Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rostoucí výživnost zisků velkých firem a levnost těch malých

Rostoucí výživnost zisků velkých firem a levnost těch malých

12.03.2024 17:21

Nedávno jsem tu poukazoval na to, že pokud jsou některá aktiva levná ve srovnání s jinými, neznamená to nutně, že jsou levná i relativně ke své historii. Konkrétně jsem tu v této souvislosti hovořil o akciích malých firem a dnes navážu pohledem na jejich absolutní valuace, valuace akcií firem středních a velkých. K tomu krátký návrat k valuacím založeným na toku hotovosti, které vyznívají docela jinak, než našponovaná PE.

Index S&P MidCap 400 zahrnuje firmy s kapitalizací 3,6 – 13,1 miliardy dolarů, tedy asi 80 – 300 miliard korun. Pro srovnání - ČEZ má nyní kapitalizaci cca 450 miliard korun. S&P 600 pak zahrnuje firmy s kapitalizací od 0,85 miliardy dolarů, tedy necelých 20 miliard korun. A následující graf ukazuje, jak se vyvíjely valuace těchto dvou indexů plus ty u indexu SPX 500:

sous1
Zdroj: X

Poměry cen k ziskům PE jsou u SPX 500 hodně vysoko. Málo zmiňované, ale dost relevantní vysvětlení může spočívat v tom, kolik tyto firmy generují volné hotovosti – viz níže (a také viz předchozí úvahy na toto téma). Malé a středně velké společnosti vysokým PE netrpí – relativně k indexu SPX 500 jsou extrémně nízko, relativně ke své historii už o takové extrémy nejde. Ale stále jde o nízká čísla. Nedávno jsem tu hovořil o tom, že příčinou může být inflační prostředí doléhající více na menší firmy. Včetně vyšších sazeb a horšího přístupu ke kapitálu. A následně vyšší rizikovosti.

Možná mají menší firmy také menší potenciál v oblasti nových technologií. Na druhou stranu jsou více vystaveny americké ekonomice a ta si na rozdíl od nemalé části zbytku světa vede hodně dobře. Také se u malých firem hovořilo o větší expozici na recesi, respektive cyklus. Absence recese a silná ekonomika by jim z tohoto pohledu měly také hrát do karet a ne držet jejich valuační diskont na vysokých úrovních. A v souvislosti s výše uvedeným se nabízí ještě jedna teorie:

Malé firmy možná nemají takový rozdíl mezi zisky a volným tokem hotovosti FCF, jako firmy velké. O něm jsem tu psal minulý týden v souvislosti s rozdílem mezi vysokými PE a zdaleka ne tak vysokými poměry cen k FCF. Dnes připomínka a praktický příklad, objasňující, o co jde:

Představme si společnost, která dosahuje čistého zisku ve výši 10 milionů USD ročně. Mezi náklady patří i odpisy ve výši 20 mil. USD, ale její investice už pár let dosahují a budou dosahovat jen 10 mil. Její volný tok hotovosti na vlastní jmění FCFE tak není 10, ale 20 mil. Jinak řečeno, zisk v sobě má náklady, které ale v plné výši nejsou skutečným výdajem a akcionářům tak firma může teoreticky vyplatit nejen oněch 10 mil., ale 20 mil.

Dejme tomu, že v době, kdy se zisky firmy rovnaly FCFE (odpisy se rovnaly investicím) se firma „férově“ obchodovala s poměrem cen k ziskům (PE) ve výši 10. Pak došlo k onomu poklesu investic. To, co investory zajímá, nejsou zisky samy o sobě, ale to, kolik z nich firma je schopna vyplatit hotovosti. Pokud došlo k onomu poklesu investic, tato kapacita výrazně vzrostla (a zisky jsou hodnotnější/výživnější).

Každý dolar účetních zisků je tedy nyní u této společnosti hodnotnější, PE by mělo vzrůst. Konkrétně můžeme v jednoduchém příkladu říci, že pokud se firma dříve obchodovala třeba s PE ( a P/FCFE) 10, (hodnota akcií byla 10 x 10 mil.), nyní by se měla obchodovat s PE 20, poměr ceny k FCFE by zůstal stále na 10. O tom, jak se časem měnily ceny investičního zboží, jsem přitom psal detailně také minulý týden.

 

Čtěte více:

Jsou zisky Nvidie udržitelné? Mezi investory se šíří diskuse o
12.03.2024 11:11
Obavy, že stratosférické zisky společnosti Nvidia Corp. by mohly být n...
Jan Bureš: Maloobchod na vzestupné vlně ukazuje na silnější spotřebu
12.03.2024 10:11
Lednový maloobchod rostl rychleji (+2,4 % meziročně), než jsme předpo...
Kondice akcií se před inflačním reportem zlepšuje, dluhopisy a dolar jsou v klidu
12.03.2024 10:59
Po lehce negativní seanci na Wall Street se Evropa přece jen otáčí nah...
Inflace potvrzuje, že Fed nemá důvod spěchat s uvolněním politiky
12.03.2024 14:11
Očekávaná inflační data za zámoří skončila mírně nad odhady, ale soud...

Váš názor
 •  
  13.03.2024 17:20

  tak nakonec ani z tolik očekávané dohody nakonec asi NIC NEBUDE..(.zejména po nástupu Donalda Trumpa...). Italský ministr hospodářství Giancarlo Giorgetti se obává neúspěchu plánu..na zavedení globální minimální daně.. pro nadnárodní společnosti. "Obávám se, že DOHODA O GLOBÁLNÍM_ ZDANĚNÍ_ ZTROSKOTÁ_" řekl Giorgetti na konferenci o daních v Římě. "Nechci předjímat, ale při práci na summitech G7 a G20 jsem nabyl silného dojmu, že se plánu ... nedosáhne," dodal. ...plány na přerozdělení daňových práv se ukázaly být složitější, než se původně předpokládalo. https://www.fxstreet.cz/italsky-ministr-se-obava-neuspechu-zavedeni-globalni-minimalni-dane-pro-nadnarodni-spolecnosti.html
  SFX
 • co by kdyby
  12.03.2024 22:05

  alfa-omega pro jakoukoliv firmu je její tržní podíl (i pro tu v Horní Dolní), zda roste/klesá příp proč; k tomu je třeba připočíst USD-definitivu jakožto "závěrného" globálního platidla, tuplovaně v dnešní "geopolitické situaci", krom toho je zřejmé že globální firma při výběru/odvodu daní je erárem ceněna násobně více než ta regionální... což je závratná změna posledních 3 dekád /// tak či onak k armagedonu svět nesměřuje, nicméně průběžně dochází k latentní eskalaci nerovnováh jako demografie, státní dluh, fiskálně řízené vyspělé ekonomiky kvůli parametru GDP, apod., vcelku "prasečí polévka" /// nakonec se snad problém s platební schopností svede na erupci na Slunci (blackout by pak znamenal hotovost nade vše, bitcoin nula?)
  Mudr.c
 •  
  12.03.2024 20:10

  Menší firmy se hůře vyhýbající placení firemních daní jako ty velké: Apple, Meta, AIG, MetLife, Tesla , Salesforce, Chevron, GM, (US zaplacená federální daň je často nižší než 3%…!! )…díky využití tax incentives, profit offshoring a pod.
  SFX
Aktuální komentáře
20.05.2024
10:04Cena zlata je na rekordu, dostala se těsně pod 2450 dolarů za troyskou unci
9:26Aerolinky Ryanair mají rekordní zisk, celoročně jej zvýšily o 34 procent
9:23Rozbřesk: Potraviny výrazně zdražily a koruna hledá stabilitu
8:54Většina Čechů pro sektorovou daň? Dle ministra Stanjury o tématu koalice vede debatu, on ji nenavrhne
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, většina Čechů by byla pro sektorovou daň  
8:30Footshop a.s.: Předběžné finanční výsledky za 1Q 2024
7:38MakroMixér s politickým geografem Michaelem Romancovem: Jaký vývoj války Ruska proti Ukrajině lze očekávat a proč?
19.05.2024
14:58Fidelity International: Dešifrování vztahu mezi finančními tituly a sazbami
9:32Víkendář: Altman o síle americké ekonomiky a snaze o obnovu výrobního sektoru
18.05.2024
16:01Přehledně: Odkdy se na firmy vztahuje ESG reporting?
15:30J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
9:45Víkendář: Apple nemusí v oblasti umělé inteligence dělat všechno sám
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Palo Alto Networks Inc (04/24 Q3, Aft-mkt)
Ryanair Holdings PLC (03/24 Q4, Bef-mkt)
9:00CZ - PPI, y/y