zdá se, že šlo spíše o jednorázový než systémový problém. Po březnovém nárůstu nad 26 bodů (v době největších otřesů) se index volatility VIX výrazně zklidnil a minulý týden skončil pod úrovní 17 bodů. Jak jsme ale zatím viděli v současné výsledkové sezóně, není ještě vyhráno. Banky zatím vykázaly, nebo by měly vykázat, růst tržeb výrazně na 10 %, ale v detailu se mohou výsledky lišit:
Největší banky ve finančních centrech vykázaly obecně mnohem lepší výsledky, ačkoli se musejí vyrovnat, podobně jako ostatní banky, s řadou výzev (tj. zvyšování opravných položek na úvěry v očekávání zpomalení ekonomiky, nutnost zvyšovat sazby z vkladů),
? U regionálních bank je situace smíšená – některé hlásí pokračující odliv vkladů a nadále se nacházejí pod tlakem, zatímco jiné již hlásí přírůstky. Index regionálních bank KBW na začátku března výrazně oslabil a od té doby se obchoduje níže, což naznačuje pokračující pesimismus přinejmenším vůči některým regionálním bankám. Zdá se však, že velká krize byla odvrácena, to je náš hlavní poznatek.

Jeden generální ředitel z oblasti finančních služeb výstižně popsal první čtvrtletí jako „zátěžový test v reálném světě“; ukázalo se, že pokud budou politici jednat rychle a efektivně, bankovní sektor vydrží.

2. Dochází ke zpřísňování úvěrových podmínek

Nejvýznamnějším důsledkem bankovní krize je zpřísnění úvěrových podmínek. V poslední Béžové knize Federálního rezervního systému bylo uvedeno, že ekonomická aktivita obecně zůstává solidní, ale úvěrové podmínky se v řadě okresů zpřísňují. Například dallaský Fed uvedl, že "poptávka po úvěrech dále oslabila, objemy úvěrů poklesly a úvěrové podmínky se zpřísnily", zatímco sanfranciský Fed poznamenal, že "úvěrové standardy se výrazně zpřísnily a několik depozitních institucí se rozhodlo snížit objemy úvěrů, zejména pro nové klienty, přestože dosud hlásily dostatek likvidity."

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová nadále sílí své obavy z inflace. Minulý týden varovala, že očekává, že cenové tlaky zůstanou po určitou dobu vysoké. ECB nyní zvažuje další velké zvýšení sazeb na svém příštím zasedání. Nezapomínejme, že ECB také usilovně pracuje na rychlém snížení objemu své rozvahy.

Minulý týden guvernér Bank of England Andrew Bailey ujistil, že minibankovní krize nebude mít vliv na cestu zvyšování sazeb: „To, co jsme neudělali – a neměli bychom dělat – je měnit nastavení měnové politiky, které preferujeme, kvůli finanční nestabilitě. To se nestalo.“

Kromě toho nejnovější index úvěrových podmínek Americké bankovní asociace ukazuje, že bankovní ekonomové očekávají v příštích šesti měsících výrazně horší podmínky na trhu úvěrů a přísnější úvěrové standardy.

3. Matoucí signály ohledně stavu americké ekonomiky

Některé signály naznačují, že americká ekonomika je v potížích, zatímco jiné, že naopak zůstává velmi odolná nebo se dokonce zotavuje. Průzkum výhledu výrobní aktivity Philly Fedu ukázal nejnižší úroveň aktivity od května 2020, zatímco Empire State Manufacturing Survey newyorského Fedu poprvé za pět měsíců vykazuje růst. A bleskové indexy nákupních manažerů (PMI) S&P Global pro americkou ekonomiku byly oslnivé: PMI ve službách dosáhl 12-měsíčního maxima a PMI ve výrobě dokonce 6-měsíčního maxima. Většina dat ukazuje, že americká ekonomika je dosud v kondici, byť zůstává zranitelná zpožděnými účinky zpřísňování měnové politiky.

4. Ekonomika eurozóny zůstává v dobrém stavu


Nadále dostáváme pozitivní ekonomická data z eurozóny, která se ukázala být mnohem odolnější, než se očekávalo. Bleskový kompozitní index PMI S&P pro eurozónu dosáhl hodnoty 54,4, což je 11-měsíční maximum. K tomu přispěla aktivita ve službách, která je na 12-měsíčním maximu; průmysl naproti tomu hodnotíme jako slabší.

5. Zvýšená inflace zůstává v mnoha částech světa problémem


Jak je patrné z průzkumů S&P Global PMI, ceny služeb v ekonomice eurozóny zůstávají tvrdošíjně vysoké. Index spotřebitelských cen ve Velké Británii za březen dosáhl meziročně vyšší než očekávané hodnoty 10,1 %. To je sice pokles oproti ještě překvapivější únorové hodnotě 10,4 %, ale rozhodně nejde o metu, se kterou by centrální bankéři byli spokojeni. Naopak spíše vyvolává obavu, že inflace dále zapustí kořeny.

Japonsko vykázalo v březnu meziroční inflaci ve výši 3,2 %, což je oproti únoru mírný pokles. Jádrová míra inflace bez započtení potravin a energií však dosáhla 3,8 % oproti 3,5 % v únoru, což je výrazný nárůst. To by mohlo přispět k tlaku na nového guvernéra Bank of Japan, aby provedl změny v měnové politice.

6. Zvýšená inflace však není problém všech zemí

Kanadská inflace měřená indexem cen výrobců (PPI) se dostala v březnu na meziroční bázi skutečně do záporných hodnot
, vzhledem k březnu 2022, kdy dosáhla nejvyšších hodnot. Velký pokles PPI naznačuje, že trhy mohou tempo dezinflace podceňovat. A nezapomínejme, že tato data přicházejí poté, co Bank of Canada v lednu zařadila "pauzu" ve zvyšování sazeb, čímž nám připomíná, jaké zpoždění měnová politika má. V tomto cyklu ostatně kanadská inflace předbíhala inflaci v USA, což zase naznačuje, že v USA může brzy dojít na kanadský scénář.

7. Znovuotevření Číny podpořilo ekonomiku

V souvislosti s pokračujícím znovuotevřením ekonomiky v Číně dostáváme nadále převážně dobré zprávy o tamní hospodářské aktivitě. Čínská ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí 2023 o 4,5 %, čímž překonala odhady ve výši 4 % a výrazně překonala růst ve čtvrtém čtvrtletí, který činil 2,9 %. Ještě povzbudivější je, že čínské maloobchodní tržby vzrostly v březnu o 10,6 % oproti 3,5 % za leden-únor. Je zřejmé, že došlo k uvolnění “zadržené poptávky”. Generální ředitel společnosti Airbus se rozplýval, že "znovuotevření Číny se ukazuje být silným motorem zotavující se letecké dopravy, který by ve všech regionech nyní měla konvergovat k normalizované úrovni nebo dokonce k vyšším úrovním než před covidem."

V oblasti průmyslové výroby a investic do fixních aktiv došlo k mírnému zklamání, které by však mělo odeznít s tím, jak se bude zlepšovat podnikatelská důvěra. Nezaměstnanost ve městech je na cestě správným směrem a Invesco očekává, že s pokračujícím oživením bude následovat i nezaměstnanost mladých. Domnívá se také, že znovuotevření přispívá ke zlepšení globálních tlaků v dodavatelském řetězci, které jsou nyní podle indexu globálního tlaku v dodavatelském řetězci newyorského Fedu na předpandemické úrovni.

8. Dosavadní výsledková sezóna byla relativně pozitivní

Dosud 18 % společností z indexu S&P 500 vykázalo zisk za první čtvrtletí. Z těchto společností 76 % pozitivně překvapilo. Pozitivní výsledky přinesly zejména sektory zdravotní péče, spotřebního zboží a financí. Nenechte se však mýlit – jedná se o "překonání" směrem dolů revidovaných očekávaných zisků. Pokles zisků se očekává i v tomto čtvrtletí. To je v pořádku – zdá se, že právě s touto možností začaly trhy počítat, když loni docházelo k výprodejům. A Invesco se domnívá, že klesající sazby by mohly být vyrovnávací silou, která pomůže růstu násobků ve chvíli, kdy nižší zisky tlačí cenu akcií níže.

9. Divergence zrychlila

Zatímco u akcií volatilita klesla, u dluhopisů se ve skutečnosti zvýšila
. Tato divergence začala v polovině roku 2022, ale v poslední době došlo k jejímu akceleraci. Na vině může být nejistota ohledně dalšího směřování Federálního rezervního systému. Očekával bych, že implikovaná volatilita u akcií poroste s tím, jak se USA budou blížit k dluhovému stropu bez jasného plánu na jeho řešení.

Zdroj: Invesco

 

Čtěte více:

Stratégové Goldmanů si stojí za svým růžovým výhledem na americké dluhopisy. V Citi už tak optimističtí nejsou
21.04.2023 13:47
Goldman Sachs si pevně stojí za svým býčím výhledem na americké dluho...
Na investičních dluhopisech se otevírá okno příležitosti, domnívají se stratégové Invesco
21.04.2023 15:59
Současné podmínky považujeme za příznivé k akumulaci dluhopisů investi...
Sazby jsou v podstatě na vrcholu, recese přijde ve druhé polovině roku, domnívá se ekonomka
24.04.2023 11:01
Spotřebiteli se dostalo vysoké vládní pomoci, prudce tudíž vzrostly je...
Nafouknuté valuace technologických gigantů by mohly být pro index S&P 500 problém
25.04.2023 14:04
Akciový trh tento týden čelí velké zkoušce. Očekává se totiž, že velké...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2024
17:32WEBINÁŘ Psychologie úspěšného investora s hlavním makléřem Pavlem Mokošem - 26. června od 15:00
17:16Vyrostou technologické firmy ze svých vysokých valuací?
16:16Největší investice v moderní historii Česka, onsemi za 2 miliardy dolarů rozšíří výrobu mikročipů
15:38Wall Street vybírá své akciové tipy z indexu S&P 500 na druhou polovinu roku
14:37Evropská komise navrhla rozpočet EU pro rok 2025 ve výši 199,7 miliardy eur
13:49Jakub Brukner: Alternativy k Nvidii, panika na francouzských bankách a evropské automobilky
12:33Technická analýza: Útok Amazonu na historická maxima  
11:58Výrobce tenisek Golden Goose kvůli nepokojům v EU odkládá vstup na burzu
11:33Evropské akcie bez nových impulsů slábnou. Koruna pokračuje v ústupu  
10:41Jízda Nvidie na vrchol: Enron, krypto, covid, AI a výnos 591 078 %
9:41Inflace v Británii se v květnu po třech letech vrátila na dvouprocentní cíl
9:08Rozbřesk: MNB snižuje základní sazbu na 7 % a zařazuje opatrný režim, koruna oslabila přes 24,80 EURCZK
9:06Čínské automobilky usilují o zavedení odvetných cel na auta z EU
8:55Nvidia předhonila Apple a Microsoft a stala se nejhodnotnější firmou, v USA se dnes neobchoduje a evropské futures jsou smíšené  
18.06.2024
22:02Hlavní indexy dnes bez větších změn. Nvidia se stala nejhodnotnější společností světa.  
17:58Tady se hledá nejpohodlněji…
17:38Fitch zlepšila výhled polské ekonomiky, letošní růst odhaduje na 2,8 procenta
17:20Akciová Evropa dnes vede nad Amerikou, dluhopisy profitují z dat  
15:20Analytici: Francouzské akcie kvůli politické nejistotě čeká nejspíš další propad
15:17Maloobchod ve druhém čtvrtletí vzbuzuje pochybnosti o síle amerického spotřebitele  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet nově zahájených staveb, m/m