Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti

Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti

10.05.2024 12:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Stanley Druckenmiller stojí v čele Duquesne Family Office a domnívá se, že americká vláda nyní soukromému sektoru spíše škodí a měla by mu „jít z cesty“. Portfolio manažer společnosti Neuberger Berman Steve Eisman se domnívá, že mírné snižování sazeb nemá velký reálný dopad. Třemi hlavními investičními příběhy podle něj jsou kryptoměny, umělá inteligence a investice do infrastruktury. Jak se k nim staví?

Eisman o volbách, akciích, Fedu a kryptoměnách: Portfolio manažer společnosti Neuberger Berman Steve Eisman na CNBC uvedl, že podle něj nebude mít na americké hospodářství žádný větší vliv výsledek blížících se prezidentských voleb. I když někteří lidé se budou v souvislosti s výsledkem voleb snažit „o určité obchody“. Investor si také například nemyslí, že by případné zvýšení cel na čínské dovozy nějak výrazně zvýšilo inflaci v USA. Mohlo by se ale projevovat na akciích konkrétních společností. Tedy například na amerických výrobcích solárních panelů, kteří již těží ze současných cel.

Eisman zopakoval, že nemá obavy z vývoje rozpočtových deficitů. Podle něj zaznívají již asi čtyřicet let a „pokud jste v mém byznysu někde příliš brzy, znamená to, že jste se mýlili.“ Pokud je pak někdo „někde dříve o čtyřicet let, měl by být zticha.“ Znamená tento pohled, že by investor kupoval vládní dluhopisy? Eisman odpověděl, že obligace ho moc nezajímají, zaměřuje se akcie. K nim dodal, že pokud centrální banka sníží sazby, bude to jen mírně a nebude to mít výrazný reálný dopad. Zvyšování sazeb vidí jako nepravděpodobné a je podle něj zřejmé, že ekonomika může velmi dobře fungovat při současné výši sazeb.

Investor hovoří o tom, že „v dobrých časech jedou příběhy, v těch horších rozhodují rozvahy firem.“ Nyní podle něj panují dobré časy, trhem tudíž hýbou zejména příběhy. Tři hlavní se pak točí kolem umělé inteligence, investic do infrastruktury a kryptoměn. Prvním dvěma přitom Eisman podle svých slov důvěřuje, třetímu ne. U kryptoměn jsou podle něj důležité dvě hlavní otázky. První z nich zní, zda jsou kryptoměny skutečnou měnou? A v případě, že ano, má smysl takovou měnu vlastnit?

Podle investora nejde odpověď na první zmíněnou otázku nijak rozumně strukturovat. A pokud budeme předpokládat, že kryptoměny měnou jsou, zbývá se ptát, zda má smysl ji vlastnit. Hlavní argument pro se přitom dá shrnout do teze, že kryptoměny fungují jako „digitální zlato“. Eisman ale upozornil na to, že pokud by tak skutečně fungovaly, měly by posilovat v době, kdy klesají akcie a panují velké obavy z inflace. A klesat v době, kdy si akcie vedou dobře a obavy z inflace nejsou na pořadu dne. Tak se ale kryptoměny nechovají a „jsou pravým opakem své vlastní teze“. „Je to jen další způsob, jak spekulovat na spekulace.“

K investování expert uvedl, že dnes mají lidé k dispozici stejná fakta, záleží na tom, jak se na ně dívají a jak je interpretují. Když Eisman sázel na propad hypotéčního trhu, také podle svých slov neměl exkluzivní informace, ale jen se na daná fakta díval jinak než většina ostatních. Významným příběhem současnosti je přitom umělá inteligence a na ni Eisman hledí následovně:

Nyní se hodně hovoří o společnostech jako AMD či NVIDIA, o nových datových centrech a podobně. Ale v budoucnosti, „která není příliš vzdálená,“ budeme používat aplikace založené na umělé inteligenci, a to v našich mobilních telefonech. Podle investora se tak dá čekat nový cyklus u takových zařízení, protože ta budou muset mít potřebnou kapacitu na práci s novými aplikacemi a technologiemi. Investor tak například dál vlastní akcie Applu.

Eisman poukázal i na to, že utility výrazně zvyšují své investiční plány, což souvisí s očekávanou vyšší spotřebou elektrické energie a nutností posílit přenosové a distribuční soustavy. „Co utility dělají? Posílají vám elektřinu a faktury. Pokud mají udělat něco ony samy, najmou si na to někoho jiného,“ zavtipkoval investor s poukazem na to, že investiční cyklus by měl prospívat poskytovatelům služeb a investic.

Klesající očekávání: Jak ukazuje Bank of America, trhy nyní pro letošní rok čekají pokles sazeb o 40 bazických bodů. Pokles sazeb by měl pokračovat v roce příštím na 4,4 %:

perly

Zdroj: X

Vláda svou aktivitou překáží: Stanley Druckenmiller stojí v čele Duquesne Family Office a na CNBC hovořil o tom, že chybu během posledních let udělala americká vláda i centrální banka. Ta nakonec svou politiku ve světle pokračujících vysokých inflačních tlaků změnila, ale „vláda se stále chová, jako by panovala Velká deprese.“

Investor se podle svých slov vývoji během velké deprese věnoval a řekl, že ji charakterizoval i soukromý sektor zatížený vysokými dluhy a neschopností inovovat. Taková situace mohla ospravedlňovat vládní intervence, ale současný soukromý sektor je takovému stavu notně vzdálený. Jeho rozvahy jsou silné a intenzivně inovuje. Vláda by mu proto měla jít z cesty, ale namísto toho utrácí a podle investora může svou potřebou nových financí vytlačovat z trhu s kapitálem i soukromé firmy.

Druckenmiller poukázal na vysoké investiční plány firemního sektoru, v ekonomice přitom panuje plná zaměstnanost a dochází ke zmíněným vysokým rozpočtovým deficitům. Na jednu stranu tak existuje obrovský potenciál pro růst produktivity, ale vláda se nechová odpovídajícím způsobem. V tuto chvíli by měla namísto obrovských výdajových programů a aktivit ustoupit stranou a dát soukromého sektoru prostor. Investorovi se nelíbí ani předchozí růst rozvahy centrální banky, která „musí vládě přestat pomáhat“. Takový postoj byl namístě během pandemie, ale ne nyní.

 
 
 

Čtěte více:

Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně
10.05.2024 8:52
Evropské akciové trhy zahájí páteční obchodování růstem, futures index...
Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
10.05.2024 9:07
Britská ekonomika se v prvním čtvrtletí vymanila z recese a dařilo se ...
Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
10.05.2024 9:25
Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,7 procenta, v březnu byla o...
Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
10.05.2024 10:12
Gen digital oznámila finanční výsledky za 4. čtvrtletí fiskálního roku...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data