Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ umožní 160.000 klientů s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif

ČEZ umožní 160.000 klientů s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif

11.07.2023 15:05
Autor: ČTK

Zhruba 160.000 zákazníků energetické společnosti ČEZ, kteří mají od loňska ceny energií dlouhodobě zafixovány nad úrovní vládního cenového stropu, bude moci přejít na nižší tarif. Nikdo z těchto klientů by tak od roku 2024, kdy by měla skončit platnost vládních stropů, neměl platit za energie cenu nad jejich úrovní. Domácnosti, kterých se změna týká, mají v průměru ušetřit na elektřině kolem 8000 korun ročně. ČEZ bude tyto klienty postupně opakovaně obvolávat. Firma o tom dnes informovala ČTK. Řešení pro zákazníky s cenami nad stropem připravuje také například innogy, Pražská energetika loni fixace nenabízela.

ČEZ lidem změnu umožní bez sankcí. "Nabídneme jim možnost přejít na aktuální fixovaný produkt s klesající cenou. Nikdo z našich zákazníků tak nebude muset platit v příštím roce ceny nad stropy," řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Po celý letošní rok platí v Česku vládou nařízený cenový strop na elektřinu a plyn. Všichni odběratelé tak platí maximálně 6000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Vládní maxima platí bez ohledu na to, zda mají zákazníci u svých dodavatelů smlouvy s cenami nad stropem. Od začátku příštího roku by ovšem podle současných očekávání měla platnost vládních stropů skončit. Termín, dokdy se musí tarif změnit, podle ČEZ není. Společnost bude sama kontaktovat klienty do konce letošního roku, odběratelé nebudou muset chodit na pobočky nebo sami kontaktovat dodavatele. Pokud si někdo změnu tarifu rozmyslí až po Novém roce, bude změna možná i tehdy.

Dlouhodobé smlouvy s fixovanými cenami nad vládním stropem loni u ČEZ podle společnosti uzavřelo kolem 160.000 klientů. Při předpokládaném skončení platnosti vládních stropů by tak tyto odběratele čekalo výrazné zdražení energií. Elektřinu či plyn od ČEZ odebírá 3,3 milionu zákazníků, z toho elektřinu 2,7 milionu.

Zákazníci s cenami nad vládním stropem budou moci přejít na tarif s postupně klesající cenou. Elektřinu a plyn v něm v prvním roce fixace nabízí o zhruba 510 korun za MWh levněji, než jsou vládní limity. V dalších letech jejich ceny dál klesají. Podle ČEZ v průměru tyto domácnosti ušetří 8000 korun ročně za elektřinu. U zákazníků, kteří mají fixaci u plynu a plynem topí, může být roční úspora až 27.000 korun za rok.

Rozhodnutí společnosti uvítal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), podle něhož ČEZ vyslyšel jeho neformální výzvu. "Okolo 160.000 zákazníků zaplatí za energie v příštím roce méně, než původně v důsledku ruské energetické války měli. Jsem rád, že se tak vyhnou tomu, že by v případě zrušení vládních stropů platili za energie výrazně vyšší částky než letos," uvedl ministr.

Novou variantu pro zákazníky se zafixovanými cenami nad stropem připravuje také innogy. "V tuto chvíli mohu pouze říci, že připravujeme pro tyto zákazníky řešení a předpokládáme, že jej v příštích týdnech představíme," řekl ČTK mluvčí Martin Chalupský. Podle něj se problém týká zhruba 400.000 zákazníků napříč celým energetickým trhem, přičemž u innogy jde asi o desetinu z 1,7 milionu odběratelů.

"Je to přímý důsledek situace na trhu, která tady byla na podzim loňského roku. Přicházely k nám například tisíce lidí, kteří utíkali před extrémně vysokými cenami některých dodavatelů, kteří jim ukončili termínované a fixované smlouvy, nebo utíkali před vysokými spotovými cenami, na které je někteří dodavatelé takzvaně překlápěli. Další skupinou zákazníků jsou ti, kteří fixovali na vysokých cenách," podotkl Chalupský.

Pražská energetika (PRE) podle mluvčího Karla Hanzelky nenabízela fixované produkty už od podzimu 2021. "Poukazovali jsme na to, že v dlouhodobém horizontu by fixace vysoké ceny mohla být pro zákazníky nevýhodná. Fixovaný produkt s cenou pod vládním stropem jsme do nabídky opět zařadili až v březnu 2023," dodal Hanzelka.

U společnosti E.ON mají podle mluvčí Martiny Slavíkové nad úrovní vládních stropů ceny fixované z celkového počtu 1,2 milionu odběratelů jednotky tisíc zákazníků. "Zatím je těžké předjímat, co se bude dít na trhu v následujících měsících. Pokud stropy opravdu skončí, je možné, že naše klienty oslovíme s novou nabídkou, která bude odrážet aktuální situaci na energetických trzích," uvedla.

Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu loni rekordně stoupaly, během léta se pohybovaly i několikanásobně nad vládou stanoveným limitem. Během letošního roku ceny energií na trhu postupně klesají. MWh elektřiny je nyní na energetické burze za 148 eur (asi 3532 Kč) bez DPH. U plynu cena sestoupila k 55 eurům (1313 Kč) za MWh.

 

Čtěte více:

IEA: Obrat k čistým energiím zvyšuje poptávku po kritických kovech
11.07.2023 11:41
Obrat k čistým energiím zvyšuje poptávku po kritických kovech, uvedla ...
Ekonomika ČR bude letos stagnovat, v příštím roce stoupne o dvě procenta
11.07.2023 11:59
Česká ekonomika bude v letošním roce stagnovat, v příštím roce stoupne...
ZEW: Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se zhoršila
11.07.2023 12:20
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v červenci klesla. V...
ESG – od investic k pouhému marketingu a zpět?
11.07.2023 13:57
Na Yahoo Finance tvrdí, že investoři stahují své peníze z ESG fondů. T...
KeyBanc: Co přinesou Threads společnosti Meta. A co Twitter?
11.07.2023 16:04
Semafor.com informuje o tom, že Twitter hrozí žalobou společnosti Meta...

Váš názor
 • Praxe
  12.07.2023 7:01

  Včera jsem se pokoušel domluvit si cenu na příští rok, případně déle. "Pane, jste tu příliš brzo. Ceníky budou v říjnu nebo listopadu. Stejně máte cenu zastropovanou vládou do konce roku."
  BBR
  • Re: Praxe
   12.07.2023 9:07

   Ale proč by si měl ČEZ snižovat zisk? Potřebuje peníze na jaderné bloky a přechod od uhlí. Nakonec v příjmech, ani na trhu práce žádná krize není.
   Pracovitý Prosecký
   •  
    12.07.2023 13:46

    Třeba proto, aby mu ti lidi do budoucna neutekli? E-ON teď jede celkem přívětivou cenovou politiku a lidi co nejsou pod dlouhodobou smlouvou tam hromadně odchází. A ti co jsou pod smlouvou, utečou později, pokud bude ČEZ příliš tlačit na pilu...
    qwer
Aktuální komentáře
15.06.2024
8:06Víkendář: Mladí lidé volají po socialismu, protože neviděli fungující kapitalismus
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat  
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH  
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu  
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí  
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska
9:08Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem
9:07ČEZ předal nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku a jejich preferované pořadí. Síkela chce preferovaného uchazeče oznámit v červenci
8:53Apple opět nejhodnotnější společnost světa, nové cílové ceny na pražské banky a futures v zeleném  
6:08Technická analýza: Airbnb se odrazila od 200denního průměru, v létě může profitovat z mistrovství a olympiády  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data