Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: ČNB dnes sazby nezmění, otevře ale debatu o jejich poklesu

Rozbřesk: ČNB dnes sazby nezmění, otevře ale debatu o jejich poklesu

27.09.2023 9:08
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Už podesáté v řadě dnes ČNB ponechá úrokové sazby beze změny na 7,0 %. Přesto bude dnešní měnově-politické zasedání svým způsobem přelomové, neboť odstartuje debatu o budoucím poklesu úrokových sazeb. K dispozici tentokrát nebude nová prognóza, ale i diskuze nad situační zprávou může napovědět, jaké jsou preference centrálních bankéřů ohledně načasování prvního snížení sazeb.

Až na inflaci překvapovala v posledních dvou měsících domácí makro čísla spíše lehce proti-inflačně. Oproti předpokladům ČNB ve druhém čtvrtletí zvolnila meziroční mzdová dynamika na 7,7 %. K tomu je potřeba vzít v potaz rovněž slabší výkon tuzemského průmyslu, který bude držet hospodářský růst ve třetím kvartále na uzdě – odhadujeme mezikvartální dynamiku +0,2 %, zatímco centrální banka kalkuluje s růstem +0,7 %.

Na straně druhé, celková inflace sice klesá, v posledním čtvrtletí letošního roku se však znovu zvýší k 9 %. Pro ČNB přitom nebude jednoduché odkomunikovat, že se nejedná o druhou inflační vlnu, ale toliko o technický efekt působení úsporného tarifu z konce roku 2022 (tj. nižší srovnávací základnu). Velká nejistota zároveň panuje ohledně rozsahu tradičního lednového přecenění, jenž ukáže, jak silně jsou ukotvená inflační očekávání. A konečně centrálním bankéřům nedají spát ani rostoucí ceny ropy (aktuálně na 95 USD/barel oproti očekávaným 75 USD/barel) a lehce slabší kurz české měny (a to zejména vůči dolaru).

Máme za to, že dnešní doprovodná komunikace ČNB, stejně jako tisková konference guvernéra Michla se ponese v relativně jestřábím duchu a podobně jako na srpnovém zasedání budou akcentována pro-inflační rizika. Celkově předpokládáme, že centrální banka zůstane velmi opatrná a jen těžko se zaváže ke konkrétním krokům. Už jen proto, že cyklus snižování sazeb bude tentokrát – vzhledem ke stagflačnímu typu šoku a riziku neukotvených inflačních očekávání – jednoduše jiný než v minulosti.

Bankovní rada tak bude pravděpodobně dále dávat přednost alternativnímu scénáři (s neukotvenými inflačními očekáváními), který implikuje stabilitu sazeb přibližně do konce tohoto roku. To je v souladu s naším základním scénářem, který počítá s prvním poklesem sazeb o 50 bazických bodů na prosincovém zasedání. Rizikem je pro nás vzhledem ke komunikaci některých centrálních bankéřů pozdější start snižování sazeb v únoru 2024.


*** TRHY ***

Koruna
Koruna včera ztrácela a podívala se znovu nad 24,40 EUR/CZK. Hlavním impulsem byl nárůst averze k riziku na hlavních trzích. Dnes koruna vyhlíží měnově-politické zasedání ČNB, na kterém se otevře debata o budoucím snižování sazeb (viz úvodník). Z našeho pohledu může koruna profitovat z relativně jestřábí doprovodné komunikace, díky čemuž by se mohla podívat na o něco silnější úrovně.

Eurodolar
Dolar včera dále rozšířil svoje zisky a to navzdory sérii nepříznivých výsledků tzv. měkkých dat v podobě spotřebitelských a podnikatelských nálad. Dolarové úrokové sazby totiž zůstaly vysoko ačkoliv akciový Wall Street čelil opět výprodeji. Eurodolaru averze k riziku zjevně nesvědčí, přičemž pro euro je navíc nepříjemné, že se roztáhly i kreditní rizikové prémie u italského vládního dluhu (vláda mimochodem oznámila, že plánovaný rozpočtový deficit na rok 2024 by měl činit 4,5 % HDP).

Regionální Forex
Maďarská centrální banka snížila jednodenní depozitní sazbu ze 14 % na 13 % a položila ji tím na roveň se základní úrokovou sazbou, která se má napříště stát již (opět) hlavním instrumentem měnové politiky). Z hlediska výhledu měnové politiky nepřinesl komentář MNB jednoznačné signály o dalším snižování sazeb s tím, že bankovní rada hovoří o potřebě udržovat měnovou politiku utaženou. Reakce forintu na zasedání MNB byla vcelku omezená s tím, že setrvává na slabších úrovních.

Akcie
Magacapy jako Alphabet, Apple, Amazon nebo Microsoft ztratily včera více než 1,5 % hodnoty. Amazon nepodpořila ani dlouho očekávaná antimonopolní žaloba ve Spojených státech. Žádný ze sektorů nedosáhl zeleného výsledku. Nejméně se dařilo utilitám, které ztratily 3 %. Nejméně pak ztrácela energetika (-0,5 %), které alespoň částečně pomohly ceny ropy (WTI +1 %). Blíží se poslední dny září a všechny hlavní zámořské indexy míří k první kvartální ztrátě v letošním roce. V pozitivním slova smyslu můžeme vypíchnout snad pouze menší farmaceutické společnosti, kterým se včera zadařily dílčí úspěchy s jejich léky. Společnost Immunovat narostl o 97 % a Soleno Therapeutics dokonce o 505 %.

 

Čtěte více:

Guvernér ČNB Michl: Inflace bude do konce roku mezi 7 a 9 procenty. Z přísné politiky nepolevíme
18.09.2023 8:32
V první polovině příštího roku čeká Česká národní banka (ČNB) nízkou ...
Viceguvernér ČNB Frait: Nelze vyloučit snížení sazeb v listopadu nebo prosinci. Rozvolňování měnové politiky však bude pomalé a postupné
19.09.2023 11:33
Čeští centrální bankéři mohou zvážit snížení úrokových sazeb již tento...
Průzkum Reuters: V září ČNB sazbami nehne, ale do konce roku hlavní na 6,50 %
22.09.2023 15:04
Česká národní banka na nejbližším měnovém jednání 27. září nepohne úro...
Trhy otevřou váhavě. Odpoledne rozhodne o sazbách ČNB. Kofola bez nároku na dividendu, M&T s rekordními výsledky a avízem dividendy
27.09.2023 8:56
Futures naznačují nejednoznačný úvodu na trzích, když se pohybují v ro...

Váš názor
  • Příliš brzy - příliš pozdě?
    27.09.2023 14:46

    Pan Švejnar pranýřoval bankovní radu za doby Rusnoka, když začala sazby zvyšovat... Hle, ukázalo se jako just-in-time jak Rusnok reagoval; s ohledem na budoucí změnu v šéfovi... Nový šéf teď musí ukázat "svůj čich" pro just-in-time změnu trendu. /// Před ještě 20-ti lety se volně obchodovalo, dnes se už jen čeká, "kdy zas/už zase / jakým směrem" NOVODOBÍ fiskální inženýři t.č. vládnoucích populistů "zas/ už zase/ kdy konečně" FOUKNOU SVOU 30ti-LETOU VIZI" a jakým směrem...
    Mudr.c
Aktuální komentáře
28.05.2024
6:34NVIDIA a dva druhy investičních her
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  
12:20Reuters: Čína založila další fond na podporu sektoru výroby polovodičů
11:33Vypořádání obchodů na amerických burzách od zítřka zrychlí na jediný den
10:56Podnikatelská nálada v Německu se v květnu nezměnila, zlepšila se očekávání
10:49Čtvrtým největším akcionářem Primoco UAV se stala technologická PLATH, novým tvůrcem trhu na emisi Patria Finance
10:02ECB je podle svého hlavního ekonoma připravena zahájit snižování úroků
9:31Muskův start-up xAI získal od investorů dalších šest miliard dolarů
9:12Rozbřesk: Úspěšné mistrovství světa - může pomoci ekonomickému oživení?
8:27Úvod na trzích je dnes nevýrazný při svátku v USA i Velké Británii. Vyjdou dílčí data, Erste a VIG poprvé bez nároku na dividendu; Česko oslaví hokejové zlato  
6:30Fidelity International: Hodnotové akcie hledejte v Evropě, ne v USA
6:22RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady písemnou formou mimo zasedání
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board